Co roku ogrodnicy zastanawiają się jak zwalczyć mszyce. Te szkodniki potrafią zrobić prawdziwe spustoszenie w naszym ogrodzie. Dlatego walkę z mszycami trzeba rozpocząć już w momencie, kiedy zauważymy ich obecność w ogrodzie.
3 najlepsze sposoby na mszyce
Środki owadobójcze
Oprysk środkami owadobójczymi, które na przykład znajdziemy w Przydomu.pl uratuje nasze drzewka i krzewy przed żerowaniem tego szkodnika. Jednak przy stosowaniu oprysku środkami owadobójczymi musimy trzymać się ściśle instrukcji podanej przez producenta. Pamiętajmy, że nieprawidłowe użycie tego typu oprysku może prowadzić do zatrucia pszczół, biedronek i innych pożytecznych owadów. Dodatkowo nieostrożne obchodzenie się z tego typu rozwiązaniem może prowadzić do zniszczenia roślin, skażenia wody, czy zatrucia zwierząt domowych. Tego typu środki powinniśmy stosować wtedy, gdy naturalne środki zwalczania mszyc zawiodą lub w przypadku, kiedy mszyce stały się prawdziwą plagą w ogrodzie. Podczas stosowania tego typu środków musimy pamiętać również o specjalnej odzieży ochronnej i masce chroniącej drogi oddechowe.
Pożyteczne owady i rośliny
W walce z mszycami pomagają nam biedronki, skorki, pryszczarek mszycojad, błonkówki, skorki i wiele innych. Jeśli chcemy je zwabić do swojego ogrodu, powinniśmy zasadzić w nim wiele kwiatów miododajnych. Jednak pamiętajmy o tym, że mszyce mają swoich naturalnych sprzymierzeńców, czyli mrówki, które bronią je przed owadami, które żywią się mszycami.
Odstraszające rośliny
Mszyce odstrasza zapach takich roślin jak czosnek, cebula, majeranek, tymianek, aksamitka lawenda, petunia, cząber ogrodowy, czy mięta.
Naturalne opryski
Oprysk z gnojówki z pokrzyw
Bardzo dobrze na mszyce działa oprysk z gnojówki z pokrzyw. Do jej przygotowania potrzebujemy plastikowe wiadro lub beczkę (której nie będziemy już używać do przechowywania żywności). Wrzucamy do niej ścięte pokrzywy (bez kwiatostanów) i zalewamy wodą. Następnie czekamy około 2 tygodnie, aż na powierzchni wody przestaną zbierać się bąbelki. Oprysk taką gnojówką wykonujemy rozcieńczając ją w wodzie w proporcji 1 do 10. Czyli 1 litr gnojówki na 10 litrów wody. Takie oprysk wykonujemy wieczorem, kiedy przejdzie już największe słońce. Pamiętajmy, że kropla wody w słońcu działa jak soczewka i przepala liść rośliny.
Opryski możemy wykonać przy pomocy innych naturalnych środków, np.:
- Wyciąg z cebuli – 10 dekagramów cebuli kroimy w kostkę, zalewamy 10 litrami wody. Następnie odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie wykonujemy oprysk bez rozcieńczania wyciągu.
- Wyciąg z mniszka lekarskiego – 40 dekagramów liści zalewamy również 10 litrami wody i odstawiamy na około 3 godziny. Po tym czasie od razu wykonujemy oprysk.
- Wyciąg z czosnku – 20 dekagram ząbków czosnku ucieramy i zalewamy 10 litrami wody. Po 24 godzinach wykonujemy oprysk.
Uwaga! Wyciągi zaczynają tracić swoje właściwości po 24 godzinach, dlatego warto zastosować je zaraz po otrzymaniu wyciągu.