Program do projektowania ogrodów

Zakończenie prac, związanych z budową i aranżacją własnego domu, nie oznacza końca wyzwań stojących przed świeżo upieczonymi właścicielami. Muszą oni zmierzyć się z koniecznością zaprojektowania i wykończenia terenu wokół domu, co wcale nie jest łatwym zadaniem. Co prawda, obie czynności można zlecić profesjonalnej firmie, posiadającej doświadczenie i niezbędny sprzęt, ale który właściciel nie chciałby sam zaprojektować swojego wymarzonego ogrodu? Jednak co może zrobić osoba, która nie posiada wiedzy z zakresu architektury krajobrazu ani ogrodnictwa? Czy jest z góry skazana na porażkę? Otóż Nie! W dzisiejszych czasach, na rynku, dostępne są liczne programy multimedialne, dzięki którym bez trudu zaplanujemy rozkład ogrodu, dobór i rozmieszczenie roślin oraz innych elementów dekoracyjnych. Jedynym problemem jest decyzja, który program wybrać. Aby ułatwić decyzję, poniżej prezentujemy krótką charakterystykę kilku, najpopularniejszych aplikacji przeznaczonych do projektowania ogrodów.

Garden Composer 3D Plus
Rozbudowany program, w skład którego wchodzą następujące moduły:

Encyklopedia roślin – zawierająca ponad 9000 gatunków wraz z nazwami polskimi i łacińskimi oraz ze szczegółowym opisem.
Projektant ogrodów – moduł wyposażony w bazę gotowych elementów krajobrazu, oraz umożliwiający tworzenie własnych elementów.
Kalendarz pielęgnacji – ułatwiający planowanie działań pielęgnacyjnych.
Edytor roślin.
Encyklopedia chorób i szkodników – zawierająca bogatą bazę informacji i porad dotyczących leczenia i pielęgnacji roślin ogrodowych.
Kreator budynków – przeznaczony do projektowania zabudowy ogrodu.
Widok 3D – wizualizacja projektu.
Gra ogrodnicza.

Dzięki swoim licznym funkcjom i bogatej bazie danych, program przeznaczony jest zarówno do użytku profesjonalnego jak i domowego. Umożliwia projektowanie miejskich terenów zielonych oraz przydomowych ogrodów różnej wielkości.

Virtual Garden
Bezpłatny program, przeznaczony raczej do amatorskiego wykorzystania, umożliwiający projektowanie ogrodów i przydomowych terenów zielonych. Program pozwala na ręczne zdefiniowanie wymiaru i kształtu działki oraz naniesienie na płaszczyznę roślin ogrodowych i innych elementów użytkowych czy ozdobnych. Efekt naszych starań, tak jak w przypadku właściwie wszystkich programów tego typu, możemy zobaczyć, korzystając z wbudowanego podglądu 3D. Minusem Virtual Garden jest brak polskiej wersji językowej oraz brak możliwości wydrukowania naszego projektu.

Wymarzony Ogród 3.0
Płatny program, dedykowany przede wszystkim osobom profesjonalnie zajmującym się architekturą krajobrazu. Mimo to, z powodzeniem może być wykorzystywany przez hobbystów, do aranżacji ogrodów. Program oferuje dwa tryby pracy:

2D – Tryb projektowania – Umożliwia naniesienie, na wcześniej zdefiniowaną płaszczyznę, obiektów takich jak rośliny, meble ogrodowe, różnego rodzaju ogrodzenia a nawet budynki.
Program posiada obszerną bazę roślin (ponad 7000 gatunków) oraz innych elementów służących do aranżacji przestrzeni.
3D – Podgląd projektu – Dzięki wizualizacji 3D mamy możliwość sprawdzenia, jak projektowany ogród będzie prezentował się w rzeczywistości, zarówno w dzień, w nocy jak i o różnych porach roku.
Efekty naszych starań możemy bez przeszkód wydrukować. Opcja wydruku dotyczy zarówno planu ogrodu, wizualizacji 3D jak i listy wykorzystanych roślin.


SAM ZAPROJEKTUJ Dom, Wnętrze i Ogród
Kompleksowy program pozwalający na wykonanie projektu domu, wystroju wnętrza oraz aranżacji przydomowego ogrodu. Aplikacja dysponuje biblioteką 2800 elementów, takich jak elementy wyposażenia wnętrz, dekoracje czy rośliny ogrodowe. W skład programu wchodzą następujące moduły:

Budowa – Moduł przeznaczony do projektowania budynków. Pozwala zaprojektować dowolną bryłę domu, wraz z dachem oraz zaplanować rozkład pomieszczeń, dziwi i okien.

Urządzanie – Umożliwia aranżację wnętrza domu oraz jego otoczenia. Wszystkie elementy użytkowe / dekoracyjne dostępne w tym module można bez przeszkód definiować, zmieniając ich kolor, fakturę oraz wiele innych parametrów.

Modelarz – Dzięki temu modułowi, użytkownik ma możliwość projektowania własnych elementów dekoracyjnych, które później są dodawane do bazy programu.

Wizualizacja – Pozwala na przyjrzenie się projektowi w trójwymiarze. Użytkownik ma możliwość zdefiniowania pory dnia i nocy oraz pory roku. Program pozwala również na generowanie wysokiej jakości zdjęć.

Opisane wyżej aplikacje to tylko część, z szerokiej gamy programów przeznaczonych do projektowania ogrodów. Z ich pomocą, nawet niedoświadczony użytkownik może stworzyć interesujący projekt ogrodu.

Zostaw nam swój komentarz