Czym są choroby roślinne?
Podczas uprawiania roślin, niezależnie czy to w ogrodzie, czy w domu, często daje się zauważyć pewne dolegliwości takie jak: zwiędnięte i odbarwione liście, gnijące pąki czy zniekształcone pędy, które mogą być wynikiem choroby. Choroby roślin to patologiczne stany, wywołane przez organizmy, takie jak: grzyby, bakterie czy wirusy. Te czynniki chorobotwórcze sprawiają, iż żywicielska roślina funkcjonuje wadliwie bądź obumiera. Wyrządzający szkodę organizm może przedostać się na roślinę za pośrednictwem nosiciela np. mszycy czy glisty.
Choroby grzybicze roślin
Jest to najczęściej spotykana forma dolegliwości nękająca rośliny. W przyrodzie istnieje ok. 80 tysięcy chorób roślin powodowanych przez grzyby. Stosunkowo rzadziej występują choroby bakteryjne roślin, które mogą być wywołane przez ok. 2000 gatunków szkodliwej bakterii. Bakterie prawie zawsze wpływają na wzrost i zdrowie rośliny, a w przypadku bardzo ciężkiego ataku mogą prowadzić do jej śmierci. Najcięższymi patogenami pasożytniczymi rośliny są wirusy, które powodują ok. 700 chorób wirusowych.
Choroby wirusowe roślin
Wirusy, aby się rozwijać potrzebują żywiciela do tego stopnia, że stają się jego częścią. Żyją nie tylko na roślinie, ale również w jej wnętrzu, stąd też ich zwalczanie jest praktycznie niemożliwe. Choroby wirusowe roślin najczęściej rozprzestrzeniają się poprzez transfer soków z zainfekowanej żywicielki do zdrowej rośliny. Typowe objawy wywołane przez wirusy to: zniekształcone pędy, zahamowanie wzrostu rośliny, plamistość liści oraz blade ubarwienie kwiatów.