Narzędzia ogrodnicze które warto mieć

Każdy, kto sam pielęgnuje swój ogródek wie, że aby moc spędzać przyjemne chwile w pięknym otoczeniu, należy wcześniej włożyć w nie dużo wysiłku. Czynności, które musimy stale wykonywać dbając o ogród, takie jak: koszenie trawy, przycinanie gałęzi, plewienie grządek, grabienie liści, nawożenie, czy malowanie altany, wbrew pozorom nie należą do łatwych. Możemy jednak je sobie znacznie ułatwić dzięki odpowiednim sprzętom i narzędziom.

Do czego służą nam narzędzia ogrodnicze?

Narzędzia w ogrodzie w zasadzie służą nam jedynie kilka miesięcy w roku, ale za to kupujemy je na długie lata, a przynajmniej lepiej zainwestować w coś porządnego, niż zapłacić dwa razy, bo konkretny przedmiot nam się zniszczy. Dokonując zakupu musimy zastanowić się, do czego będzie nam służyć każda rzecz. Rozważnie dobierzmy jego możliwości, wagę, zasięg pracy. Zaczerpnijmy porady eksperta, np. w sklepie lub też znajomego ogrodnika, co najlepiej kupić w określonym przez nas przedziale cenowym. Co oczywiste, zaopatrując się w narzędzia ogrodnicze, patrzmy na ich możliwości technologiczne, a nie na wygląd.

Przy zakupie kierujmy się zasadą, która mówi, że małe ogrody pielęgnujemy głównie przy użyciu narzędzi ogrodniczych ręcznych, średnie – przy użyciu narzędzi elektrycznych i ręcznych, a duże – przy pomocy ręcznych, elektrycznych i napędzanych spalinowo (chodzi tu głównie o kosiarki i piły). Odpowiednio dobrane narzędzia nie tylko ułatwią nam pracę, ale też skrócą czas jej wykonywania. Dzięki temu zyskamy trochę czasu na relaks wśród pięknego, zadbanego ogrodu.

grabie to też narzędzia ogrodnicze
Pixabay – grabie, jedno z podstawowych narzędzi w twoim ogrodzie

Sekatory i nożyce: podstawowe narzędzia ogrodnicze.

Niezbędne narzędzia ogrodnicze to sekatory i nożyce, dzięki którym nadamy odpowiedni kształt naszym roślinom, a także będziemy stymulować ich wzrost, a w razie choroby – usuwać wysuszone, chore pędy, gałęzie. Przy wyborze nożyc i sekatorów zwróćmy uwagę na ich ostrość, a także na kąt rozwarcia ostrzy (musi być odpowiedni do grubości przycinanych gałęzi). Niewłaściwie dobrane narzędzia mogą uszkodzić naszą roślinę, co w efekcie prowadzi do tego, że zamiast pomóc, zaszkodzimy. Wybierając nożyce zwróćmy uwagę na materiał, z którego są wykonane. Najlepiej jeśli ostrza pokryte są teflonem, a rączki – gumą, co zapobiegnie wyślizgnięciu się narzędzia. Sekatory typu tukan lub żyrafa (z długimi rączkami) ułatwiają pracę, bo dzięki swojej budowie tworzą dźwignię i przycinanie nie wymaga użycia wielkiej siły.

Dobra drabina w zestawie narzędzi ogrodniczych.

Dobra drabina pomoże w codziennej ogrodowej pracy każdemu ogrodnikowi. Dzięki niej sięgniemy tam, gdzie chcemy, wiec nie straszne będzie już wchodzenie na dach, przycinanie wysoko położonych gałęzi, zdobienie iglaków na święta, sezonowe przemalowanie szopy i altany lub okresowe czyszczenie rynien. To idealne narzędzie ogrodnicze do pracy na wysokościach. Kupując drabinę do ogrodu trzeba zwrócić uwagę na to, że na dworze spotykamy się z innymi problemami, niż w domu. W domu podłoże jest równe i twarde, zaś w ogrodzie – grząskie, nierówne, miękkie i często śliskie. Dlatego też, jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, powinniśmy zaopatrzyć się w dwie drabiny – jedną do celów domowych, a drugą do prac ogrodowych. Najlepsza będzie uniwersalna drabina aluminiowa, na przykład drabina Krause, bo jest trwała, solidna i odporna na rdzę, a jednocześnie lekka i poręczna. Jeśli w Twoim ogrodzie jest dużo otwartej przestrzeni, to wybierz drabinę rozstawną na stabilizatorach, czyli taką, która pozwoli Ci pracować na niej bez konieczności opierania jej o coś i zapewni Ci stabilność. Porządna drabina renomowanej marki będzie z Tobą przez długie lata, dlatego nie warto na niej oszczędzać. Zamiast wdrapywać się na stołki, taborety i tworzyć przedziwne, niebezpieczne konstrukcje, postaw na drabiny aluminiowe, dzięki którym sięgniesz wszędzie tam, gdzie potrzebujesz.

narzędzia ogrodnicze w twoim ogrodzie
Pixabay – sproskiwacz przyda się przy podlewaniu delikatnych kwiatów

Klasyczne narzędzia ogrodnicze: łopaty i grabie.

Ogrodowym „must have” są także narzędzia do kopania i grabienia: łopaty, grabie. Przy ich wyborze kierujemy się głównie rodzajem gleby, który występuje na naszej działce. Przykładowo, jeśli gleba jest mokra, ciężka i twarda, to do pracy musimy uzbroić się w masywną, solidną (i niestety ciężką) łopatę. Jeśli zaś gleba jest lekka, sucha i miękka, to taka łopata czy grabie będą tylko niepotrzebnym obciążeniem, i wagowym, i finansowym. Do grabienia tych pierwszych gleb najlepsze będą grabie o grubych zębach.

Narzędzia ogrodnicze idealne do nawadniania.

Do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin, zwłaszcza tych kwitnących, niezbędne jest stałe nawadnianie. Napełnianie konewki i podlewanie roślin na tarasie lub w małym ogródku nie będzie wyzwaniem, ale chodzenie z nią po dużym ogrodzie jest męczące i obciąża nasz kręgosłup, zwłaszcza jeśli konewka jest pojemna. W zamian warto zainwestować w wąż ogrodowy, najlepiej taki, który po napełnieniu wodą wydłuża się kilkakrotnie. Taki wąż jest łatwy w przechowywaniu, zwłaszcza jeśli nasza szopa nie jest zbyt wielka.

narzędzia ogrodnicze
Pixabay – dzięki sekatorom łatwo będziesz kontrolować wielkość swoich krzewów

Taczka do zadań specjalnych.

Kolejnym sprzętem, który na pewno przyda się przy pracy w ogrodzie jest taczka, czyli proste urządzenie do transportu, które może okazać się bardzo pomocne, zwłaszcza w trakcie zakładania ogrodu, ale i później – przy nawożeniu, przesadzaniu roślin, czyszczeniu ogrodu, grabieniu liści itd. Do wyboru mamy taczki z jednym lub dwoma kołami, wykonane z rozmaitych materiałów. Najlepiej wybrać te najtrwalsze, solidne, a z drugiej strony lekkie.

Narzędzia wymienione w artykule to oczywiście nie wszystkie, które powinien mieć każdy ogrodnik. To jednak lista sprzętów, które są absolutnym minimum i bardzo ułatwiają codzienną pracę w ogrodzie.

Kupując którekolwiek z narzędzi do pracy w ogrodzie zwróćmy uwagę na materiał, z którego są wykonane. Lepiej postawić na coś porządnego, najlepiej znanej, zaufanej marki i zapłacić więcej, niż za rok zapłacić kolejny raz za lichy sprzęt. Najlepsze narzędzia ogrodnicze będą wykonane z aluminium lub z włókna węglowego oraz duraluminium, ponieważ są dużo trwalsze niż inne, a co najważniejsze, nie rdzewieją, są odporne na warunki atmosferyczne.

Zostaw nam swój komentarz