Choroby drzew owocowych i ich zwalczanie

Nasze wypielęgnowane drzewka mimo dbałości, są czasem atakowane przez choroby i szkodniki. Warto znać podstawowe problemy drzewek owocowych, aby zareagować, jak pojawią się pierwsze problemy. Dzięki temu możemy uniknąć długiej kuracji oraz jeść smaczne owoce.

Dlaczego drzewa owocowe chorują?

Choroby drzew owocowych są wywoływane przez bakterie, wirusy i grzyby. Drzewka również ,,marnieją” z powodu innych czynników – niedoborów mikro i makroelementów oraz nieprawidłowości w uprawie. Choroby grzybowe kory pojawiają się często podczas ciepłej i wilgotnej pogody, która stwarza dobre warunki do rozwoju grzybów. Część problemów pojawia się przez niezabezpieczone rany i w miejscach źle wykonanych cięć.

choroby drzew
Choroby drzew mogą być powstrzymane przy pomocy oprysków – Pixabay

Choroby drzew? Jak powinniśmy im zapobiegać?

Wybierając rośliny do ogrodu, zdecydujmy się na kupno odmian odpornych na choroby. Doświadczony ogrodnik powinien nam doradzić w tej kwestii. Podcinając gałęzie, zabezpieczajmy rany pastami ochronnymi, które przyśpieszą gojenie. Choroby drzew nie są zjawiskiem z którym łatwo walczyć, lepiej mu więc przeciwdziałać. Pamiętajmy o regularnym wykonywaniu cięć prześwietlających (o tym jak je wykonywać przeczytasz tutaj) oraz wycinajmy pędy zaatakowane przez chorobę we wczesnym stadium. Po cięciu należy zdezynfekować narzędzia ogrodnicze alkoholem o wysokim stężeniu, aby nie przenieść choroby na inne drzewka. Wycięte chore gałęzie, liście czy zmumifikowane owoce można zneutralizować za pomocą roztworu mocznika lub spalić, również po to aby nie roznosiły zakażenia. Usuwajmy na bieżąco zgniłe i chore owoce. Czasem w celu ochrony całego ogrodu trzeba zdecydować się na ścięcie silnie zakażonego drzewa.

Co zrobić gdy drzewa chorują?


Warto nauczyć się rozpoznawać choroby drzew, aby dopasować do nich odpowiednie opryski. Kędzierzawość liści atakuje brzoskwinie, jest to choroba grzybowa, która charakteryzuje się deformacją liści. Stają się one pofałdowane, grube i kruche, zmieniają kolor na czerwony, usychają i opadają nawet w czerwcu. Brunatna zgnilizna dotyka czereśnie, brzoskwinie, wiśnie, morele i śliwy. Na owocach pojawiają się plamy, a potem ulegają mumifikacji. Na jabłoniach i gruszach czasem pojawia się mączysty nalot – jest to mączniak. Biały nalot pojawia się na wszystkich częściach roślin i prowadzi do deformacji liści i ich przedwczesnego opadania. Jabłonie i grusze mogą być również atakowane przez parch, który zostawia brązowe, brunatne i oliwkowe plany na liściach. Przez tego grzyba owoce są karłowate, pękają i nie nadają się do jedzenia. Większość drzewek może cierpieć na brunatną zgniliznę, która powstaje przez zarodniki znajdujące się w nieusuniętych zmumifikowanych owocach.

choroby drzew owocowych
Choroby drzew mogą być różnej natury, tutaj widzimy przykład pleśni liści – Pixabay

Leczenie chorych drzew


Na chorych drzewkach trzeba przeprowadzić opryski. Po rozpoznaniu choroby należy zakupić odpowiedni preparat, w zależności czy choroba jest powodowana przez grzyby, wirusy lub bakterie. Opryski przeprowadzamy zgodnie z instrukcją na opakowaniu – zwykle przeprowadza się je jesienią. Nie można zapomnieć o usunięciu i zneutralizowaniu chorych części (gałęzi, liści, a w szczególności owoców). Jeśli chcemy jeść owoce z naszych drzewek, to ostanie opryski powinny być przeprowadzone na przełomie zimy i wiosny. Więcej o samych opryskach piszemy w tym miejscu. Jeśli objawy nie ustąpią, to trzeba zrezygnować ze zbiorów i przeprowadzić kolejne opryski. Niestety, czasem trzeba będzie się zdecydować na usunięcie chorego drzewka.

Więcej o chorobach roślin i tym jak im przeciwdziałać przeczytasz tutaj.

Zostaw nam swój komentarz