Opryski drzew owocowych spędzają sen z powiek ogrodnikom. A właśnie wiosna to idealny czas na rozpoczęcie oprysków drzew owocowych. Dzięki nim zabezpieczymy drzewa i przyszłe owoce przed szkodnikami oraz różnymi chorobami. Cały szkopuł w tym, żeby wiedzieć jak to zrobić i które opryskiwacze sprawdzą się w Twoim ogrodzie lub sadzie. Zapraszam do zapoznania się ze wszystkimi zasadami wykonywania oprysków.
Opryski drzew owocowych
Posiadacze dużego sadu zapewne inwestują w duże opryskiwacze sadownicze, których pojemność waha się w granicach od 400 do nawet 4000 litrów. Tego typu urządzenia są ogromne, znamy je również pod nazwą opryskiwacze ciągnikowe. Ich objętość jest tak duża, że tutaj niezbędne jest użycie ciągnika.
Kiedy zaczynamy opryski drzew owocowych
Wiosenne opryski drzew owocowych zaczynamy już po przejściu największych mrozów. Pierwszy z nich możemy wykonać jeszcze zimą. Nie powinien on zawierać olejków. Natomiast drugi oprysk stosujemy na wiosnę, gdy temperatura powietrza nie spada poniżej 7 stopni C, a pączki kwiatów na drzewach jeszcze nie są dobrze rozwinięte. Najczęściej wypada to na sam koniec lutego lub początek marca. Przeciwdziałając grzybowym chorobom drzew musimy wykonać opryski o odpowiedniej porze roku. Nie mogą być one wykonane zbyt wcześnie ani zbyt późno. W przeciwnym wypadku możemy narazić drzewa na niebezpieczeństwo. Ostatni oprysk wykonujemy w czasie, gdy wszystkie płatki kwiatów opadną już z drzew. Nie można zrobić tego wcześniej, ponieważ wytrujemy wszystkie owady, które przylecą zapylać kwiaty.
Nie wiesz kiedy wykonać oprysk? Zajrzyj do Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Tam znajdziesz dokładne informacje dotyczące najlepszych terminów na opryski. Co ważne informacje zawarte w tym miejscu są na bieżąco sprawdzane i aktualizowane.
Zanim wykonamy oprysk zwróćmy uwagę na preparaty do wiosennych oprysków drzew owocowych. Musimy je dopasować do terminu oprysku, gatunku opryskiwanej rośliny oraz choroby lub szkodnika jakiego chcemy zwalczać.
Najczęstsze choroby drzew owocowych
- Torbiel śliwy: owoce są większe, ale za to zdeformowane i niesmaczne
- Brunatna zgnilizna : Owoce gniją na gałęziach, liście i kwiaty zasychają
- Zaraza ogniowa jabłoni i gruszy: pędy oraz liście stają się czarne i zasychają, liście wyglądają jak spalone.
- Kędzierzawość liści brzoskwini: liście nabierają czerwonego koloru, usychają, deformuje się ich kształt, drzewo rośnie bardzo powoli.
- Rak bakteryjny: tak samo jak w przypadku zarazy ogniowej liści, liście zasychają, robią się czarne.
Aby zapobiec powyższym chorobom należy zastosować odpowiednie opryski. W sklepach ogrodniczych z pewnością pomogą nam dobrać odpowiedni preparat. Natomiast w centrach internetowych z opisu dowiemy się jaki preparat należy zastosować pod konkretną chorobę.
Czym wykonujemy opryski drzew?
Warto poznać rodzaje używanych opryskiwaczy. Dlatego przyjrzyjmy się im bliżej.
Opryskiwacze ręczne
Są to najmniej skomplikowane w użyciu urządzenia, polecane w szczególności w małych amatorskich ogrodach. Można stosować je do ochrony, jak i dokarmiania roślin ogrodowych, pokojowych oraz balkonowych. Czasami przydają się również na większych powierzchniach, w sytuacji kiedy szkodnik lub choroba pojawi się na pojedynczych okazach. Przy czym, do ich zwalczenia nie zużyjemy dużej ilości środków ochrony roślin. Tego typu opryskiwacze charakteryzują się niewielką pojemnością. Przeważnie mają objętość od 0,5 do 2l. To wszystko sprawia, że są lekkie, łatwe do przenoszenia oraz niezwykle precyzyjne.
Podział opryskiwaczy ręcznych
Opryskiwacze ręczne dzielimy na ciśnieniowe, które są wyposażone w pompę wytwarzającą ciśnienie jeszcze przed naciśnięciem dźwigni, a także pulsacyjne, które działają tylko w sytuacji kiedy naciskamy ręką na specjalną dźwignię. Pierwszy typ opryskiwacza ręcznego jest zdecydowanie wydajniejszy, a także zapewnia większy komfort użytkowania.
Opryskiwacze spalinowe
Opryskiwacze spalinowe wykorzystują w swoim działaniu specjalną dmuchawę, która podczas rozpylania środków ochrony roślin, jednocześnie porusza liśćmi całego drzewa. Takiego typu działanie pozwala na niezwykle dokładne pokrycie liści środkami ochrony roślin z obydwóch stron. Turbinowy opryskiwacz spalinowy umożliwia znaczne przyspieszenie wykonywanych prac w ogrodzie. Nawet najtańsze modele opryskiwaczy potrafią wyrzucać ponad 3 litry oprysku na minutę, oczywiście warto wspomnieć, że ilość zużywanego oprysku na minutę może być regulowana. Jedynym minusem takich opryskiwaczy jest ich waga. Opryskiwacze spalinowe ważą od 10 do nawet 20 kilogramów. Dodatkowo przy używaniu opryskiwacza warto używać maski, aby chronić się przed stosowanymi opryskami oraz spalinami z silnika. Jeśli jednak mamy kilka drzewek, które wymagają specjalnych oprysków, to i tak warto zainwestować w taki sprzęt. Dzięki niemu uchronimy drzewa przed chorobami oraz znacząco przyspieszymy swoją pracę.
Opryskiwacze plecakowe
Sposób transportowania tego typu opryskiwaczy wskazuje nam nazwa, opryskiwacze plecakowe nosimy na plecach. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, między innymi umożliwia wygodne użytkowanie tego urządzenia. Pomimo tego, że tego typu opryskiwacz ma dużą pojemność, co sprawia, że więcej waży to i tak możemy mówić o znacznie większej funkcjonalności tych urządzeń w porównaniu do prostych urządzeń ręcznych. Opryskiwacze plecakowe swoim wyglądem przypominają trochę zwykłe i wszystkim dobrze znane plecaki. Pojemność tego typu opryskiwaczy dochodzi nawet do 20 litrów. Dzięki temu możemy wybrać się z nimi do małego sadu. Jeśli chcemy, aby opryskiwacz plecakowy był bardziej wydajny i lepiej działał, musimy co jakiś czas użyć dźwigni pompy.
Ceny opryskiwaczy
Tutaj wszystko zależy od modelu opryskiwaczy, które chcemy kupić. Opryskiwacze ręczne są w cenie około 44 zł, natomiast ceny opryskiwaczy spalinowych zaczynają się od 799 zł.
Zanim zaczniesz stosować opryskiwacz przeczytaj instrukcję!
Producenci opryskiwaczy do swoich modeli zawsze załączają instrukcję. Zapoznanie się z nią jest bardzo ważne, w szczególności w przypadku opryskiwaczy spalinowych. Dzięki temu będziemy wiedzieli jak w sposób bezpieczny korzystać z tego typu urządzeń. Nie stosując się do wskazówek producenta, możemy spowodować awarię sprzętu.