Jesienne sadzenie cebul kwiatowych – kilka ważnych wskazówek

Kwiaty cebulowe: tulipany, hiacynty, narcyzy, krokusy, szafirki i wiele, wiele innych są niezastąpione w wiosennym ogrodzie. Zanim przystąpisz do jesiennego sadzenia cebul nie zapomnij o kilku, prostych zasadach, dzięki którym wiosną ogród będzie pełen barw i różnorodnych form.

Stanowisko: należy wybrać stanowisko słoneczne. Większość roślin cebulowych pochodzi z rejonów basenu morza Śródziemnego i Azji Środkowej. Gleba powinna być przepuszczalna. Nigdy nie należy sadzić roślin cebulowych w miejscach, w których nawet przez krótki okres zalega woda. Stworzyć w wyobraźni projekt wiosennej rabaty; wariantów jest nieskończenie wiele: jednobarwna, dwubarwna, wielobarwna, kwiaty niskie, wysokie, rabaty składające się z jednego rodzaju lub wielu rodzajów roślin.

Kupno cebul. Do posadzenia w ogródku wybierz cebule największe, jędrne, bez pęknięć i uszkodzeń mechanicznych. Cebule pozbawione łusek okrywających, a także zwiędnięte mogą nie zakwitnąć, to samo dotyczy małych cebul. Cebule nie mogą mieć śladów uszkodzeń przez szkodniki i porażenia przez choroby głównie pleśń i zgniliznę. Cebule muszą być w stanie spoczynku, nie mogą mieć wyrośniętych liści i korzeni. Jeżeli mamy swoje ulubione kolory kwiatów pamiętajmy, że cebule hiacyntów o łusce fioletowej zakwitną na granatowo, fioletowo, czerwono, natomiast o łusce biało-srebrzystej będą kwitły w kolorach: białym, lub żółtym.

Sadzenie. Im większe cebule posadzimy tym ładniejsze będą kwitnące kwiaty. Cebule sadzi się we wrześniu i październiku. Wtedy rośliny zdążą się przed zimą ukorzenić. Cebule, które nie zdążą przed zimą się ukorzenić mogą wiosną nie zakwitnąć, a nawet nie wzejść. Jako pierwsze należy posadzić cebule kwiatów najwcześniej zakwitających wiosną czyli przebiśniegi, śnieżyce, krokusy, cebulice oraz gatunki wolno ukorzeniające się takie jak narcyzy czy szachownice. Cebule, które nie są okryte grubymi łuskami, są narażone na uschnięcie, w związku z czym należy je sadzić bezpośrednio po zakupie lub bezpośrednio po wyjęciu z torfu. Cebule, które mają twardą łuskę tak jak tulipany nie są narażone na szybkie wyschnięcie. Cebule należy zawsze sadzić piętką do dołu, na głębokość trzykrotnej wysokości cebuli. Na glebach lekkich sadzi się je trochę głębiej na ciężkich natomiast płycej. Aby zabezpieczyć rośliny przed chorobami grzybowymi bezpośrednio przed sadzeniem można moczyć je przez pół godziny w roztworze preparatu grzybobójczego np. Kaptan, Topsin, Benlate, Funaben.

Mniejsze cebule sadzimy gęściej, większe rzadziej i tak cebulice, przebiśniegi, szafirki co 5-8 cm, narcyzy, tulipany co 10-15 cm, szachownice co 20-30 cm. Prawie wszystkie popularne rośliny cebulowe, które sadzimy jesienią można sadzić bezpośrednio do gruntu lub w donicach.

Zostaw nam swój komentarz