Mrówki w twoim ogrodzie – gatunki

Mrówki (Formicoidea)

Mrówka to organizm, którego prawdopodobnie każdy właściciel ogrodu czy mieszkania chętnie by się pozbył. Osobniki poszczególnych gatunków mają rożną wielkość (5-15mm) oraz wyraźnie oddzieloną głowę, tułów i odwłok. Mogą przybierać różne barwy od brązowej do czarnej. Owady te żyją w mrowiskach, w których budują kolonie i zamieszkują ją przez kilka lat (2-20 lat). Na czele mrowiska stoi królowa, która poza składaniem jaj nic innego nie robi w ciągu całego swojego życia. Większość mieszkańców mrowiska to robotnice, które mają rozmaite obowiązki. Takie mrówki są bezpłodne i bezskrzydłe. Od maja do lipca trwają gody, w których uczestniczą płodne mrówki ze skrzydłami. Po tym okresie samce obumierają, natomiast zapłodnione samice tracą skrzydła i zakładają nowe gniazdo. Mrówki w ogrodzie, na balkonach, skrzyniach na parapecie czy nawet w mieszkaniach mogą stanowić zagrożenie. Mrówki tworząc korytarze i komory gniazd mogą użyźniać glebę, polepszać jej strukturę i wzbogacać skład chemiczny. Żywią się materiałem roślinnym i zwierzęcym będącym zarówno w glebie, jak i na powierzchni gruntu. Mrówki często można spotkać na roślinach rojących się od mszyc, czerwców czy wełnowców, gdyż zbierają one słodką wydzielinę wydalaną przez te owady i karmią nią larwy w mrowiskach. Trzy główne gatunki mrówek to: czarne mrówki (Lasius niger), czerwone mrówki (Myrnica) i podziemnica zwyczajna (Lasius flavus).

Mrówka faraona (Mrówki faraonki) (Monomorium pharaoni)

Biologia: Ciało robotnic jest wysmukłe i czerwonożółte. Larwy są białawe, bez nóg i z maleńką głową. Mrówka te tworzy mrowiska złożone nawet z miliona osobników. Są one zakładane zwykle w niedostępnych miejscach około fundamentów, w ścianach i piwnicach. Występują głównie w dużych miastach. Szkodliwość: Owad ten najchętniej zjada produkty białkowe, słodycze i inne produkty spożywcze. Zasiedla przede wszystkim budynki mieszkalne, restauracje, sklepy spożywcze czy hotele. Potrafią opanowywać wielopiętrowe budynki. Wchodzą do produktów spożywczych, wędrują po meblach i ścianach, zanieczyszczają pomieszczenia i niepokoją mieszkańców. Mogą przenosić choroby wirusowe i bakteryjne. Mrówki faraona zwalczanie: Trzeba koniecznie zlokalizować gniazdo tych szkodników i odchodzące od niego chodniki mrówek. Tam powinna być zastosowana trutka na mrówki w postaci przynęty (mieszanina boraksu, wody i cukru) lub odpowiedni środek na mrówki, którym opryskamy zlokalizowane miejsce np. Pro Store lub K-Othrine. Takie zabiegi najlepiej wykonywać wiosną lub jesienią. W mieszkaniach szczeliny, którymi mrówki się przedostaną należy zakleić kitem, również powinno się uszczelnić listwy podłogowe, wykładziny, tynki stosując gips lub kit. Na miejsca te należy zastosować właściwy preparat na mrówki.

Co robić gdy mrówki zaatakują?

Pierwszą oznaką tego, że w naszym ogrodzie pojawiły się mrówki może być to, iż nasze rośliny zaczynają więdnąć, czego przyczyną może być drążenie przez mrówki korytarzy, które są wykorzystywane w czasie budowy mrowiska. Mrówki wybierając ziemie mogą odkrywać korzenie roślin, co doprowadzić może do ich wyschnięcia. Pewne osobniki wygryzają dziury w pąkach kwiatowych lub całkiem niszczą kwiaty, gdy chcą się dostać do słodkiego nektaru.

Sposób na mrówki

Z powodu swej działalności mrówki nie są lubiane przez ogrodników. Istnieje wiele sposobów na ich zwalczanie. o Mrówki mogą przyczynić się do wzrostu populacji mszyc, które są szkodnikami dla roślin. Jednak ich zwalczanie jest bezcelowe, gdyż bez przerwy przychodzą na świat ich nowe pokolenia. Można natomiast zapobiec przenoszeniu mszyc na drzewa owocowe przyczepiając do pnia klejącą opaskę, która nie pozwoli by mrówki poszły dalej. Należy również regularnie kontrolować rośliny i usuwać z nich mszyce. o Wiele ogrodników stosuje brutalne sposoby na mrówki.

Preparaty na mrówki

Dostępne na rynku preparaty na mrówki: Mrówkiller, Mrówkosep, Mrówkogram czy Raid mają specjalnie dobrane składniki, tak aby zapewnić znakomitą skuteczność już po pierwszym użyciu. o Istnieje wiele domowych sposobów na to jak wytępić mrówki. Mrówki nie znoszą zapachu pomidorów, pietruszki czy cynamonu, stąd też w miejscach gdzie owady te najczęściej uczęszczają należy położyć liście pomidora, rozsypać posiekaną natkę pietruszki bądź wokół rośliny wysypać cynamon. W ogrodzie można posadzić lawendę, majeranek czy tymianek, co odstrasza mrówki. Gniazdo mrówek można posypać proszkiem do pieczenia. Na trasach wędrówek mrówek zastosować słodkie przynęty np. miód, wymieszany z wolno działającym środkiem owadobójczym.

Zostaw nam swój komentarz