srodki-ochrony-roslin
Jak stosować środki ochrony roślin? [Poradnik Ogrodniczy #3]
3 sierpnia 2015
Porada-ogrodnicza
Szybkie Porady – Sposób na zwierzęta w ogrodzie.
3 sierpnia 2015
Pokaż wszystko

Zasady BHP, a środki ochrony roślin [Poradnik Ogrodniczy #4]

prace-w-ogrodzie

Chęć zabezpieczenia naszego ogrodu przed schorzeniami, pasożytami powoduje że sięgamy po środki chemiczne które mają skutecznie działać.

Przyczyniając się do tego że miejsce rzeczywiście będzie rozkwitało przez cały sezon tak jak powinno. Rzecz jasna sam fakt że środki chemiczne ochronne działają dobrze i ratują rośliny nie znaczy że są bezpieczne dla nas. Wręcz przeciwnie wiele z tych środków jest silnie szkodliwych wręcz trujących. Zatem sięgając po nie powinniśmy też pamiętać o zasadach bezpieczeństwa oraz odpowiednio się chronić przed skutkami ubocznymi.

Jak bezpiecznie stosować środki chemiczne?

Samych zasad dotyczących bezpieczeństwa podczas pracy z środkami ochrony roślin nie ma wiele także każdy powinien je bez problemu opanować. Na co zatem w szczególności powinniśmy zwracać uwagę? Bez wątpienia istotne jest skupienie oraz uważne działanie podczas samego przygotowywania preparatów, mieszania oraz rozcieńczania ich w odpowiednich proporcjach. Wszystkie instrukcje dotyczące proporcji jak również czasu przygotowania znajdziemy z pewnością na samych ulotkach oraz opakowaniach środków. Zatem pozostaje jedynie podjąć nieco wysiłku i przed działaniem zająć się lekturą. Nie opierajmy się na naszych przeczuciach i w żadnym wypadku nie róbmy niczego na oko.
Bezpieczeństwo pracy

Skoro mamy zamiar pracować z środkami chemicznymi koniecznie zadbajmy o własne bezpieczeństwo, czyli chrońmy skórę, twarz a w szczególności okolice oczu i ust przed kontaktem ze środkiem. Dobrze jest założyć maskę ochronną. Tak samo nie powinniśmy rozpylać substancji w dni wietrzne kiedy jest ryzyko iż preparat rozniesie się na inne rośliny a także wejdzie w kontakt z osobami wypoczywającymi w ogrodzie. Zawsze też przygotujmy sobie dokładnie tyle preparatu ile będzie potrzebne, nie przechowujmy substancji na później. Trzymajmy się tych zasad a korzystanie ze środków będzie bezpieczne.

Ogrodnik
Ogrodnik
Ogrodnik z zawodu, pasji i zamiłowania. Wieloletnie doświadczenie przelewa na tego bloga chcąc pokazać, że "można inaczej".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *