Szkodniki atakujące wiosną

Wiosna jest piękna, w tym czasie wszystko budzi się do życia, rośliny zaczynają wypuszczać pąki, zaczyna robić się pięknie. W tym czasie budzą się również wiosenne szkodniki w ogrodzie.

Wiosenne ocieplenie pobudza do życia również pożyteczne owady oraz wygłodniałe szkodniki, które niszczą wszystkie rośliny napotkane na swojej drodze. Zobacz przed jakimi szkodnikami należy chronić ogród, aby budzące się do życia krzewy, drzewa i kwiaty znów zaskoczyły nas swym pięknem.

Wiosenne szkodniki w ogrodzie

Mszyce – Te szkodniki zna każdy ogrodnik. Wszyscy wiemy jak wielkie spustoszenie mogą zrobić w ogrodzie, jeśli nie zareagujemy w porę. Zanim jednak sięgniemy po konkretny preparat, spróbujmy mniej więcej rozpoznać gatunek mszycy w naszym ogrodzie. Dzięki temu będziemy mogli działać skutecznie. Możemy tutaj podpowiedzieć, że najbardziej skutecznym, naturalnym środkiem na mszyce jest oprysk z gnojówki z pokrzyw. Wystarczy przez kilka dni moczyć pokrzywę w wodzie, a następnie użyć właśnie tej wody do oprysków Nasze kompendium na temat mszyc znajdziecie tutaj.

Przędziorki – czyli drobne roztocza, które są niemal niezauważalne gołym okiem. Ich obecność zdradza pajęczynka, którą tworzą po spodniej stronie liści. Dodatkowo występują lekkie przebarwienia liści, które następnie zaczynają brązowieć, a w następstwie schną i opadają. Sucha i ciepła pogoda sprzyja rozwojowi przędziorków. Kompendium na temat przędziorków znajdziecie tutaj.

Ochojniki – siostry mszyc. Najbardziej są aktywne wiosną, na roślinach robią szyszkowate narośla. W następstwie ich żerowania rośliny nawet zamierają. Ich obecność zdradza wełnisty, woskowy, biały nalot na pędach roślin, na których żerują.

Mączliki – małe owady wysysające soki z liści. Są one nosicielami choroby, która wywołuje zamieranie pąków kwiatowych. Najlepsze warunki do rozwoju mają wtedy, gdy jest ciepło i sucho. Ich żerowanie zdradza spadź oraz żółte plamy na liściach. Przez to liście zaczynaj schnąć, w wyniku czego opadają.

Skoczki – kolejny rodzaj szkodników, wysysających sok z liści. Tym sposobem, również przenoszą choroby wirusowe roślin. Ich obecność poznamy po białych plamach wzdłuż głównego nerwu liści. Plamy robią się co raz większe, w wyniku czego liście schną i spadają.

Zostaw nam swój komentarz