Po co grabić liście?

Jestem pewna, że każdemu bez wyjątku jesień kojarzy się z pracami porządkowymi w naszym ogrodzie. Jest tak, gdyż jesienią z drzew i krzewów rosnących w ogrodach opadają liście, które gromadzą się na ścieżkach, trawnikach lub na nieosłoniętych tarasach. Dlatego pamiętajmy o tym, aby warstwy opadłych liści systematycznie usuwać z ogrodu. Niektórzy z nas pewnie zapytają się, po co? Dlaczego trzeba sprzątać liście jesienią?

Dlaczego należy sprzątać jesienne liście?

  • Pierwszym powodem na to, że trzeba sprzątać liście jesienią jest to, iż przy deszczowej pogodzie liście szybko gniją. Stają się śliskie, a tym samym niebezpieczne dla użytkowników ogrodu.
  • Liście zalegające na trawniku z czasem tworzą nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę. Warstwa ta sprzyja powstawaniu pleśni śniegowej, która jest groźną chorobą trawników.
  • Niesprzątnięte liście powodują również wypalanie trawy a w efekcie jego nierównomierny i słabszy wzrost. Trawnik zrobi się wtedy nieestetyczny.

No dobrze, a jak posprzątać liście z ogrodu?

Otóż liście z chodników, ścieżek i podjazdów najlepiej usuwamy za pomocą szczotek. Jeśli natomiast chodzi o liście z trawników to robimy to regularnie. Używamy do tego zwykłych grabi ogrodniczych lub miotło grabi. Te drugie używane są najczęściej. Robimy to bardzo delikatnie, bez szarpania, by nie uszkodzić murawy. Jednak zdecydowanie łatwiej i szybciej usuniemy liście z ogrodu za pomocą dmuchawy lub odkurzacza do liści. Jest to urządzenie o napędzie spalinowym, które zasysa nie tylko liście, ale dodatkowo ścięte źdźbła trawy czy też drobne gałązki.

Do czego możemy wykorzystać zgrabione liście?

Okazuje się, że zgrabionymi liśćmi można zabezpieczyć rośliny na zimę, które są wrażliwe na mróz. Taka warstwa liści pomaga w utrzymaniu ciepła, izolując rośliny i chroniąc je przed niskimi temperaturami. Pamiętajmy tylko o tym, żeby na wiosnę usunąć warstwę liści, po to, by zapewnić roślinom dostęp do wystarczającej ilości tlenu i światła słonecznego.

Zgrabione liście to też cenny materiał kompostowy. Dlaczego? Ano dlatego, iż liście po kilku miesiącach pozwolą wytworzyć nawóz nazwany tradycyjnie ziemią liściową. Ziemia ta ma odczyn lekko kwaśny, dużą pojemność wodną, dobrą przepuszczalność, przewiewność oraz trwałą strukturę. Najlepszy kompost otrzymuje się z liści drzew, takich jak: klon, topola, lipa, brzoza, drzewa owocowe. Natomiast mniej przydatne są liście o dużej zawartości garbników, takie jak: orzech włoski, dąb.

Z liści jesiennych możemy zrobić też gniazda dla jeży. Będzie to bardzo pomocne w ochronie tych zwierząt. Otóż w niektórych krajach europejskich są już na liście gatunków zagrożonych, dlatego że z powodu skrupulatnego uprzątania ogrodów jeże tracą wszelkie możliwości budowania gniazd i szukania schronienia.

Zostaw nam swój komentarz