Jak uprawiać zdrowe warzywa?

Często zdarza się, że warzywa w przydomowym ogrodzie ciężko rosną. Nie chcą się bujnąć i pójść w górę. Przyczyn może być wiele. Zobaczcie jak przygotować się do siania i sadzenia nowych warzyw w ogrodzie.

Po pierwsze przygotuj glebę:

To od niej zależy najwięcej. Jest podstawą życia każdej rośliny, to z niej pobiera składniki odżywcze. Dlatego, już na samym początku musimy wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie, gdzie ziemia jest najbardziej żyzna. Na początku zdejmujemy z ziemi darń. Następnie przekopujemy miejsce, w którym będziemy mieli ogródek przy pomocy łopaty lub  glebogryzarki. Przerzuconą ziemię rozgrabiamy i wyrównujemy. Przy okazji wyrzucamy z niej korzonki wszelkich chwastów. Powyższy zabieg wykonujemy wczesną wiosną, tuż po stopnieniu śniegu i osuszeniu gleby.

Przekopaną ziemię pozostawiamy na miesiąc, czekamy aż zaczną na niej kiełkować chwasty. Po tym czasie bierzemy się za dokładne pielenie i dzięki temu zabiegowi chwasty przez długi czas nie pojawią się w warzywniaku. Wiosną możemy wzbogacić ziemię poprzez rozsypanie kompostu i ponowne przekopanie.

Po drugie siej z rozsądkiem

Już tak jest, że niektóre warzywa nie lubią towarzystwa innego gatunku. Trzeba umiejętnie wybrać im sąsiedztwo.

Przykłady

  • Pomidory warto sadzić obok: buraków, porów, cebuli, kapusty, pomidorów, kopru, kalarepy, grochu, rzodkiewki, kapusty, sałaty, ogórków, czy selera.
  • Dynię siejemy po sąsiedzku z fasolą lub kukurydzą.
  • Natomiast cebulę pośród porów oraz marchewek.
  • Fasola dobrze czuje się w towarzystwie ogórków, selerów, mięty, ogórków, ziemniaków oraz cząbru.
  • Groch sadzimy gdziekolwiek, tylko nie obok roślin cebulowatych.
  • Pomidory nie lubią sąsiedztwa ziemniaków i ogórków.
  • Bazylię możemy siać lub sadzić obok pomidorów oraz ogórków.

Co ważne, rośliny rosnące blisko siebie nie powinny konkurować o dostęp do światła, wody i składniki odżywcze z gleby. Siejmy warzywa w taki sposób, aby mogły wzajemnie się wzmacniać, zwiększać odporność na choroby oraz odstraszać szkodniki.

Zostaw nam swój komentarz