Jak przygotować ogród na wysiew nasion?

Jeśli chcemy, aby warzywa w ogrodzie szybko rosły, to musimy najpierw wiedzieć jak przygotować ogród do wysiewu nasion. Dzięki temu wszystkie rośliny i warzywa będą szybko i prawidłowo rosły.

Wysiewać nasiona do gruntu można zacząć, wtedy kiedy miną już pierwsze, siarczyste mrozy, czyli kwiecień, maj. Czynność ta to najłatwiejszy sposób uprawy nasion. Jest tak, dlatego że owe nasiona nie musimy już wysiewać do skrzynek, ani doniczek, nie potrzebujemy też szklarni. Nasze nasiona wysiewamy od razu, bezpośrednio na miejsce docelowe na grządce. Tymi nasionami najczęściej są oczywiście warzywa. Aby zacząć wysiewać nasiona do gruntu w naszych ogrodach, musimy najpierw przygotować odpowiednio ogród na wysiew nasion.

Jak wysiewać nasiona w ogrodzie? Tak więc, o ile z samym wysiewem nasion do gruntu nie warto się zbytnio spieszyć, gdyż pod koniec marca, nawet jeżeli były już cieplejsze dni, pogoda potrafi zaskoczyć nas mrozami czy solidnymi opadami śniegu, o tyle naszą glebę pod wysiew trzeba przygotować odpowiednio wcześniej. Odpowiednie miejsce Na początek wybieramy odpowiednie miejsce pod wysiew nasion jest to bardzo ważne. Do uprawy owych nasion wybieramy miejsce dobrze nasłonecznione, gdzie gleba szybko się nagrzewa. Absolutnie nie mogą to być miejsca w cieniu drzew bądź obok krzewów owocowych. Dlatego, że rośliny będą ze sobą konkurowały o światło, wodę i składniki odżywcze zawarte w glebie. A to wysiewanym nasionom na pewno nie wyjdzie na dobre.

Przekopanie gleby  Kiedy mamy już gotowe stanowisko teraz trzeba pomyśleć już o przekopaniu i nawożeniu gleby. W zasadzie o tym trzeba było pomyśleć już przed zimą. Zasadniczym terminem nawożenia i przekopywania gleby jest jesień. Wtedy to należało ziemię przekopać z obornikiem lub kompostem i pozostawić w tzw., ostrej skibie. W okresie zimy składniki nawozu ulegają korzystnym przemianom, elementy balastowe zostają wypłukane, a nawóz dobrze rozprowadza się w glebie. Jeśli zatem wykonaliśmy te prace jesienią, to teraz na wiosnę wystarczy jedynie spulchnić glebę motyką, a następnie wyrównać grabiami. Wyrównanie gleby i nawożenie Jeśli zaistnieje konieczność przekopania gleby jeszcze raz na wiosnę, to zaraz po przekopaniu glebę wyrównujemy grabiami, by ograniczyć straty wilgoci. Wiosenne uprawki potraktujmy również, jak okazję do wybrania pojawiających się chwastów. Gdy jesienią nie zastosowaliśmy nawozów, to na wiosnę warto zastosować głównie dobrze rozłożony kompost, który zawiera najwięcej łatwo przyswajalnych dla roślin składników odżywczych. Można też zastosować obornik, ale w bardzo małych ilościach. Musi on też być koniecznie dobrze rozłożony. Takie nadużycie obornika w tym terminie może przynieść więcej strat niż pożytku.

Zostaw nam swój komentarz