Jak dbać o surfinie na balkonie?

Surfinie są kwiatami należącymi do grupy odmian petunii ogrodowej. Te piękne rośliny są jednymi z najpiękniejszych kwiatów uprawianych w donicach na tarasach i balkonach. Zachwycają one intensywnym słodkim zapachem, dekoracyjnością kwiatów, a także różnorodnością barw.

Jak zatem dbać o surfinie na balkonie, by jak najdłużej cieszyły nasze oczy? Po pierwsze musimy wybrać miejsce na sadzenie. Otóż surfinie rosną na lekko kwaśnej, próchniczej i średnio wilgotnej glebie. Absolutnie nie należy ich sadzić na glebie zasadowej i o zbyt dużej kwasowości. Oczywiście można też kupić ich gotowe sadzonki i łatwo przesadzić do doniczek lub skrzynek balkonowych. Jeżeli zdecydujemy się na nasiona to powinniśmy je sadzić w doniczkach na początku stycznia i przechowywać w mieszkaniu. Takie gotowe surfinie należy wystawić na zewnątrz w drugiej połowie maja. Bardzo dobrze rosną w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru i deszczu oraz nasłonecznionych. Świetnym pomysłem przy sadzeniu są pojemniki z otworami odpływowymi, dzięki którymi woda może swobodnie odpływać i nie powodować gnicia korzeni.

Po drugie przy uprawie surfiń bardzo ważne jest ich podlewanie. Takie surfinie należy podlewać systematycznie, tak, aby podłoże nie było, ani za wilgotne, ani zbyt suche. Najlepiej podlewać je raz dziennie, a w upalne dni zalecane jest dwukrotne podlewanie. Otóż surfinie bardzo łatwo tracą wodę i pokrywają się brązowymi plamami. Po trzecie surfinie należy regularnie i dość mocno nawozić. Najlepiej byłoby podlewać je, co 7 – 10 dni wodnym roztworem nawozów wieloskładnikowych mających w składzie dużo żelaza. Obecnie w sklepach ogrodniczych dostępne są również specjalne nawozy do surfiń. Takie odpowiednie nawożenie zapewni szybki wzrost i ładny wygląd kwiatostanu. Surfinie kwitną od maja do jesieni. Po pierwszych przymrozkach tracą kwiaty.

Do najładniejszych odmian surfinii należą:

  • Surfinia Lavender Bouquet

Ta surfinia posiada kwiaty pełne, liliowo niebieskie, kwitnie wcześnie, przez całe lato aż do jesieni, wymaga słonecznego stanowiska.

  • Surfinia Raspberry Blast

Pięknie wybarwiona odmiana surfinii, kwiaty różowe, z poprzecznymi białymi paskami.

  • Surfinia Veranda

Kolejna piękna odmiana, tworzy kule ze swoich zwisających pędów, niestety słabo odporna na złe warunki atmosferyczne.

  • Surfinia Neon

Kwiaty tej surfinii są mocno różowe, aż odblaskowe, pięknie prezentuje się jako pojedyncza roślina w pojemniku.

  • Surfinia Scarlet Improve

Atrakcyjna czerwona odmiana, z nieco ciemniejszym środkiem. Silnie rośnie i długo kwitnie.

  • Surfinia Purple Vein

Surfinia o kwiatach błękitnych z ciemno – fioletowym żyłkowaniem.

Zostaw nam swój komentarz