Wiosenne choroby trawnika i trawy. Sprawdź choroby trawnika po zimie i jak je pokonać!

Chyba każdy zgodzi się ze mną, że zielony, gęsty i zdrowy trawnik jest wizytówką naszego ogrodu i marzeniem nie jednego ogrodnika. Otóż przy odpowiedniej pielęgnacji trawy możemy zapobiec wielu chorobom. Jednak czasem nie do końca mamy wpływ na wystąpienie chorób, ale wówczas musimy szybko reagować na pierwsze objawy.

Taki trawnik zaatakowany przez choroby wygląda bardzo niekorzystnie. O jakie choroby chodzi, jakie są wiosenne choroby trawnika? W tym artykule postaramy się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie, wymieniając najbardziej popularne choroby trawnika.

Mączniak rzekomy trawników

Mączniak rzekomy trawników to choroba grzybowa, która dotyka trawniki i jest powodowana przez grzyby z rodzaju Microdochium. Choroba ta objawia się w postaci małych, okrągłych plam o średnicy od 2 do 10 mm, które pojawiają się na liściach i kłosach trawnika. Plamy te mają jasnożółty kolor i są najczęściej skupione w centralnym obszarze trawnika. W miarę rozwoju choroby plamy stają się ciemniejsze i przybierają barwę brązową.

Mączniak rzekomy trawników rozwija się w temperaturach pomiędzy 5 a 15 stopniami Celsjusza, przy wilgotności powietrza powyżej 85% oraz przy słabej cyrkulacji powietrza. Grzyby te rozwijają się szybko na trawnikach, które są nadmiernie nawożone, zwłaszcza azotem, oraz na tych, które są podlewane zbyt często.

Mączniak rzekomy trawników zwalczanie

Aby zwalczyć mączniaka rzekomego trawników, należy zastosować odpowiednie fungicydy, które mogą być stosowane w postaci oprysków lub granulatów. W celu zapobiegania chorobie ważne jest również zachowanie odpowiedniej podaży składników odżywczych, unikanie nadmiernego podlewania oraz utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza wokół trawnika.

Trawnik z jeżem – Pixabay

Rdza trawników

Rdza trawników jest chorobą grzybową, która dotyka trawniki i jest powodowana przez grzyby z rodzaju Puccinia. Choroba ta objawia się w postaci ciemnobrązowych plam o różnych rozmiarach i kształtach, które pojawiają się na liściach i źdźbłach trawnika. W miarę rozwoju choroby, plamy te stają się coraz większe, a w ich środku pojawiają się małe, ciemnobrązowe kropki – tzw. konidioforów.

Rdza trawników rozwija się najczęściej w wilgotnych i ciepłych warunkach, przy temperaturach powyżej 20 stopni Celsjusza. Grzyby te lubią rosnąć na trawnikach, które są obficie nawożone azotem i które są podlewane zbyt często. Rdza trawników jest najczęściej diagnozowana w drugiej połowie lata, kiedy wilgotność powietrza jest największa.

Rdza trawników zwalczanie

Aby zwalczyć rdzę trawników, należy zastosować odpowiednie fungicydy, które mogą być stosowane w postaci oprysków lub granulatów. W celu zapobiegania chorobie ważne jest również zachowanie odpowiedniej podaży składników odżywczych, unikanie nadmiernego podlewania oraz utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza wokół trawnika.

Czernienie korzeni trawników

Czernienie korzeni trawników jest chorobą grzybową, która dotyka korzenie trawnika i jest powodowana przez grzyby z rodzaju Thielaviopsis oraz Phialophora. Choroba ta objawia się w postaci czarnych plam na korzeniach oraz w postaci ciemnego, niezdrowo wyglądającego koloru liści trawnika. Choroba ta jest często diagnozowana u trawników, które rosną w wilgotnych i ciepłych warunkach.

Grzyby te lubią rosnąć w glebie o niskiej zawartości próchnicy i zwiększonej zawartości wapnia. Czernienie korzeni jest często diagnozowana u trawników, które są nadmiernie nawożone azotem i tych, które są podlewane zbyt często.

dbanie o trawnik wiosną
Dbanie o trawnik – Pixabay

Czernienie korzeni trawników zwalczanie

Aby zwalczyć czernienie korzeni trawników, należy zastosować odpowiednie fungicydy, które mogą być stosowane w postaci oprysków lub granulatów. W celu zapobiegania chorobie ważne jest również zachowanie odpowiedniej podaży składników odżywczych, unikanie nadmiernego podlewania oraz utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza wokół trawnika, a także zwiększenie zawartości próchnicy w glebie.

Plamistość trawników

Plamistość trawników jest chorobą grzybową, która dotyka trawniki i jest powodowana przez grzyby z rodzaju Bipolaris i Drechslera. Choroba ta objawia się w postaci małych, okrągłych plam o średnicy od 1 do 3 cm, które pojawiają się na liściach i kłosach trawnika. Plamy te mają jasnożółty kolor i są najczęściej skupione w centralnym obszarze trawnika. W miarę rozwoju choroby plamy stają się ciemniejsze i przybierają barwę brązową.

Plamistość trawników rozwija się przy temperaturze od 15 do 25 stopni Celsjusza i wilgotności powyżej 85%. Choroba ta jest często diagnozowana u trawników, które rosną w glebie o niskiej zawartości próchnicy, oraz na tych, które są nadmiernie nawożone.

Trawnik na wiosnę
Podlewanie trawnika – Pixabay

Plamistość trawników zwalczanie

Aby zwalczyć plamistość trawników należy zastosować odpowiednie fungicydy, które mogą być stosowane w postaci oprysków lub granulatów. W celu zapobiegania chorobie ważne jest również zachowanie odpowiedniej podaży składników odżywczych, unikanie nadmiernego podlewania oraz utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza wokół trawnika, a także zwiększenie zawartości próchnicy w glebie.

Septorioza liści trawników

Septorioza liści trawników jest chorobą grzybową, która dotyka trawniki i jest powodowana przez grzyby z rodzaju Septoria. Choroba ta objawia się w postaci małych, okrągłych plam o średnicy od 1 do 5 mm, które pojawiają się na liściach i kłosach trawnika. Plamy te mają jasnożółty kolor i są najczęściej skupione w centralnym obszarze trawnika. W miarę rozwoju choroby plamy stają się ciemniejsze i przybierają barwę brązową, a ich brzegi są otoczone charakterystycznym ciemniejszym obręczem.

Septorioza liści trawników rozwija się przy wilgotnych warunkach, temperaturze od 20 do 25 stopni Celsjusza, oraz w obecności wysokiego poziomu azotu w glebie. Choroba ta jest często diagnozowana w drugiej połowie lata, kiedy wilgotność powietrza jest największa.

Septorioza liści trawników zwalczanie

Aby zwalczyć septoriozę liści trawników należy zastosować odpowiednie fungicydy, które mogą być stosowane w postaci oprysków lub granulatów. W celu zapobiegania chorobie ważne jest również zachowanie odpowiedniej podaży składników odżywczych, unikanie nadmiernego podlewania oraz utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza wokół trawnika.

Antraknoza trawników

Antraknoza trawników jest chorobą grzybową, która dotyka trawniki i jest powodowana przez grzyby z rodzaju Colletotrichum. Choroba ta objawia się w postaci małych, okrągłych plam o średnicy od 1 do 5 mm, które pojawiają się na liściach i kłosach trawnika. Plamy te mają jasnobrązowy kolor i są najczęściej skupione w centralnym obszarze trawnika. W miarę rozwoju choroby plamy stają się ciemniejsze i przybierają barwę ciemnobrązową, a ich brzegi są otoczone charakterystycznym, ciemniejszym obręczem.

Antraknoza trawników rozwija się przy wilgotnych warunkach, temperaturze od 20 do 30 stopni Celsjusza, oraz przy niedostatecznym drenażu gleby. Choroba ta jest często diagnozowana w drugiej połowie lata, kiedy wilgotność powietrza jest największa.

wiosenne choroby trawnika
Kotek na trawniku

Antraknoza trawników zwalczanie

Aby zwalczyć antraknozę trawników należy zastosować odpowiednie fungicydy, które mogą być stosowane w postaci oprysków lub granulatów. W celu zapobiegania chorobie ważne jest również zachowanie odpowiedniej podaży składników odżywczych, unikanie nadmiernego podlewania oraz utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza wokół trawnika, oraz zapewnienie odpowiedniego drenażu gleby.

Sucha plamistość trawników

Sucha plamistość trawników jest chorobą grzybową, która dotyka trawniki i jest powodowana przez grzyby z rodzaju Microdochium i Fusarium. Choroba ta objawia się w postaci małych, okrągłych plam o średnicy od 1 do 10 mm, które pojawiają się na liściach i kłosach trawnika. Plamy te mają jasnożółty kolor i są najczęściej skupione w centralnym obszarze trawnika. W miarę rozwoju choroby plamy stają się ciemniejsze i przybierają barwę brązową.

Sucha plamistość trawników rozwija się przy niskiej wilgotności powietrza i niedostatecznym podlewaniu trawnika. Choroba ta jest często diagnozowana w okresie suszy, a także wówczas, gdy gleba jest zbyt sucha, a trawnik jest narażony na działanie słońca.

Sucha plamistość trawników zwalczanie

Sucha plamistość trawników jest chorobą grzybową, która jest powodowana przez różne gatunki grzybów takie jak Bipolaris, Cochliobolus, oraz Drechslera. Choroba ta objawia się w postaci małych, okrągłych plam na liściach, kłosach i źdźbłach trawnika, które są najczęściej brązowe lub szare i przypominają plamy zaschniętego liścia.

Aby zwalczyć suchą plamistość trawnika, ważne jest przede wszystkim stosowanie odpowiednich fungicydów w postaci oprysków lub granulatów, które zabijają grzyby i zapobiegają rozwojowi choroby.

Dodatkowo, ważne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia i drenażu gleby oraz unikanie nadmiernej wilgotności wokół trawnika. W celu zapobiegania chorobie ważne jest również utrzymywanie odpowiedniej podaży składników odżywczych, oraz właściwego programu nawożenia i pielęgnacji trawnika.

Grzyby włoskowłose

Grzyby włoskowłose (fuzariozy) są rodzajem chorób grzybowych, które mogą atakować różne rośliny, w tym trawniki. Są one powodowane przez szereg różnych grzybów z rodzaju Fusarium. Choroby te objawiają się na różny sposób, w zależności od gatunku rośliny i rodzaju grzyba, jednak najczęściej występują jako plamy na liściach lub plamy na źdźbłach i kłosach trawnika.

Fuzariozy trawników objawiają się pojawieniem na nim plam o różnym kolorze, zazwyczaj brunatno-czerwonym, oraz zmiana koloru źdźbeł na żółty. Choroba jest szczególnie aktywna w okresie ciepłym i wilgotnym, oraz przy niedostatecznym drenażu gleby i niedostatecznym podlewaniu.

Grzyby włoskowłose zwalczanie

Aby zwalczyć fuzariozy trawników należy zastosować odpowiednie preparaty grzybobójcze, które mogą być stosowane w postaci oprysków lub granulatów. W celu zapobiegania chorobie ważne jest również zachowanie odpowiedniej podaży składników odżywczych, unikanie nadmiernego podlewania oraz utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza wokół trawnika, oraz zapewnienie odpowiedniego drenażu gleby.

Wiosenne choroby w ogrodzie
Zapuszczony trawnik – Pixabay

Pałecznica traw

Pałecznica traw jest chorobą grzybową, która może powodować poważne uszkodzenie trawnika. Jest ona powodowana przez grzyby z rodzaju Pythium, które rozwijają się w wilgotnych i ciepłych warunkach. Choroba ta jest szczególnie powszechna w trawnikach, które są narażone na długotrwałe zalanie lub nadmierną wilgotność.

Objawy pałecznicy traw to przede wszystkim plamy o szarym kolorze, które pojawiają się na liściach i kłosach trawnika. W przypadku zaawansowanego stadium choroby może dochodzić do zgnilizny źdźbeł, a także pojawienie się czerwonych plamek. Choroba ta jest szczególnie aktywna w temperaturach od 0 do 10 stopni Celsjusza, oraz przy wilgotnych warunkach.

Ta choroba najczęściej pojawia się na trawniku po wiosennych roztopach. Infekcja rozpoczyna się gdy trawnik po zimie przykryty jest grubą, nieprzepuszczalną pokrywą śnieżną. Udeptywanie śniegu może pogorszyć sprawę. Ma to szczególnie znaczenie dla młodej trawy, która jest bardziej narażona na infekcję. Choroba ta najlepiej rozwija się w temperaturze od 0 do 10 º C. Jej objawy to m.in.: szare plamy na trawniku i zgnilizna, niewielkie czerwone plamki na źdźbłach trawy, a czasem w dalszym stadium choroby dodatkowo występuje biało – szary osad. Jak można zapobiegać tej chorobie i z nią walczyć? Otóż objawy choroby często znikają wraz z nadejściem wiosny, jednak ryzyko wystąpienia choroby istnieje. Dlatego też zminimalizujmy jej pojawienie się przeprowadzając dokładną wertykulację trawnika wiosną. Jesienią trawnik warto nawozić potasem, a przez cały rok trzeba unikać nawożenia tymi samymi nawozami. W czasie zimy nie należy chodzić po pokrytym śniegiem trawniku, aby nie doprowadzić do tworzenia się skorup lodowo – śnieżnych.

Pałecznica traw zwalczanie

Aby zapobiegać pałecznicy traw należy unikać nadmiernej wilgotności i zalania trawnika, oraz utrzymywać odpowiedni poziom drenażu gleby. W celu zwalczenia choroby można również stosować odpowiednie fungicydy, które mogą być stosowane w postaci oprysków lub granulatów. Wiosną przeprowadzając dokładną wertykulację trawnika oraz usuwając martwe i chore rośliny, ponadto należy odpowiednio dbać o podaż składników odżywczych i stosować nawozy zawierające potas. Jesienią trawnik warto również nawozić potasem, co pomaga wzmocnić rośliny i zwiększyć ich odporność na choroby. W czasie zimy, ważne jest unikanie udeptywania trawnika przez zalegający śnieg i lodów, tak aby nie powstawały skorupy lodowo-śnieżne.

Wiosenne choroby trawnika

Mącznik właściwy

Mączniak właściwy jest chorobą grzybową, która może atakować wiele roślin, w tym trawniki. Jest on powodowany przez grzyby z rodzaju Blumeria. Choroba ta objawia się przede wszystkim w postaci małych, białych, puchnących kul na liściach, źdźbłach i kłosach trawnika. Te białe kulki to tzw pyłki grzyba, z których rozwijają się zarodniki i rozprzestrzeniają chorobę.

Choroba ta szczególnie aktywna jest wiosną, gdy temperatury są niższe, i jest sprzyjająca dla grzybów rozwoju. Mączniak właściwy jest bardziej powszechny w trawnikach, które nie są dobrze odżywione, lub gdy nie jest odpowiednio dbać o nawodnienie trawnika.

Choroby trawnika powstają dość często na skutek nieodpowiedniego umiejscowienia to znaczy zacienie, duża wilgotność. Tak też jest w przypadku mączniaka właściwego, który najczęściej występuje w zacienionych, ciepłych i wilgotnych miejscach. Stojąca woda bądź zbyt wysokie koszenie trawnika może również przyczynić się do rozprzestrzeniania tej choroby. Szarobiały nalot który z czasem przeistacza się w powłokę o podobnej barwie jest głównym objawem tej choroby.

Mącznik właściwy zwalczanie

Aby zwalczyć mączniak właściwy należy nabyć odpowiednie środki na grzyby, które mogą być stosowane w postaci oprysków lub granulatów. W celu zapobiegania chorobie ważne jest również zachowanie odpowiedniej podaży składników odżywczych, unikanie nadmiernego podlewania oraz utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza wokół trawnika.

Brunatna plamistość

Brunatna plamistość trawnika jest chorobą grzybową, która jest powodowana przez grzyby z rodzaju Rhizoctonia. Choroba ta objawia się w postaci małych, okrągłych plam na liściach, kłosach i źdźbłach trawnika. Te plamy mają ciemnobrązowy lub ciemnozielony kolor i są najczęściej skupione w centralnym obszarze trawnika. W miarę rozwoju choroby plamy mogą się łączyć i tworzyć duże martwe plamy.

Brunatna plamistość trawnika jest szczególnie aktywna w ciepłych i wilgotnych warunkach, a także przy niedostatecznym drenażu gleby. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla młodej trawy, która jest bardziej podatna na infekcje.

Podstawowym objawem tej choroby są wielkie, wodniste plamy na źdźbłach trawy. Jednocześnie dochodzi do żółknięcia końcówek liści. Okres ujawniania się choroby to przede wszystkim jesień i wiosna, gdy warunki wzrostu trawy nie są optymalne. Patogen oprócz liści atakuje również pochwy liściowe i szyjki korzeniowe, przez co rośliny mogą zamierać. Skoszenie i usunięcie pokosu przed zimą może ograniczyć porażenie chorobą na wiosnę.

wiosna w ogrodzie
Koszenie trawnika – Pixabay

Brunatna plamistość zwalczanie

Aby zwalczyć brunatną plamistość trawnika, należy zastosować odpowiednie preparaty, które mogą być stosowane w postaci oprysków czy granulatów. W celu zapobiegania chorobie ważne jest również utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia i drenażu gleby, oraz zachowanie odpowiedniej podaży składników odżywczych.

Pleśń śniegowa

Pleśń śniegowa jest chorobą grzybową, która może atakować różne rośliny, w tym trawniki. Jest ona powodowana przez grzyby z rodzaju Microdochium i Fusarium. Choroba ta objawia się w postaci białych, kłaczkowatych lub puchnących plam na liściach, kłosach i źdźbłach trawnika. Plamy te są szczególnie widoczne na tle zielonych liści, przypominają biały kurz.

Choroba pojawia się, gdy temperatura wynosi kilka stopni powyżej zera, a powietrze jest wilgotne. Wtedy to trawnik szczególnie narażony jest, gdyż występują duże wahania temperatury, często również pojawia się rosa i mgła. Choroba ta spowodowana jest przez grzyby, które potrafią przetrwać w „niesprzyjających” dla nich warunkach. Do jej rozwoju przyczynia się także zbyt wysoki odczyn pH gleby, zbyt intensywne nawożenie azotem i nieprzemyślane prace pielęgnacyjne późną jesienią. Pleśń pojawia się również wczesną wiosną, jeżeli w czasie zimy na trawniku zalegają pokrywy śnieżno – lodowe. Objawy tej choroby to: na trawniku występują początkowo szare plamy w kształcie talerza, na trawie szczególnie przy dużej wilgotności pojawiają się watowate grzybnie o barwie szarej, białej lub różowawej. Jak zapobiegać i walczyć z pleśnią śniegową? Otóż wiosną należy przeprowadzić wertykulację, a czasem również aerację lub piaskowanie, aby zredukować powstałe warstwy filcu. Z końcówką lata należy zaprzestać nawożenia azotem i zastąpić je potasem.

Pleśń śniegowa zwalczanie

Aby zwalczyć pleśń śniegową, należy przede wszystkim stosować odpowiednie fungicydy, które mogą być stosowane w postaci oprysków lub granulatów. W celu zapobiegania chorobie ważne jest również utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia i drenażu gleby oraz zachowanie odpowiedniej podaży składników odżywczych.

Ważne jest również unikanie udeptywania trawnika przez zalegający śnieg, ponieważ jest to jedno z głównych źródeł infekcji. W celu zapobiegania chorobie ważne jest również stosowanie odpowiedniego programu nawożenia i pielęgnacji trawnika.

Dodatkowo ważne jest monitorowanie prognoz pogody, gdyż grzyby te roz

wijają się najlepiej przy wilgotnej i ciepłej pogodzie. Dlatego ważne jest, aby podjąć odpowiednie działania zapobiegające rozwojowi choroby w momencie gdy prognozy pogody są sprzyjające dla rozwoju grzybów.

Również ważne jest unikanie przesuszania gleby i utrzymywania optymalnego poziomu wilgotności dla trawnika. Jest to szczególnie ważne w okresach suszy.

W przypadku, gdy choroba już pojawiła się na trawniku, ważne jest usunięcie i wyrzucenie martwych i chorych tkanek roślin, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby. Pielęgnacja trawnika i jego regularne koszenie również mogą przyczynić się do ograniczenia rozwoju choroby.

Zgorzel podstawy źdźbła

Zgorzel podstawy źdźbła to choroba grzybowa, która może atakować trawnik oraz inne rośliny. Jest ona powodowana przez różne gatunki grzybów, takie jak Phytophthora, Pythium oraz Rhizoctonia. Choroba ta objawia się w postaci brunatnych plam lub martwymi strefami na podstawie źdźbeł trawnika, a także pogorszeniem jego ogólnego wyglądu. W skrajnych przypadkach może dojść do wymarwienia kłącza co skutkuje zamieraniem całych roślin.

Choroba ta jest szczególnie aktywna przy nadmiernej wilgotności gleby oraz przy niskich temperaturach. Rośliny, które są już osłabione przez inne choroby lub niedobory składników odżywczych, są bardziej podatne na infekcję.

Grzyb ten często pojawia się w Holandii i może w przypadku poważnej infekcji spowodować duże szkody. Pierwszymi symptomami są zazwyczaj małe, mokre plamki w kolorze żółtobrązowym do ciemnobrązowego, które mogą się szybko rozszerzać. Na krawędziach może uwidocznić się strefa białej pleśni. Może on rozprzestrzeniać sie nawet pod śniegiem co oznacza że jego niszczycielskie efekty dostrzeżemy dopiero wiosną. Mimo że atakuje on najczęściej od jesieni do wiosny, to uszkodzenia mogą się pojawiać również w pozostałym okresie, na przykład podczas mokrego, ciepłego lata.

Zgorzel podstawy źdźbła zwalczanie

Aby zwalczyć zgorzel podstawy źdźbła, należy użyć właściwych środków grzybobójczych, które mogą być stosowane w postaci oprysków lub granulatów. W celu zapobiegania chorobie ważne jest również utrzymywanie odpowiedniego poziomu drenażu gleby, nawodnienie oraz unikanie nadmiernej wilgotności wokół trawnika. Dodatkowo ważne jest stosowanie odpowiedniego programu nawożenia oraz pielęgnacji trawnika, który pomaga utrzymać rośliny w dobrym stanie, co pozwala im lepiej radzić sobie z infekcjami.

Ważne jest również unikanie przeoranie gleby wokół trawnika, ponieważ może to prowadzić do osłabienia systemu korzeniowego trawnika, co może zwiększać ryzyko infekcji.

Warto również przeprowadzić dezynfekcję narzędzi ogrodniczych, oraz unikać używania sprzętu po tym jak pracowało się na chorych roślinach, aby uniknąć rozpowszechnienia choroby.

Wiosenne choroby trawnika to problem, z którym borykają się ogrodnicy i posiadacze ogrodów. Mogą one być powodowane przez różne grzyby, bakterie i wirusy. Aby zapobiegać chorobom trawnika ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia i drenażu gleby, unikanie nadmiernej wilgotności, stosowanie odpowiedniego programu nawożenia i pielęgnacji oraz regularna obserwacja trawnika pod kątem oznak choroby. Jeśli już pojawią się objawy choroby, ważne jest szybkie podjęcie działań zapobiegających rozwojowi infekcji i rozprzestrzenianiu się choroby, przez stosowanie fungicydów, unikanie przeoranie gleby wokół trawnika oraz dezynfekcję narzędzi ogrodniczych. Dzięki odpowiedniemu podejściu do pielęgnacji i monitorowania trawnika, możemy skutecznie zapobiegać i zwalczać wiosenne choroby trawnika.

Zostaw nam swój komentarz