Mszyce w naszym ogrodzie – Jak się ich pozbyć

Mszyce to szkodniki najczęściej atakujące nasze rośliny w ogrodzie, w domu, na polach uprawnych. Mogą one występować w wielu gatunkach, kształtach i kolorach: zielonym, żółtym, szarym lub czarnym. Nie sposób pomylić je z innymi owadami. Ich ciało jest owalne, nagie lub pokryte białym nalotem, zakończone spiczastym ogonkiem. Ich nogi są delikatne i długie. Mszyce najczęściej osiedlają się w koloniach na końcach pędów oraz od spodu najmłodszych i najstarszych liści. Odżywiają się wkłuwając swoje ssawki do wiązek przewodzących i wysysają sok. Nadmiar pobranego z rośliny cukru wydzielają jako lepką ciecz zwaną rosą miodową lub spadzią. Stanowi ona pożywkę dla wielu grzybów spadziowych, które rozrastając się pokrywają czarną warstwą liście ozdobnych drzew i krzewów m. in róż i lip.

SZKODLIWOŚĆ MSZYC

wprowadzają one do rośliny ślinę, która zmienia jej wygląd. Wskutek częstego nakłuwania ssawkami, pędy roślin skręcają się i zaginają, liście żółkną, marszczą się, kędzierzawią się i zwijają się. Zniekształcone młode pędy więdną i zasychają. W skutek czego wzrost roślin jest zahamowany. Natomiast skrzydlone mszyce, które żerowały na roślinach chorych, roznoszą choroby wirusowe na znaczne odległości i zarażają inne rośliny. Mszyce zasiedlają młode soczyste pędy wierzchołkowe roślin, wyrastające kwiatostany i pąki kwiatowe. Niektóre gatunki żerują na szyjce korzeniowej, a nawet na korzeniach. Najpospolitszą mszycą jest mszyca burakowa (czarna), już od połowy kwietnia można ją spotkać na niecierpkach, daliach, nasturcjach, dzwonkach, makach, a także burakach, bobie, szczawiu, szpinaku. Kolonie mszyc różano-szczeciowej można spotkać na różach oraz na roślinach zielnych. Końce pędów, pąki kwiatowe i liście dalii, goździka, malwy, mieczyka, nasturcji, szałwi i złoceni są zniekształcane, przebarwiają się na żółto lub czerwono, stopniowo zamierają na skutek wysysania soków przez mszyce brzoskwiniową. Na astrach, kocankach, niezapominajkach, złocieniach i popielniku rozwijają się i je uszkadzają larwy isamice mszycy śliwkowo-kocankowej. Na iglakach można spotkać ochojnika należącego do mszyc. Jego żerowanie powoduje powstanie na gałązkach szyszkowatych narośli zwanych galasami. Szpecą one rośliny, a w ich wnętrzu rozwijają się następne pokolenia tej mszycy.

A JAK ZWALCZAĆ MSZYCE?

Można starać się zapobiegać występowaniu mszyc w naszych ogrodach, na przykład przez usuwanie chwastów, które mogą stanowić początkowe siedlisko dla tych szkodników. Ręcznie możemy zbierać zauważone galasy na roślinach iglastych. Nie należy walczyć z takimi owadami jak: biedronki, złotooki, bzygi, biegacze, kusaki, skorki-szczypawki, pająki, to nasi sprzymierzeńcy. Stanowią one naturalnego wroga mszyc. A w ostateczności sięgnijmy po środek chemiczny, taki jak np. PIRIMOR, MIRIMOR, MOSPILAN, FASTACH, czy KARATE ABC na mszyce. Środki te, a także wiele innych informacji na temat mszyc i nie tylko znajda Państwo tylko w dobrych sklepach i centrach ogrodniczych.

Zostaw nam swój komentarz