Czerwce – czym są i jak z nimi walczyć?

Czerwce (Coccoides)

Te małe owady to szkodniki roślin w ogrodzie, szklarni oraz w oranżeriach. Czerwce różnią się rozmiarem w zależności od gatunku, często mogą osiągać 5mm szerokości i przyjmować płaskie lub kopulaste kształty. Samiczki są pozbawione skrzydeł i zwykle siedzą nieruchomo na roślinach z ssawką silnie zakotwiczoną w tkance rośliny. Ich grzbiet jest chroniony przez białe, żółte bądź brązowe pancerzyki (łuski) wytwarzane przez ich własne ciało. Struktura ta chroni czerwce przed niebezpieczeństwem oraz wpływami środowiska. Samiczki nie mające odnóży prowadzą osiadły, pasożytniczy tryb życia. Samce są mniejsze i potrafią latać, ale są pozbawione aparatu gębowego stąd też w ciągu swojego krótkiego życia nie przyjmują pokarmu.

Jak czerwce szkodzą naszym roślinom?

Szkodliwość czerwców polega na ogładzaniu rośliny. Wprowadzają one do rośliny toksyczną ślinę, która powoduje marnienie i zahamowanie wzrostu rośliny oraz obumieranie pędów. Owady te atakują także spodnie strony młodych liści oraz łodygi wielu roślin. Mogą przenosić wiele chorób wirusowych. Czerwce mogą zasiedlać drzewa i krzewy owocowe oraz krzewy i rośliny ozdobne. W wyniku szkodliwego działania czerwców rośliny ozdobne mogą mieć szare, matowe liście przez co tracą na wartości dekoracyjnej jak i handlowej. Młode czerwce żerując wydzielają lepką, słodkawą substancje zwaną miodem spadziowym, który przywiera do listowia roślin i sprzyja rozwojowi grzybów czarnej pleśni.

I jak zwalczać te szkodniki?

Czerwce są rozwlekane z roślinami, dlatego też duże znaczenie ma kontrola roślin wprowadzanych do szklarni i mieszkań. W walce z tymi szkodnikami można wykorzystać metodę mechaniczną – oczyszczać roślinę z czerwców za pomocą szczotki i wody z mydłem, po czym powierzchnie jej skroplić olejem. Jeśli jednak wybierzemy walkę chemiczną z czerwcami to taki zabieg należy już zastosować w momencie zauważenia pierwszych larw. Najczęściej używane preparaty to: Actellic 50 EC, Bi 58 EC lub Anthio. Zabiegi takie należy powtarzać w miarę potrzeby. Wskazane jest próbne opryskiwanie paru roślin w celu sprawdzenia, czy dany preparat nie będzie fitotoksyczny dla traktowanej rośliny.

Szkodniki te są dzielone na 3 główne rodziny:

Wełnowcowate (Pseudococcidae) – ich samice mają ciało miękkie, wypukłe, segmentowane. Ciało tych szkodników pokryte jest woskowym nalotem.
Misecznikowate (Leaniidae) – ciało samic często wypukłe może być nagie lub pokryte woskowym nalotem.
Tarcznikowate (Diasapididae) – są okryte tarczką nie zrośniętą z ciałem, nie posiadają nóg i czułków.

Zostaw nam swój komentarz