Rak bakteryjny w ogrodzie – sposoby zwalczania

Tak, rak również atakuje drzewa w ogrodzie. Tutaj poznamy przyczyny takiej choroby i przedstawimy skuteczne metody walki z rakiem drzew owocowych.

Rak bakteryjny drzew

Rak bakteryjny drzew może zaatakować w każdym ogrodzie. Najczęściej jego ofiarą padają jednak:

Liście z drzew zaatakowanych rakiem nie nadają się na kompost. Jesienią najlepiej je spalić.

Objawy

Pierwsze objawy zauważymy już wiosną. Kwiaty oraz krótkopędy drzew najpierw brunatnieją, a następnie zamierają. Przy pąkach można zauważyć plamy, popękaną korę oraz zgrubiałe rany z wyciekami.

Grzyb atakuje i niszczy korę drzew. Powoduje szybkie obumieranie całego drzewa lub jednej strony pnia. Objawy choroby widać również na owocach. Poznamy raka również po zgniliźnie kielicha.

W przypadku jabłoni, owoce mają czarne plamy na owocach, natomiast w przypadku gruszy liście dostają czerwonej obwódki.

Przyczyny

Jest to choroba bakteryjna. Bakteria dostaje się do zdrowego drzewa przez mechaniczne uszkodzenie. Może stać się to poprzez nieumiejętne przycinanie drzewka, po uszkodzeniach mrozowych, a nawet po gradobiciu. Bakteria do rośliny może się dostać również poprzez blizny po opadłych owocach, a nawet przez uszkodzone liście.

Jak pozbyć się choroby?

Jeśli drzewo dopiero wykazuje początki choroby, możemy je jeszcze uratować poprzez wycięcie zarażonych konarów i gałęzi. Następnie rany po cięciach smarujemy maścią ogrodniczą z dodatkiem fungicydu.

Podczas przycinania pamiętajmy o tym, aby sekatory, piły i inne narzędzia były czyste i ostre. W przeciwnym razie możemy narazić roślinę na inne bakteryjne i grzybicze choroby.

Profilaktycznym działaniem jest oprysk koron po dokonaniu wiosennych przycięć gałęzi. Jeśli chcemy zmniejszyć prawdopodobieństwo jesiennego rozprzestrzenianie się choroby podczas opadania liści jesienią, możemy zastosować w tym celu opryski środkami miedziowymi.

Zostaw nam swój komentarz