Jak odpowiednio doświetlać rośliny?

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że okres zimy to dla roślin doniczkowych najtrudniejszy czas. Trzeba je odpowiednio doświetlić, a my mamy na to sposób.

Rośliny należy w tym okresie doświetlić, gdyż mają one ograniczony dostęp powietrza. Spowodowane jest to tym, iż w czasie zimy są krótkie i pochmurne dni. Taka niedoświetlona roślina doniczkowa może mieć kłopoty z prawidłowym rozwijaniem się. Dlatego też, aby tak nie było pamiętajmy o doświetleniu roślin pokojowych zimą.

Skutki zbyt małej ilości światła u roślin

Zbyt mała ilość światła u roślin doniczkowych sprawia, że ich pędy wydłużają się i wiotczeją. Co więcej, liście powoli matowieją i tracą intensywnie zieloną barwę. Dodatkowo jeszcze gatunki o liściach pstrych, kolorowych i ozdobionych plamkami tracą swe dekoracyjne walory, ponieważ ich liście jaśnieją i blakną. Liście roślin, którym brakuje światła opadają, a najbardziej wrażliwe na niedobór światła rośliny mogą całkowicie zamierać.

Jak doświetlać rośliny zimą?

By zapobiec skutkom niedoboru światła, należy ustawić rośliny jak najbliżej okien. Najlepszymi do tego będą te, które są ustawione na południu bądź wschód ponieważ mają najdłuższą ekspozycję na światło. Okien w okresie zimy nie powinno się zasłaniać roletami, żaluzjami, zasłonami, czy też grubymi firanami. Dzięki temu bardzo duża ilość światła będzie wpadać do domu. Rośliny możemy także doświetlać sztucznie. Najlepiej użyć do tego celu jasno świecących lamp, które się nie nagrzewają. Możemy tutaj zastosować np. lampy fluorescencyjne (świetlówki), jarzeniówki  oraz oświetlenie LED. W tym artykule omówię jedynie oświetlenie LED do doświetlenia roślin pokojowych zimą.

Wykorzystaj oświetlenie LED

Dlaczego? Ano dlatego, że generują odpowiednie dla roślin długości fal świetlnych oraz mają najlepszy stosunek generowanych lumenów do pobieranego prądu. Dzisiaj w sklepach znajdziemy specjalne lampy LED – owe dla roślin oddające fioletowe światło. Wynika to z tego, że rośliny najlepiej przyswajają światło ze spektrum czerwonego i niebieskiego (czyli po połączeniu fiolet właśnie). Działa to tak, że niebieskie światło pobudza przyrost masy zielonej, natomiast czerwone potrzebne jest do kwitnienia. W praktyce dawkujemy wszystkim roślinom światło czerwone i niebieskie w stosunku 4:1, nawet dla sałaty, ponieważ światło czerwone bierze znaczący udział w procesach fotosyntezy. Decydując się na oświetlenie roślin diodami LED wybierzmy produkty od sprawdzonego producenta. Montując diody LED nie zapominajmy o specjalnych oprawach.

Zostaw nam swój komentarz