Właściwie wykonana iluminacja budynku oraz ogrodu może wydobyć z niego niezwykły urok. Takie rozwiązanie pełni nie tylko rolę dekoracyjną, pozwala rozświetlić mrok szarych i ponurych jesiennych dni, czy wcześnie zapadających ciemności w zimie, co pozwala skuteczniej walczyć z zimową depresją.
Takie oświetlenie jest również bardzo przydatne podczas imprez organizowanych w ogrodzie lub na tarasie oraz ułatwia komunikację za zewnątrz budynku w nocy.
Montując oświetlenie w ogrodzie lub na elewacji budynku warto zwrócić uwagę na kilka elementów:
☼ Rozwiązanie musi być przeznaczone do użytku na zewnątrz budynku, czyli być odpowiednio zabezpieczone przed warunkami pogodowymi.
☼ Powinno być ekonomiczne, szczególnie jeśli lampki mają świecić całą noc.
☼ Nawet przy rozwiązaniach sterowanych zegarem lub natężeniem światła dziennego, warto zostawić sobie możliwość ręcznego wyłączenia światła z mieszkania (oświetlony dom często przyciąga powracających z imprez biesiadników, wyłączenie światła powoduje, że odchodzą w inne miejsce).
☼ Ustawienie strumienia światła nie może oślepiać osób wchodzących lub wjeżdżających na teren posesji, ani oślepiać osób przebywających w budynku (np. podczas snu). Lepiej używać łagodnego i rozproszonego światła, które nie będzie tworzyło głębokich cieni, szczególnie na schodach lub ścieżkach. Mocne światło lepiej skierować punktowo na ścianę elewacji prowadząc jego strumień wzdłuż ściany.
☼ Jeśli światło zapalamy ręcznie warto umieścić wyłączniki w dogodnych miejscach: przy garażu, wiacie garażowej, bramie/furtce, przy drzwiach. Wyłączenie światła powinno być możliwe z różnych punktu (np. to samo światło powinno mieć możliwość włączania i wyłączania i w domu i w garażu).
☼ Jeśli często urządzamy przyjęcia w ogrodzie można zaplanować instalację w sposób umożliwiający sterowanie natężeniem światła, szczególnie jeśli planujemy wykorzystywać np. pochodnie lub świece ogrodowe.
Co warto oświetlić w ogrodzie
Decydując się na oświetlenie elewacji oraz ogrodu należy starannie przemyśleć, co chcemy oświetlić, gdyż światło może pełnić zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Do tej pierwszej grupy na pewno należy zaliczyć oświetlenie:
☼ Wejścia do domu oraz innych budynków, np. garażu,
☼ Furtkę oraz bramę,
☼ Ścieżki oraz schody prowadzące do domu oraz do garażu lub innych budynków znajdujących się na posesji,
☼ Dobrze jest również oświetlić numer posesji, co ułatwi gościom lub np. wezwanej karetce trafienie pod właściwy adres,
☼ Warto oświetlić tarasy i balkony, na których spędzamy wieczory, np przy rodzinnych kolacjach.
W przypadku funkcji dekoracyjnych warto rozważyć iluminację ciekawych elementów architektonicznych budynków, wybrane rośliny, fontanny, rzeźby lub oczka wodne. Rośliny warto oświetlać od spodu, lampami umieszczonymi w gruncie, na kamieniach lub między nimi.
Dla podniesienia walorów dekoracyjnych można zastosować część opraw dekoracyjnych, stanowiących elementy kompozycyjne oraz dodatkowo użyć opraw ukrytych, których zadaniem będzie eksponowanie ciekawszych okazów roślinności, czy stworzenie delikatnego tła dla spektaklu światła i cieni. Możliwe jest też urozmaicenie efektów przez zastosowanie zróżnicowanych barw światła. W każdym z zastosowanych wariantów i sytemów najcenniejszy jest umiar i harmonia.