Trawnik w ogrodzie – przygotowanie odpowiedniego podłoża

Kluczowa dla nas kwestia, czyli przygotowanie podłoża pod trawnik z rolki i siewu.Przyłóżcie się do niej solidnie. Od tej roboty zależy, czy za kilka miesięcy będziecie się cieszyć pięknym zielonym dywanem, czy będziecie prowadzić nierówną walkę z ciągle odrastającymi chwastami. Odpowiednio przygotowane podłoże to klucz do sukcesu. Także zakasajcie rękawy i do dzieła, a efekt będzie piorunujący :)

Oczyszczenie terenu

Na początku usuwamy z powierzchni przeznaczonej na trawnik  śmieci i wszelkie pozostałości po budowie (szkło, folię, cegły, deski, kawałki styropianu i gruzu), a także kamienie, korzeniezdrewniałe pędy. Od dokładności oczyszczenia podłoża zależy nie tylko to, jak w przyszłości będzie wyglądała murawa, lecz także czy pielęgnacja trawnika będzie bezpieczna (na przykład pozostawione kamienie mogą uszkodzić noże kosiarki).

Przekopywanie gleby i odchwaszczanie: Najważniejsza sprawą przy zakładaniu nowego trawnika czy to z nasion, czy z darni w rolkach, jest właściwe przygotowanie gleby. Ważne na początku jest jej gruntowne przekopanie . Tą prace wykonuje na mniejszych powierzchniach za pomocą szpadli lub wideł do kopania. W przypadku większego areału zaleca się zakup lub wypożyczenie glebogryzarki. Jeśli nasza gleba jest bardzo zbita i gliniasta, można ją spulchnić piaskiem i w ten sposób nie dopuścić do powstawania zastoin wody. Jeśli nasza gleba jest jałowa i mocno piaskowa warto dosypać warstwę lepszej gatunkowo ziemi. Odchwaszczenie terenu przeznaczonego pod trawnik dokonujemy ręcznie przy użyciu narzędzi ogrodniczych lub przy pomocy środków chemicznych (np. roundap). Pamiętaj, aby zrobić to dokładnie. Nawet z najmniejszych pędów mogą wyrosnąć chwasty, które potem ciężko będzie usunąć!

Ukształtuj teren

Kolejnym krokiem jest niwelacja podłoża. Jeżeli to możliwe staraj się uformować powierzchnię tak, aby  woda z trawnika nie spływała w kierunku budynków. Powierzchnie formujesz najlepiej ugniatając ją nogami (zalecane) lub specjalnym walcem. Grabienie wykonywane między udeptywaniem pomaga wyrównać powierzchnię . Ziemia powinna być ubita na tyle aby nie robiły się zagłębienia podczas chodzenia po niej. Warstwa podłoża (dobrej ziemi) powinna wynosić minimum10cm grubości. Teren, na którym powstaje trawnik, powinien mieć wyrównaną powierzchnię, ale nie musi być płaski. Zielone pagórki i doliny urozmaicają kompozycję ogrodu. Przed założeniem trawnika nadaj powierzchni taki kształt jaki zaplanowałeś. Potem już będzie zbyt późno na korekty.

Zamontuj instalacje nawadniającą i elektryczną: Do tego zadania najlepiej zatrudnić fachowców. Jeśli my popełnimy jakiś błąd będzie nas to potem kosztowało rozkopywanie naszego pięknego zielonego dywany, a tego byśmy nie chcieli!

Leżakowanie i nawożenie gleby: Tak przygotowana gleba powinna leżakować około 3-4 tygodni, aby mogła w tym czasie odpocząć i spokojnie osiąść. (Jeżeli zależy nam na czasie należy glebę zwalcować dość ciężkim walcem, aby osiągnęła swój naturalny kształt). Następnie całą powierzchnię na 7 dni przed wysiewem lub rozłożeniem darni podsypuje się odpowiednim nawozem przedsiewnym lub nawozem pod rozwijane trawniki. Zapewni to nowym roślinom dobry start, zaopatrując je we właściwe składniki pokarmowe, których będą potrzebowały podczas kilku pierwszych tygodni rozwoju.

Kolejna część: Jak skutecznie i równo wysiać trawę >>> – See more at: http://ogrodlokalny.pl/abc-trawnika/trawnik-w-ogrodzie-przygotowanie-odpowiedniego-podloza#sthash.mgGFJeCX.dpuf

Zostaw nam swój komentarz