Szybko rosnące byliny, jako naturalna metoda walki z chwastami

Byliny – metoda na walkę z chwastami? Kwiecień jest okresem, w którym zimne noce zdarzają się już co raz rzadziej, a za dnia możemy się cieszyć co raz dłuższym słońcem, które wpływa na dynamiczny rozwój drzew, krzewów i bylin. Rozkwitają wiosenne rabaty, drzewa się zielenią, ale wraz z eksplozją barwną kwiatów i liści swoje pięć minut mają też chwasty, które bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Nie dość, że szpecą i zabierają urok kwitnącym bylinom i roślinom cebulowym to jeszcze okradają je ze światła, wody i składników pokarmowych porastając okolice obsadzonych rabat.

Byliny
Pixabay – większość bylin rośnie wyjątkowo szybko

Najstarszą i chyba wciąż uniwersalną metodą walki z chwastami jest ich mechaniczne usuwanie za pomocą kopaczki czy rąk. Praca taka jest żmudna i długa, jednak zawsze skuteczna, ale czy na długo?

Ściółkowanie

Aby po oczyszczeniu rabat z chwastów dłużej cieszyć się porządkiem i niezakłóconym urokiem roślin ozdobnych warto wyściółkować glebę wokół roślin stosując grubą korę sosnową lub kamyczki –żwiry lub tłucznie. Warunkiem skuteczności takiego ściółkowania jest odpowiednio gruba warstwa rozłożonego materiału, która powinna być nie mniejsza niż 10 cm.

Byliny i ich gęste obsadzanie

Alternatywą w ograniczeniu rozwoju chwastów jest zastosowanie szybko rosnących roślin, które zadarnią nam wolne przestrzenie zabierając miejsce chwastom, a jednocześnie wzbogacą rabaty o dodatkowe walory estetyczne.

Oto kilka ładnych, pewnych i mrozoodpornych gatunków, które z powodzeniem sprawdzą się w tej roli:

Rdest pokrewny: niska bylina o pięknych, błyszczących liściach i bardzo szybkim wzroście. Od lipca aż do jesieni wytwarza obficie różowe kwiatostany osadzone na krótkich łodyżkach. Godna uwagi bylina ze względu na długie kwitnienie, szybki wzrost oraz urodę liści i kwiatów.

Byliny walczące z chwastami
Pixabay – byliny jako naturalna konkurencja dla chwastów

Dzwonek kropkowany: tworzy niziutkie dywany złożone z drobnych, ciemno zielonych listków. Cenną cechą tej odmiany są bardzo duże kwiaty w stosunku do rozmiaru listków.

Karmnik ościsty: w ogrodach sadzony od lat, a ciągle modny i ceniony. Podobna do mchu drobnolistna bylina o zwartym, dywanowym pokroju i całorocznym ulistnieniu. Jest gatunkiem niewymagającym i niezawodnym, z czasem tworzy rozległe dywany, co może pięknie podkreślić urodę innych kwiatów. Gatunek ten sprawdzi się także w wypełnianiu szczelin w ścieżkach i między kamieniami.

Płomyk szydlasty: pod tym względem nie ma sobie równych! Szybko się rozrastając tworzy z czasem zwartą kopułę pędów między którymi chwasty nie mają szans. Oprócz błyszczących zielonych liści niebywałą ozdobą jest obfite kwitnienie w maju i czerwcu i duży wybór odmian pod względem barwy kwiatów.

Zostaw nam swój komentarz