Rabata bylinowa na miejsca zacienione

W każdym nawet bardzo nasłonecznionym ogrodzie znajdują się miejsca, gdzie światło słoneczne nie dociera lub wstępuje tylko przez krótki okres i jest go bardzo mało. Cień tworzy się głównie w załomach budynków, pod okapami dachów, pod balkonami, dużymi drzewami. Bardzo często nie wiemy w jaki sposób zagospodarować takie miejsce. Zostawić sam trawnik? Wyłożyć kostką? A może jednak zasadzić jakąś roślinność? I czy ona przetrwa?

Od razu uspokajamy. Przetrwa. A nawet bardzo dobrze sobie poradzi. Oczywiście o ile dobierzemy odpowiednie gatunki. Pozostawienie samego trawnika nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ trawa w takim miejscu nie będzie bujnie rosła, a z czasem zastąpią ją plamy chwastów, które nie są zbyt mile widziane. Oczywiście cieniste miejsca możemy wyłożyć kostką brukową lub żwirem, wszystko według gustu. Jednak nic nie zastąpi nam w ogrodzie zieleni. Ponadto roślinnością można zdziałać cuda, zasłonić nieestetyczne ściany budynków czy zazielenić najdalszy i zapomniany kąt ogrodu. W cienistych zakątkach dobrze sobie poradzą cieniolubne byliny, trawy, krzewy i pnącza, które wspaniale się rozrosną.

Dobór roślinności

Zakładając rabatę w cieniu musimy się liczyć z tym, że nie będziemy mieli feerii barw przez cały sezon tak jak w rabatach na stanowiska słoneczne. Niestety większość roślin kolorowo ukwieconych i ulistnionych przeważnie preferuje stanowiska słoneczne. Z doboru do miejsc zacienionych należy wykluczyć gatunki o barwnych liściach, które posadzone w cieniu będą wyglądać nieatrakcyjnie (nie będą się właściwie wybarwiać). Rośliny cienioznośne mają najczęściej ciemnozielone błyszczące liście a kwitną głównie od wiosny do wczesnego lata. Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę na warunki jakie panują w naszym zacienionym zakątku. Rośliny, które tolerują cień mają zróżnicowane wymagania w stosunku do wody i jakości gleby. A cieniste rabaty mogą występować zarówno na piaszczystych, słabych i suchych glebach (wokół wysokich drzew, przy ścianach budynków) jak i na bardzo wilgotnych stanowiskach gdzie występuje gleba żyzna i próchniczna (zacienione brzegi oczek wodnych, stawów).

Zakładanie i pielęgnacja rabaty bylinowej

Przy zakładaniu rabaty należy odpowiednio dobrać rośliny do stanowiska jakie przyszło nam obsadzać. Jeżeli przygotowujemy podłoże w miejscu suchym najlepiej będzie gdy przed posadzeniem roślin ziemię odpowiednio nawieźć i w zależności od wymagań użyźnić lub zakwasić glebę. Przez staranne przygotowanie wystarczająco żyznej, wilgotnej i lekko kwaśnej gleby, oszczędzamy sobie sporo późniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. W pierwszym roku po posadzeniu rabatę należy intensywnie podlewać aby zapewnić odpowiedni wzrost roślin i utrzymać wilgotność gleby. W następnych latach trzeba obficie podlewać tylko w okresach intensywnej suszy. Aby utrzymać wilgotność i zapobiec rozrastaniu się bylin i chwastów można podłoże wyłożyć ściółką z kory. Od czasu do czasu należy doglądać roślin w celu sprawdzenia czy nie zaatakowały je choroby lub szkodniki, należy również prześwietlać zbyt gęsto rosnące byliny, a krzewy przyciąć.

Byliny na miejsca zacienione to m.in. :

Stanowiska suche:

Bodziszek (Geranium) – wiele gatunków i odmian , bergenia (Bergenia), gajowiec żółty (Lamium galeobdolon), jasnota plamista (Lamium maculatum), kocimiętka Fassena (Nepeta faassenii), kokoryczka wielkokwiatowa (Polygonatum multiflorum), konwalia majowa (Conwalaria majalis), przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla molis)

Stanowiska wilgotne:

Brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla), dąbrówka (Ajuga) – wszystkie gatunki i odmiany, ciemiernik (Helleborus), języczka pomarańczowa (Ligularia dentata), języczka Przewalskiego (Ligularia przewalskii), parzydło leśne (Aruncus sylvester), rodgersja (Rodgersia), serduszka okazała (Dicenta spectabilis) – wszystkie gatunki i odmiany, tawułka (Astilbe) – wszystkie gatunki i odmiany, zawilec mieszańcowy (Anemone hybrida)

Poniżej przedstawiamy projekt rabaty odpowiedniej na miejsca w zacienione. Z powodzeniem możesz posłużyć się nim przy obsadzaniu swojej cienistej rabaty. Pamiętaj jednak o zapewnieniu roślinom odpowiednich warunków.

Opis projektu:

Projekt przedstawia 2 podłużne rabaty okalające żwirową dróżkę. Znajduje się ona w cieniu wysokich drzew oraz budynku szopy. Poprzez zastosowanie typowo leśnej roślinności oraz istnieniu już wysokich świerków uzyskujemy efekt ogrodu w lesie. W rabacie dominują różne odcienie zieleni (funkie, kokoryczki, kopytnik, pióropusznik strusi), która pięknie harmonizuje z bielą kwitnących barwinków, kopytnika oraz orlika.  W niektórych miejscach zieleń została przełamana czerwonymi kwiatami rododendronów oraz pierwiosnków. Roślinność na rabacie kwitnie od marca( kopytnik) do lipca(funkia, orlik). Kompozycję urozmaicają formowane kule bukszpanu.

Rośliny zastosowane w projekcie:

Byliny:

  1. Barwinek pospolity ‘Alba’ (Vinca minor ‘Alba’)
  2. Brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla)
  3. Funkia ‘Francee’ (Hosta ‘Francee’)
  4. Funkia ‘Royal Standard’ (Hosta ‘Royal Standard’)
  5. Kokoryczka wielokwiatowa (Polygonatum multiflorum)
  6. Kopytnik pospolity (Asarum europaeum)
  7. Orlik pospolity (Aquilegia vulgaris)
  8. Pierwiosnek zarzyczkowaty (Primula cortusoides)
  9. Pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris)

Krzewy:

10. Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens)

11.  Rododendron – czerwona odmiana (Rhododendron)

Źródło – Anna Pabich / ogrodlokalny.pl

Zostaw nam swój komentarz