Wszystko o drewnie kominkowym

W czasach, gdy ceny drewna i surowców energetycznych stale rosną, zakup drewna, peletu czy brykietu przysparza nam sporo kłopotu. Profesjonaliści z branży opałowej służą pomocą w optymalnym doborze w/w surowców dostosowanych do Państwa potrzeb, a także udzielają kilku przydatnych wskazówek jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. 

– Węgiel, gaz ziemny, olej opałowy z powodzeniem można zamienić na inne nośniki energii, w dodatku ekologiczne np. drewno, brykiet czy pelet. – radzi Pan Grzegorz Majchrzak – Nasza firma oferuje sprzedaż drewna w dwóch formach dostawy do wyboru w mp i m3 oraz w trzech typach wilgotności: świeże, podsuszone (35%w.) i suche. Sprzedajemy drewno w skrzyniopaletach lub siatkopaletach, które są rozładowywane dźwigiem HDS. Po utwardzonej nawierzchni  jesteśmy w stanie wstawić drewno nawet do garażu, ewentualnie pod wiatę ręcznym paleciakiem, zgodnie z życzeniem klienta. Forma ta jest najbardziej opłacalna, ponieważ  1m3=1m3. Klient ma więc pewność, że zakupił taką ilość jaką zamówił, ponadto nietrzeba drewna  przekładać, można sezonować je w skrzyni u siebie.

PORADNIK

KUPOWANIE DREWNA I SEZONOWANIE

Najkorzystniejszy dla klienta zakup drewna powinien odbywać się wczesną wiosną, ponieważ najlepsze jakościowo jest drewno z cięcia zimowego – ma ono o połowę mniejszą wilgotność niż drewno ścięte w okresie wegetacji, więc szybciej się sezonuje. Można także dopasować grubość polan do swoich potrzeb, co w okresie grzewczym nie zawsze jest możliwe.

Na rynku są  cztery dostępne formy dostawy drewna:

 1. Drewno w skrzyniopaletach lub siatkopaletach – forma najbardziej miarodajna w m3.

2. Drewno narzucane na skrzynię ładunkową samochodu, które jest następnie mierzone szer x wys x dł. np. 4mp drewna kupionego w tej formie równa się 2m3 w skrzynio- lub siatkopalecie.

3. Drewno układane na samochodzie – wszystkie szczapki powinny być układane równolegle (jeśli jest poukładane krzyżakowo, to miara odpowiada tej, co w formie narzucanej). Mierzymy tak jak w formie narzucanej.

Np. 4mp tak dostarczonego drewna równa się 2,8m3 w skrzynio- lub siatkopalecie, przy czym: im skrzynia ładunkowa dłuższa, tym bardziej niekorzystnie wpływa to na przelicznik ilości zakupionego drewna.

4. Drewno mieszane na dużych samochodach samowyładowczych, czyli sztuczne zaniżanie ceny, żeby poprawić atrakcyjność zakupu większej jednorazowej dostawy drewna tzn. układanie drewna przy burtach i wierzchniej warstwie, a w środku i pod spodem narzucone.

Klient szukający najkorzystniejszej cenowo oferty powinien wiedzieć, że może skorzystać z cenników on-line lasów państwowych, aby ustrzec się przed pseudo korzyścią.

OD CZEGO ZALEŻY DOBÓR RODZAJU DREWNA OPAŁOWEGO

Aby dokonać właściwego wyboru  gatunku drewna, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę typ wkładu kominkowego – czy jest on do palenia ciągłego, czy też istnieje konieczność wygaszania i czy jest to główne źródło ogrzewania, czy dodatkowe, niekonieczne (inaczej rekreacyjne).

? PALENIE CIĄGŁE W KOMINKU + KOMINEK Z PŁASZCZEM WODNYM

Zalecane gatunki drewna to grab,  buk + dąb, akacja oraz jesion.

Korzystne układanie polan drewna prostopadle do szyby.

? PALENIE REKREACYJNE

Zalecane gatunki drewna to brzoza, topola, grab, buk, jesion.

WAŻNE!

Każdy gatunek drewna ma inne właściwości fizyczne. Przekłada się to na:

– łatwość rozpalania

– kaloryczność

– intensywność płomienia

– zawartość popiołu po spaleniu

– zawartość wody

– szybkość sezonowania

– częstotliwość czyszczenia szyby

GRAB – jest najlepszym gatunkiem drewna do palenia ciągłego, ma bardzo cienką korę, pali się w kominku przy zamkniętych szybrach, przez co wydłuża się czas spalania nawet do 12 godzin. Zalecany dla osób nie mających doświadczenia w ogrzewaniu kominkiem. 

Łatwość rozpalania – b. łatwe

Intensywność płomienia – słaby

Zawartość popiołu po spaleniu – b. niska

Szybkość sezonowania – 6 miesięcy (drewno z cięcia zimowego)

Częstotliwość czyszczenia szyby – 2 tyg. – drewno suche

BUK – palenie ciągłe i rekreacyjne, cienka kora, palenie przy zamkniętych szybrach, przez co czas spalania wydłuża się od 9-11godzin.

Łatwość rozpalania – łatwe

Intensywność płomienia – średnia

Zawartość popiołu po spaleniu – średnia

Szybkość sezonowania – 8 miesięcy (drewno z cięcia zimowego)

Częstotliwość czyszczenia szyby – raz na 7-10 dni

DĄB – zalecany jest do palenia ciągłego, ma grubą korę (ewentualnie dąb posuszowy – bez kory). Spalanie dębu w kominku przy dużym dopływie powietrza w początkowej fazie palenia. Nnajlepiej jest mieszać go z grabem lub brzozą. Dąb zalecany jest dla osób, które mają duże doświadczenie w paleniu drewnem w kominku.

Łatwość rozpalania – trudna

Intensywność płomienia – średnia

Zawartość popiołu po spaleniu – średnia

Szybkość sezonowania – 16 m-cy (dąb z cięcia zimowego)

Dąb posuszowy – 6 m-cy

Częstotliwość czyszczenia szyby- co 2-3 dni (duża zawartość garbnika)

BRZOZA – zalecana dla osób początkujących do palenia rekreacyjnego, kora średniej grubości. 

Łatwość rozpalania – łatwe

Intensywność płomienia – duża

Zawartość popiołu – duża

Szybkość sezonowania – 6 m-cy

Częstotliwość czyszczenia szyby – co 3-4 dni

Zostaw nam swój komentarz