Hodowla muchołówki amerykańskiej

Zimowanie muchołówki

W okresie zimowym muchołówka potrzebuje spoczynku. Przestawiamy ją do chłodniejszego pomieszczenia, w którym temperatura powinna wynosić 0 – 15 stopni (najlepiej ok 5 – 10 stopni). Roślina nie potrzebuje wtedy tyle światła i wilgoci, więc nie podlewamy jej tak często. Młodych roślin nie zimujemy, jeżeli to jej pierwsza zima, to stosujemy przesadzanie zamiast okresu spoczynku. Sposobu tego nie używa się w przypadku starszych roślin. Okres spoczynku powinien trwać od 1,5 do 3 miesięcy. Podczas zimowania muchołówka traci część liści, to naturalne. W przypadku jego braku teoretycznie nic się nie dzieje, ale w kolejnym roku roślina może mieć problemy z rozwijaniem się.

Przesadzanie

Muchołówkę przesadzamy, gdy brakuje jej miejsca, najlepiej na wiosnę. Niektórzy twierdza, że należy ją przesadzać systematycznie, co 2 – 3 lata. Podczas przesadzania nie można zapominać o odpowiednim podłożu i wystarczająco głębokiej doniczce.

Dokarmianie

Roślina prowadzi fotosyntezę, jest całkowicie samożywna. Muchołówka poluje sama, naprawdę nie ma potrzeby jej dokarmiać. Jeżeli jednak musicie to robić, to wiedzcie, że owady muszą być żywe, bo w przeciwnym wypadku roślina ich nie strawi. Enzymy są wytwarzane dzięki ruchowi owadów wewnątrz pułapki, więc albo dostarczymy jej żywych owadów albo musimy sami to stymulować(np wykałaczką, ale trzeba uważać, żeby nie uszkodzić liścia)

Rozmnażanie

1) Podział:
Rośliny dzielą się same poprzez podział bulwy na osobne rośliny.

2)Nasiona:
Zapylenie musi nastąpić w sposób sztuczny. Najlepiej użyć do tego dwóch różnych roślin, daje to najlepsze rezultaty.

3) Poprzez liść:
Odrywamy liść jak najbliżej łodygi i przysypujemy torfem(przy części oderwanej od łodygi). Jeżeli liść nie zacznie gnić, to znak, że się udało i otrzymamy sadzonkę.

4) Poprzez Łodygę pędu kwiatowego:
Sposób podobny do podziału poprzez liść, z tym wyjątkiem, że używamy do tego pędu kwiatowego. Dzielimy go na drobne, kilku cm kawałki (2 – 4 cm), które możemy dodatkowo lekko ponacinać i przysypujemy je torfem.

Inne szczegóły

Na torfie może się pojawić zielonkawy mech, jest niegroźny, a nawet pożyteczny, bo zatrzymuje wilgoć.

Istnieją różne odmiany rośliny, różniące się np kolorem czy kształtem liści.

To właściwie wszystkie potrzebne informacje do hodowli muchołówki amerykańskiej. Jeżeli nasza roślina nie rozwija się tak jak powinna, to należy poszukać przyczyn tego stanu i je zlikwidować.

Zostaw nam swój komentarz