Liliowce – niezwykłe byliny

Liliowce (Hemerocallis) pochodzą z Azji Wschodniej, gdzie zasiedlają podmokłe tereny przeważnie łąki. Swym zasięgiem obejmują ogromne obszary od Amuru na północy po południowe Chiny, od wysp japońskich na wschodzie po Kaukaz na zachodzie.

Byliny te to piękne i eleganckie kwiaty, które doskonale zaadoptowały się w naszych warunkach klimatycznych. Dzięki swoim cechom biologicznym takim jak krótkie kłącze, mięsiste korzenie sięgające swym zasięgiem nawet 60 – 85 cm w głąb gleby, są odporne na niekorzystne warunki klimatyczne. Ich cechą charakterystyczną jest obfite kwitnienie, w miesiącach letnich. Kwiaty skupione są po kilka sztuk na jednym pędzie, a im starsza roślina tym posiada ich więcej. Drugim walorem dekoracyjnym są liście, które wygięte w łuk i o równowąskim kształcie tworzą okazałe kępy.

Liliowce posiadają niezwykłe cechy:

✿ Kwiat utrzymuje się zaledwie jeden dzień i zawsze zwraca się w stronę słońca.
✿ Rośliny te cechują się długim kwitnieniem od 4 do 12 tygodni, a niektóre odmiany zakwitają ponownie na wiosnę, natomiast duże kępy zawiązują nawet po kilkaset kwiatów.
✿ Odmiany Liliowców posiadają niemal pełną skalę barw – od prawie białej, poprzez różne odcienie żółci, różu, czerwieni, aż po tak mocno wysycone czerwienie, że sprawiają wrażenie czarnych. Niektóre z kwiatów są dwubarwne.
✿ Kwiaty tej byliny posiadają różnorodne kształty od klasycznych lejkowatych z 6 płatkami po kształty gwieździste, pełne i półpełne z większą ilością płatków od 8 do 12. Dodatkowo brzegi płatków mogą być ząbkowane lub fryzowane.
✿ Jedną z ich cech pozwalającą na zastosowanie tej rośliny w każdym ogrodzie jest ogromna różnorodność form, od roślin miniaturowych ok. 20 cm wysokości, po prawdziwe olbrzymy sięgające 150 cm wysokości.
✿ Charakteryzują się również niebywałą odpornością na wiele elementów środowiskowych. Zakwitają zarówno w słońcu jak i cieniu, nie imają się praktycznie żadne choroby i szkodniki, tolerują różnorakie gleby od piaszczystych po gliniaste i torfiaste.
✿ Obecnie wyhodowano już wiele odmian tej niezwykłej byliny, które w niczym nie przypominają jakiegokolwiek istniejącego w przyrodzie gatunku Hemerocallis, w naturze występują tylko w kolorze żółtym, pomarańczowym i żółtobrązowym. Dzięki wielkiej zmienności łatwości w ich krzyżowaniu uzyskano wiele oryginalnych mieszańców.
✿ Obecnie rozwijają się dwa trendy hodowlane, modne są miniaturowe mieszańce o licznych i drobnych kwiatach nadających się na obwódki rabat i do pojemników. Drugi kierunek hodowli to odmiany o niezwykłych kształtach i kolorach płatków.

Zostaw nam swój komentarz