Opryski z drożdży na pomidory i ogórki

Miesiąc marzec to taki miesiąc, w którym śmiało można stwierdzić, że sezon działkowy powoli będzie startował. Niektórzy zapewne mają już na swoich parapetach rozsady ziół, pomidorów czy ogórków.

Oczywiście każdy z nas bardzo chce, aby nasze warzywa były pozbawione chemii i metali ciężkich. Niestety prowadząc ekologiczny ogródek, w żadnym razie nie unikniemy szkodników i chorób roślin. Jedynie, by temu zapobiec możemy stosować ekologiczne i naturalne opryski. Opryski te nie tylko zapobiegają niektórym chorobom, lecz również wzmacniają roślinę i pobudzają ją do wzrostu. Jednym z takich naturalnych oprysków, który jest polecany jest oprysk z drożdży. Najczęściej stosuje się go głównie na pomidory i ogórki, które są bardzo podatne na zarazę ziemniaczaną i mączniaka. Czemu tak jest? Najogólniej rzecz ujmując owe drożdże chronią warzywa i owoce przed chorobami pochodzenia grzybowego. Podobno można spryskiwać nimi nawet zebrany plon, aby zabezpieczyć zbiory przed pleśnią.

Oprysk z drożdży na pomidory

Pomidory są jednymi z najpopularniejszych owoców na świecie i są uprawiane na całym świecie. Występują w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Jednym z ich najczęstszych problemów jest to, że łatwo gniją z powodu grzyba o nazwie Botrytis cinerea. Spryskanie ich drożdżami może pomóc temu zapobiec.

Drożdże to naturalny produkt, który można znaleźć w wielu różnych produktach spożywczych, takich jak chleb, piwo, wino i jogurt. Drożdże wytwarzają enzym zwany chitynazą, który hamuje wzrost grzybów.

Opryskiwanie drożdżami to nowa technika, która została opracowana w celu zwiększenia produkcji naturalnego smaku pomidorów.

Opryskiwanie pomidorów drożdżami to naturalny sposób na kontrolę rozwoju grzybów i bakterii. Pomidory można spryskać drożdżami i wytworzą one naturalny środek grzybobójczy, który może zahamować rozwój grzybów.

Działa to tak, że drożdże rosną na wierzchu skórki pomidora i chronią go przed gniciem, uwalniając etanol, który zabija grzyby. Ma również wiele innych korzyści, takich jak zwiększenie soczystości pomidorów, zwiększenie zawartości cukru i dodanie smaku.

Nie zmienia to również smaku ani zapachu pomidorów, więc nie musisz się o to martwić! Jako redakcja polecamy ten sposób!

Ekologiczne i naturalne opryski na ogórki

Opryskiwanie ogórków drożdżami to ekologiczny i zdrowy sposób zwalczania szkodników przez hodowców ogórków. Pomysł opryskiwania ogórków w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się szkodliwych szkodników nie jest nowy. Opryskiwanie ogórków naturalnym roztworem to ekologiczna alternatywa dla powszechnie stosowanych chemicznych pestycydów.

Opryskiwanie ogórków drożdżami to ekologiczny i naturalny sposób na kontrolę rozwoju grzybów i bakterii na powierzchni ogórków. Ta technika jest skuteczna w kontrolowaniu patogenów, które mogą być obecne na świeżych produktach, a także pomaga ograniczyć marnowanie żywności z powodu psucia się.

Opryskiwanie ogórków naturalnym roztworem może być lepszym rozwiązaniem z wielu powodów. Po pierwsze, jest tańszy i bardziej przyjazny dla środowiska niż stosowanie chemicznych pestycydów. Po drugie, nie pozostawia żadnych pozostałości na owocach, a na koniec można to zrobić ręcznie lub za pomocą maszyny przy użyciu wody pod ciśnieniem, aby wydmuchać roztwór na roślinę . Jest to bardzo przydatna technika dla każdego rodzaju roślin i może być stosowana w ogrodzie, szklarni, szopie doniczkowej, a nawet na poboczu drogi.

Opryskiwanie ogórków drożdżami

Opryskiwanie ogórków drożdżami to naturalny sposób na kontrolę rozwoju grzybów i bakterii na powierzchni ogórków. Stosowane w tym procesie drożdże są składnikiem naturalnym i nie szkodzą środowisku. Udowodniono również, że nie wpływa to na jakość ogórków. Jedynym minusem jest to, że utrzymanie poziomu drożdży w powietrzu może być trudne ze względu na ich krótką żywotność.

Jak zatem wykonać taki oprysk z drożdży?

Kostkę drożdży rozpuszczamy w 10 litrach wody. Następnie takim opryskiem podlewamy/spryskujemy uprawę, czyli liście i owoce, co tydzień. Czasem, żeby ulepszyć oprysk można rozpuścić kostkę drożdży i 0,5 litra mleka i dodać do 10 litrów wody. Minusem jest niewątpliwie częstotliwość podlewania, gdyż trzeba pamiętać o oprysku raz w tygodniu. Oprysk z drożdży można również stosować nie tylko do ogórków i pomidorów, ale także do podlewania wszystkich grządek. Jak już wspomniałam powyżej oprysk z drożdży pomaga zapobiec chorobom grzybowym na ogórkach i pomidorach. Jedną z takich chorób jest niewątpliwie zaraza ziemniaczana. Jest to bardzo groźna choroba tych roślin, która powoduje duże straty w uprawach pomidorów i ogórków.

Jakie są  objawy zarazy ziemniaczanej u pomidorów i ogórków?

Zaraza ziemniaczana na pomidorach i ogórkach jest wywoływana przez organizm grzybopodobny tzw. Phytophthora infestans. Występuje on na ziemniakach, pomidorach, ogórkach i innych warzywach psiankowatych. U pomidora i ogórka poraża wszystkie organy nadziemne rośliny, w tym także owoce. Objawy zarazy ziemniaczanej na pomidorach i ogórkach uprawianych w gruncie obserwowane są zazwyczaj pod koniec czerwca, gdy patogen masowo poraża wczesne odmiany ziemniaków. W tunelach i szklarniach sygnały choroby pojawić się już w kwietniu. W wyniku porażenia pomidorów i ogórków zarazą ziemniaczaną na liściach tworzą się wodniste, szarozielone, stopniowo brązowiejące plamy. Choroba może postępować naprawdę szybko (zwłaszcza w szklarniach) doprowadzając do wyniszczenia całego plonu w ciągu kilku dni.

Zostaw nam swój komentarz