Czerwce – kompedium wiedzy

Misecznik śliwowiec (Parthenolecanium corni)

Biologia: Owad z wyglądu przypominający niewielkie brązowe pęcherzyki występujące na łodygach i liściach roślin. Wysysa z nich soki co doprowadza do stopniowego osłabienia rośliny. 

Atakowane rośliny: Szkodniki w ogrodzie, szklarni i oranżerii. Misecznik atakuje śliwy, jabłoń, agrest, porzeczki, winorośl, kruszynę, tarninę, dereń oraz wiele innych roślin.

Szkodliwość: Atakujące miseczniki doprowadzają do zahamowania wzrostu rośliny, zniekształcenia i obumierania pędów oraz stopniowego żółknięcia liści. Rośliny stają się słabe i wrażliwe na choroby oraz atak innych szkodników roślin. Na spodniej stronie liści miseczniki odkładają miód spadziowy, który tworzy kleista powłokę, powłoka jest podłożem do rozwoju grzybów, utrudnia asymilację. Drzewa, które silnie są porażone słabo owocują, owoce drobnieją i jest ich o połowę mniej. Mają także małe przyrosty i łatwo przemarzają zimą.

Zapobieganie: Wokół łodyg można umieścić warstwę kleju, co powstrzyma larwy przed wspinaniem się na roślinę.

Zwalczanie: W połowie lata można wprowadzić do środowiska pasożytniczą błonkówkę (Metaphycus helvolus), która jest drapieżnikiem tego czerwca. Efektywne są również opryskiwacze zawierające kwasy tłuszczowe, które najlepiej stosować późną wiosną i wczesnym latem, kiedy wylęgnięte czerwce są mobilne. Stosowane preparaty chemiczne: Zolone, Owadofos lub Sumithion.

Misecznik cytrusowiec (Coccus hesperidum)

Biologia: Owady z wyglądy przypominają niewielkie pęcherzyki żółtozielone o długości 3-4 mm i pojawiają się na spodniej stronie liścia. Wysysają z rośliny soki i stopniowo ją osłabiają.

Atakowane rośliny: Cytrusy, wawrzyn, bluszcz, fikus i wiele innych.

Szkodliwość: Misecznik ten doprowadza do tego, że rośliny mają opóźniony i słaby wzrost oraz stopniowo żółkniejące liście. Tak jak w przypadku misecznika śliwowca na spodniej stronie liścia jest lepka powłoka, której często towarzyszy czarna pleśń.

Zapobieganie: Nie istnieją skuteczne sposoby, które zapobiegałyby pojawieniu się tych szkodników.

Zwalczanie: Miseczniki te zwalcza się tak samo jak w przypadku misecznika śliwowca.

Skorupik jabłoniowy (Lepidosaphes ulmi)

Biologia: Szkodnik ten posiada tarczkę o kształcie przecinka, zabarwioną na brązowo. Wylęg larw następuje w maju i czerwcu. Larwy rozchodzą się po drzewie, wędrują przez 3 dni, a następnie umiejscawiają się na korze i tam pozostają przytwierdzone.

Atakowane rośliny: Czerwce te występują na różnych roślinach, głównie na jabłoni, śliwie, moreli, brzoskwini, porzeczce, gruszy i bukszpanie.

Szkodliwość: Tarczki mogą pokrywać całe pnie i pędy. Silnie zaatakowane drzewa mogą mieć zmniejszone przyrosty, liście wcześniej mogą opadać, niektóre gałęzie zasychają, a plony owoców maleją. Drzewa mają małe przyrosty i łatwo przemarzają, są też podatne na choroby i szkodniki (szczególnie korniki). Młode rośliny mogą zamierać, szczególnie gdy rosną w miejscach osłoniętych i glebach piaszczystych.

Zwalczanie: Opryskiwanie roślin preparatami fosfoorganicznymi (Paroil, Sumithion) wiosną w okresie wylęgania larw. Larwy lęgną się w ciągu tygodnia i samemu można uchwycić ten moment ponieważ larwy są widoczne jako kremowe, wędrujące punkciki.

Zostaw nam swój komentarz