Większość z nas w swoich ogrodach zaczęła robić wrzosowisko. Jest to bardzo dobry pomysł, gdyż wrzosy w ogrodach wyglądają pięknie i romantycznie. Kwitnące wrzosy są oznaką zbliżającej się jesieni. Jeżeli chcemy mieć w ogrodzie wrzosy, koniecznie trzeba je posadzić koniecznie teraz. Ale jak to się robi? W tym artykule odpowiem na to pytanie, powiem też, jak je pielęgnować.
Otóż wrzosy najczęściej uprawiamy w pojemnikach, gdyż możemy je przesadzać do ogrodu przez cały sezon. Choć prawdą jest, że najlepiej robić to we wrześniu, gdy kwitną i widać je w całej okazałości. Ważne jest, aby posadzić wrzosy w odległości 20 – 30 cm. Najlepiej czują się, gdy są posadzone w grupach na dużej przestrzeni. Tworzą wtedy przepiękne wrzosowisko. Po posadzeniu wrzosów na rabatę ściółkujemy kilkucentymetrową warstwę kory. Zabieg ten ma zapobiec szybkiemu przesychaniu gleby.
Podlewanie wrzosów
Jeśli chodzi o podlewanie wrzosów to pamiętajmy, żeby podczas suszy podlewać je mniejszą ilością wody, a częściej. Wrzosy w ogrodzie trzeba też nawozić, wiosną rośliny zasila się wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Dla wrzosów najlepsze są nawozy wolno działające, które przenikają powoli do gleby, w miarę jak są pobierane przez korzenie roślin.
Przycinanie wrzosów
Cięcie wrzosów powinno koniecznie odbywać się co roku. Wtedy to tworzą zwarte kępy i obficie kwitną. Jak prawidłowo wykonać cięcie wrzosów? Otóż wrzosy przycina się w kwietniu, odcinając pędy poniżej miejsca, z którego wyrastały kwiaty. Małe rośliny można przycinać zwykłymi nożyczkami, jednak dużo wygodniej ciąć je nożycami do żywopłotu.
Mrozoodporność wrzosów
Wrzosy to rośliny dość odporne na mróz, jednak warto jest je okryć na zimę. Najlepiej zrobić to po pierwszych przymrozkach. Otóż wczesną wiosną, gdy ziemia jest zmarznięta i korzenie nie mogą z niej pobierać wody, rosnące w słonecznym i przewiewnym miejscu rośliny narażone są na przesychanie. Aby okryć wrzosy najlepiej użyć gałęzi świerkowych lub włókniny. Przykryte liśćmi, które odcinają dopływ świeżego powietrza, wrzosy łatwo gniją.
Rozmnażanie wrzosów
Na zakończenie tego artykułu została jeszcze jedna kwestia do wyjaśnienia. A mianowicie chodzi mi o to, jak się rozmnaża wrzosy? Rozmnażanie wrzosów przeprowadza się z sadzonek, pędów lub odkładów poziomych. Sadzonki robimy w sierpniu z pół zdrewniałych pędów. Pędy maczamy w ukorzenieniu i wsadzamy do skrzynek. Pamiętajmy, że musi być koniecznie do tego odpowiednia gleba. Często podlewamy, puki pędy się nie ukorzenią. Zajmuje to około miesiąca.