Wiosenne choroby trawnika

Chyba każdy zgodzi się ze mną, że zielony, gęsty i zdrowy trawnik jest wizytówką naszego ogrodu i marzeniem nie jednego ogrodnika. Otóż przy odpowiedniej pielęgnacji trawy możemy zapobiec wielu chorobom. Jednak czasem nie do końca mamy wpływ na wystąpienie chorób, ale wówczas musimy szybko reagować na pierwsze objawy.

Taki trawnik zaatakowany przez choroby wygląda bardzo niekorzystnie. O jakie choroby chodzi, jakie są wiosenne choroby trawnika? W tym artykule postaramy się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie, wymieniając i opisując pięć z nich.

PAŁECZNICA TRAW

Ta choroba najczęściej pojawia się na trawniku po wiosennych roztopach. Infekcja rozpoczyna się gdy trawnik po zimie przykryty jest grubą, nieprzepuszczalną pokrywą śnieżną. Udeptywanie śniegu może pogorszyć sprawę. Ma to szczególnie znaczenie dla młodej trawy, która jest bardziej narażona na infekcję. Choroba ta najlepiej rozwija się w temperaturze od 0 do 10 º C. Jej objawy to m.in.: szare plamy na trawniku i zgnilizna, niewielkie czerwone plamki na źdźbłach trawy, a czasem w dalszym stadium choroby dodatkowo występuje biało – szary osad. Jak można zapobiegać tej chorobie i z nią walczyć? Otóż objawy choroby często znikają wraz z nadejściem wiosny, jednak ryzyko wystąpienia choroby istnieje. Dlatego też zminimalizujmy jej pojawienie się przeprowadzając dokładną wertykulację trawnika wiosną. Jesienią trawnik warto nawozić potasem, a przez cały rok trzeba unikać nawożenia tymi samymi nawozami. W czasie zimy nie należy chodzić po pokrytym śniegiem trawniku, aby nie doprowadzić do tworzenia się skorup lodowo – śnieżnych.

MĄCZNIK WŁAŚCIWY

Choroby trawnika powstają dość często na skutek nieodpowiedniego umiejscowienia to znaczy zacienie, duża wilgotność. Tak też jest w przypadku mączniaka właściwego, który najczęściej występuje w zacienionych, ciepłych i wilgotnych miejscach. Stojąca woda bądź zbyt wysokie koszenie trawnika może również przyczynić się do rozprzestrzeniania tej choroby. Szarobiały nalot który z czasem przeistacza się w powłokę o podobnej barwie jest głównym objawem tej choroby.

BRUNATNA PLAMISTOŚĆ

Podstawowym objawem tej choroby są wielkie, wodniste plamy na źdźbłach trawy. Jednocześnie dochodzi do żółknięcia końcówek liści. Okres ujawniania się choroby to przede wszystkim jesień i wiosna, gdy warunki wzrostu trawy nie są optymalne. Patogen oprócz liści atakuje również pochwy liściowe i szyjki korzeniowe, przez co rośliny mogą zamierać. Skoszenie i usunięcie pokosu przed zimą może ograniczyć porażenie chorobą na wiosnę.

PLEŚŃ ŚNIEGOWA

Choroba pojawia się, gdy temperatura wynosi kilka stopni powyżej zera, a powietrze jest wilgotne. Wtedy to trawnik szczególnie narażony jest, gdyż występują duże wahania temperatury, często również pojawia się rosa i mgła. Choroba ta spowodowana jest przez grzyby, które potrafią przetrwać w „niesprzyjających” dla nich warunkach. Do jej rozwoju przyczynia się także zbyt wysoki odczyn pH gleby, zbyt intensywne nawożenie azotem i nieprzemyślane prace pielęgnacyjne późną jesienią. Pleśń pojawia się również wczesną wiosną, jeżeli w czasie zimy na trawniku zalegają pokrywy śnieżno – lodowe. Objawy tej choroby to: na trawniku występują początkowo szare plamy w kształcie talerza, na trawie szczególnie przy dużej wilgotności pojawiają się watowate grzybnie o barwie szarej, białej lub różowawej. Jak zapobiegać i walczyć z pleśnią śniegową? Otóż wiosną należy przeprowadzić wertykulację, a czasem również aerację lub piaskowanie, aby zredukować powstałe warstwy filcu. Z końcówką lata należy zaprzestać nawożenia azotem i zastąpić je potasem.

ZGORZEL PODSTAWY ŹDŹBŁA

Grzyb ten często pojawia się w Holandii i może w przypadku poważnej infekcji spowodować duże szkody. Pierwszymi symptomami są zazwyczaj małe, mokre plamki w kolorze żółtobrązowym do ciemnobrązowego, które mogą się szybko rozszerzać. Na krawędziach może uwidocznić się strefa białej pleśni. Może on rozprzestrzeniać sie nawet pod śniegiem co oznacza że jego niszczycielskie efekty dostrzeżemy dopiero wiosną. Mimo że atakuje on najczęściej od jesieni do wiosny, to uszkodzenia mogą się pojawiać również w pozostałym okresie, na przykład podczas mokrego, ciepłego lata.

Zostaw nam swój komentarz