Lista jesiennych prac w ogrodzie

Kiedy rośliny przygotowują się do spoczynku zimowego, warto zaplanować kilka prac poprawiających kondycję naszego ogrodu. Jesień to doskonały moment na przycinanie żywopłotu, usunięcie suchych i chorych gałęzi z drzew oraz krzewów, przekopanie warzywnego ogródka czy zagrabienie liści. Z narzędziami Fiskars jesienne porządki będą łatwe i przyjemne, a czas poświęcony na pracę zaowocuje na wiosnę.

Właściwa pora cięcia

Regularnie przycinany żywopłot ma szansę stworzyć zwarte i estetyczne ogrodzenie. Jesień to doskonały moment na przeprowadzenie tego zabiegu. Funkcjonalnym narzędziem do przycinania żywopłotu są dźwigniowe nożyce Fiskars wykonane z tworzywa FiberComp™ – wyjątkowo lekkie i wytrzymałe. Zastosowany w nich mechanizm zwiększa siłę cięcia w proporcjach 3,5:1. Górne ostrze nożyc zostało pokryte powłoką PTFE, która minimalizuje tarcie. Dodatkowo dźwigniowe nożyce do żywopłotu posiadają odbojniki, które chronią dłonie przed przyszczypaniem. 

Precyzyjne przycinanie 

Wczesną jesienią w ogrodach przycinamy również suche i chore gałęzie drzew oraz krzewów. Do cięcia drobnych gałęzi używa się zwykle sekatorów jednoręcznych. Sekator nożycowy z rączką obrotową Fiskars jest bezpieczny i funkcjonalny, a ergonomiczna rączka wspomaga pracę wszystkich palców jednocześnie, co zapewnia nam niezwykłą lekkość cięcia.

Grubsze gałęzie

Z myślą o precyzyjnym cięciu grubszych gałęzi (o grubości od 28 mm do 55 mm), Fiskars poleca sekatory dwuręczne dźwigniowe. Zostały one wykonane z trwałego poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym, co czyni je lekkimi, a zarazem bardzo wytrzymałymi. Ostrze tnące sekatorów pokryto powłoką PTFE, która zmniejsza siłę tarcia. W ofercie dostępne są sekatory nożycowe oraz kowadełkowe. Sekator dźwigniowy nożycowy doskonale nadaje się do cięcia świeżych gałęzi, natomiast sekator dźwigniowy kowadełkowy przeznaczony jest do przycinania suchych i twardych gałęzi. Oba modele sekatorów dostępne są z krótszymi (M) lub dłuższymi (L) rączkami.

Na wysokości zadania

Do przycinania trudno dostępnych gałęzi koron drzew przydadzą się specjalne sekatory ogrodnicze na wysięgniku. Sekator uniwersalny Żyrafa został wyposażony w obrotową głowicę oraz skuteczny mechanizm tnący, dzięki czemu wysoko rosnące gałęzie można bez trudu przyciąć bez użycia drabiny. Taśma transmisyjna została zamontowana wewnątrz trzonka, nie wymaga regulacji, a także nie plącze się wokół gałęzi. Kompatybilna z sekatorem Żyrafa jest piła do gałęzi Fiskars, która umożliwia precyzyjne cięcie na wysokości. Ząbkowane ostrza Wysuwane piły Fiskars Xtract™ ze specjalnym uzębieniem niezastąpione są podczas cięcia bądź przycinania grubszych gałęzi drzew, a także desek. Dzięki specjalnej powłoce SoftGrip™ oraz rękojeści z osłoną na palce, piły z linii Fiskars Xtract™ są wyjątkowo ergonomiczne i bezpieczne. Narzędzia występują w trzech wariantach: piła do gałęzi duża, piła do gałęzi mała oraz piła do drewna.

W ogródku warzywnym

Gleba, na której uprawiamy warzywa potrzebuje odpowiedniego napowietrzenia. Zabieg ten osiągniemy poprzez jesienne przekopywanie miejsc, w których na wiosnę zasadzimy nowe sadzonki. Do tego typu prac, w zależności od struktury ziemi, używamy szpadli lub wideł. Zarówno szpadel, jak i widły Fiskars z linii ergo posiadają wyprofilowany pod kątem 26° stalowy trzonek, dzięki któremu gwarantują prawidłową postawę podczas pracy.

Grabienie

Kiedy jesień w pełni zawita do naszego ogródka, z drzew opadną wszystkie liście. Należy je wówczas usunąć, w przeciwnym razie zaczną gnić. W tym celu należy użyć grabi do liści Fiskars z linii In-Lock. Głowica wykonana jest z lekkiego, elastycznego i wytrzymałego tworzywa PBT. Udoskonalony geometryczny kształt zębów uniemożliwia zapychanie głowicy, zapewnia płynną i skuteczną pracę bez haczenia o darń czy zaczepiania o rośliny. Grabie są łatwe do utrzymania w czystości i nie rdzewieją.

Grabie uniwersalne z płozami

Fiskars doskonale sprawdzą się przy wyrównywaniu gleby po przekopaniu, przed sianiem nasion, do wygrabiania zanieczyszczeń z obrabianej ziemi oraz do mieszania gleby z nawozami. Grabie wykonane są z lekkiego i wytrzymałego FiberCompTM, dzięki czemu praca staje się łatwiejsza Do wszelkich prac w ogrodzie przydadzą się skórzane rękawice Fiskars z bawełnianą wyściółką. Dostępne również w wersji dla kobiet.

Zostaw nam swój komentarz