Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe zimą?

Czas trwania zimy to dla kwiatów doniczkowych bardzo ciężki okres. Jest tak gdyż zimą mają ograniczony dostęp światła przez krótkie i pochmurne dni. W naszych mieszkaniach panuje też zbyt mała wilgotność powietrza i za wysoka temperatura, za sprawą kaloryferów. Pamiętajmy również, że podczas zimy nie możemy wietrzyć pokoju mroźnym powietrzem, gdyż może to doprowadzić do zamierania i opadania liści. Mając to wszystko na uwadze w tym artykule postanowiłam napisać pokrótce, jak pomóc roślinom przetrwać ten niekorzystny czas? Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe zimą?

Odpowiednie oświetlenie dla kwiatów doniczkowych  Po pierwsze pamiętajmy, że wszystkie rośliny potrzebują światła, dlatego też wybierzmy miejsce, które będzie długo oświetlone. Z tego też względu ustawmy doniczki z kwiatami możliwie jak najbliżej źródła światła. Może to być zarówno światło słoneczne, jak i sztuczne. Dlatego jeśli tylko mamy duże, jasne okna to możemy w ich pobliżu postawić doniczki. Inaczej sprawa się ma, gdy mamy zacienione okna, w takiej sytuacji musimy ustawić kwiaty z doniczkami w pobliżu często zaświeconej lampy.

Jak często podlewać kwiaty doniczkowe zimą? Odpowiednie nawadnianie roślin doniczkowych zimą to też ważna sprawa. Pamiętajmy o tym, że zimą w pomieszczeniu zamkniętym nie mamy najmniejszych szans na opady deszczu. Z tego też względu musimy pamiętać, by odpowiednio często podlewać nasze kwiaty doniczkowe. Prawidłowe podlewanie jest bardzo ważne w miesiącach zimowych. Pamiętajmy jednak, iż każda roślina ma inne wymagania, co do intensywności nawadniania. Na przykład kaktusy są mało aktywne zimą, więc potrzebują znacznie mniej wody. Wystarczy, jak podlejemy je raz lub dwa razy w miesiącu. Inne rośliny potrzebują natomiast częstszego i regularnego podlewania. Nawożenie kwiatów doniczkowych Po trzecie pamiętajmy o tym, iż wszystkie kwiaty doniczkowe nie zależnie od tego czy trzymamy je w domu czy na zewnątrz potrzebują regularnego nawożenia. Jest tak, gdyż nie mogą one czerpać substancji odżywczych z gleby. Takie odpowiednie nawożenie gwarantuje dobre odżywienie rośliny. Dlatego najlepiej podlewać rośliny doniczkowe raz lub dwa razy w miesiącu wodą z rozpuszczonym nawozem. To absolutnie wystarczy, aby rośliny cały czas ładnie wyglądały i dobrze się rozwijały. Poziom ziemi w doniczkach  Sprawdzajmy też poziom ziemi w doniczkach z kwiatami. Zadbajmy o to, by się nie zmniejszył, jeśli tak się dzieje dosypujmy ziemi dobrej jakości lub przesadźmy roślinę do nowej ziemi, najlepiej do większej doniczki. Zabieg ten wspomaga rozwój rośliny, gdyż system korzeniowy może się swobodnie rozrastać.

Regularna pielęgnacja kwiatów doniczkowych Następny zabieg pielęgnacyjny kwiatów doniczkowych, wykonywany podczas trwania zimy to usuwanie martwych części roślin. Powinniśmy to robić jeśli nie chcemy, aby nasza roślina traciła energię na wysyłanie substancji odżywczych do obumarłych części. Aby tak się nie stało musimy koniecznie regularnie usuwać zwiędłe liście, łodygi i przekwitłe kwiaty. Odpowiednia wilgotność powietrza Odpowiednia wilgotność powietrza w otoczeniu dla kwiatów doniczkowych zimą to również ważna rzecz. Jest tak, gdyż rośliny bardzo nie lubią, gdy w pomieszczeniach domowych jest zbyt sucho. Dlatego też jeżeli chcemy zapewnić im odpowiednią wilgotność najlepiej ustawmy kilka doniczek obok siebie. Zwiększyć wilgotność możemy także poprzez umieszczenie w pobliżu roślin spodka lub podstawki z wodą. Do takiej wody dobrze jest również włożyć kilka zwykłych kamyków, pomogą one na dłużej zachować wilgotność. Innym sposobem jest jeszcze ustawienie doniczek z kwiatami bezpośrednio na kamieniach.

Zostaw nam swój komentarz