Kupujemy nasiona – na co zwracać uwagę przy kupowaniu nasion?

Chcemy Państwu poradzić, na co zwracać uwagę przy kupowaniu nasion.

Na naszym rynku pojawiło się wiele nowych firm produkujących i oferujących nasiona, a także mnóstwo punktów sprzedaży, nie zawsze specjalistycznych. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, zaopatrujemy się w nasiona tylko znanych firm, najlepiej polskich. Nie róbmy zakupów u przygodnych handlarzy, ponieważ w razie zastrzeżeń nie będziemy mieli komu zgłosić reklamacji.
Zachęcamy do kupowania krajowych nasion, nie tylko dlatego, że kosztują mniej od importowanych. Otrzymane z nich rośliny są lepiej przystosowane do uprawy w naszych ogrodach i na balkonach niż te, które wyrastają z nasion zebranych w krajach o innych warunkach klimatycznych, np. w Holandii, Belgii, Francji czy Anglii.

Obrót nasionami kwiatów regulowany jest normą branżową, która wyraźnie określa, jakie nasiona mogą być dopuszczone do sprzedaży i jakie informacje muszą być umieszczone na opakowaniu. Na każdej torebce z nasionami powinny się znajdować następujące dane:
– nazwa gatunku – łacińska i polska (np. Callistephus chinensis – aster chiński);
– nazwa odmiany (np. Berenika). Czasami obok niej znajduje się symbol Fl, co oznacza, że wszystkie rośliny wyrosłe z nasion będą jednakowe, wyjątkowo bujne i zdrowe. Jeżeli kupujemy nasiona roślin o różnych kolorach kwiatów, to informacja o tym powinna być umieszczona albo pod nazwą gatunku, albo na drugiej stronie torebki;
– masa netto nasion w opakowaniu;
– numer partii nasion. Jest to bardzo ważna informacja w razie konieczności złożenia reklamacji (ponieważ numer jest umieszczany zwykle w górnej części opakowania, trzeba je otwierać u dołu);
– nazwa i adres firmy, która wyprodukowała lub paczkowała nasiona;
– numer normy branżowej. Zwykle na opakowaniach znajduje się ponadto krótki opis odmiany oraz instrukcja uprawy, co ułatwia kupującemu dokonanie wyboru.

Na życzenie klienta sprzedawca ma obowiązek udzielić dodatkowych informacji dotyczących nasion: ich czystości, zdolności kiełkowania oraz daty wystawienia świadectwa wartości siewnej nasion.

Okres ważności nasion – podany na świadectwach wystawianych przez niezależne stacje – zależy od zdolności kiełkowania i mija zazwyczaj po 9-12 miesiącach. Jeżeli nasiona są pakowane hermetycznie, okres ten jest dłuższy i wynosi 24 miesiące. Znając termin ważności nasion, możemy wysiać je później, bez obawy o to, że nie wykiełkują.

Jeśli się zdarzy, że po wysiewie zostanie nam trochę nasion, nie wyrzucajmy ich. Możemy je przechować w suchymi i przewiewnym miejscu w temperaturze około 5° C. W mieszkaniu, gdzie jest znacznie cieplej, lepiej umieścić nasiona w szklanej buteleczce (np. po olejkach zapachowych czy lekarstwach), zamknąć korkiem i zalać roztopioną świecą. Zabezpieczone w ten sposób powinny zachować zdolność kiełkowania do następnego roku.

Własne nasiona

Wiele osób samodzielnie zbiera nasiona w ogrodzie. Niestety, otrzymane z nich rośliny często nie są identyczne z matecznymi. Dotyczy to zwłaszcza odmian, które na torebce z nasionami były oznaczone symbolem F1. Ponadto siewki mogą chorować: na nasionach z ogródka często znajdują się bakterie i zarodniki grzybów chorobotwórczych, ponieważ zwykle nie opryskujemy kwiatów środkami chemicznym, jak to się robi na plantacjach nasiennych. – See more at: http://ogrodlokalny.pl/rosliny/kupujemy-nasiona-na-co-zwracac-uwage-przy-kupowaniu-nasion#sthash.rJMaFlxx.dpuf

Zostaw nam swój komentarz