Czym jest deszcz, każdy wie choć jeśli krople są mniejsze niż 0,5 mm, wtedy taki opad nazywamy mżawką. Taka deszczowa pogoda sprzyja wielu chorobom roślin, a powiedzmy sobie szczerze w ostatnim czasie tego deszczu było całkiem sporo. Przez ten czas mogły rozwinąć się, takie choroby roślin, którym bardzo sprzyja deszczowa aura. Jakie to choroby?
Rak bakteryjny
Choroba ta atakuje przy częstych i długotrwałych opadach deszczu, a infekcja następuje przez rany na cięciu lub gradobiciu. By nie dopuścić do infekcji koniecznie trzeba zabezpieczać rany po cięciu i zastosować odpowiednie środki chemiczne, a po gradobiciu opryskiwać drzewa płynnym nawozem azotowym.
Brunatna zgnilizna drzew
Może pojawić się przed kwitnieniem naszych roślin. Dodatkowo, muszą one mieć uszkodzone pędy, czy to z powodu gradu czy chociażby przez odwiedzające je ptaki. Wtedy koniecznie trzeba usunąć porażone pędy i mumie.
Parch jabłoni i gruszy
Choroba ta jest bardzo niebezpieczna dla odmian wrażliwych na owy parch. Jego rozwojowi sprzyjają częste deszcze na samym początku kwitnienia, niezgrabione liście przez zimę i mumie na drzewach.
Drobna plamistość liści drzew pestkowych
Najczęściej atakuje przy wysokiej wilgotności powietrza i licznych opadach podczas rozwoju liści.
Kędzierzawość liści brzoskwini
Rozwija się podczas częstych opadów deszczu i wysokiej temperaturze podczas nabrzmiewania pąków i przy formowaniu się młodych liści.
Pamiętajmy, że przy deszczowej pogodzie dłużej otwierają się pąki kwiatowe, co sprzyja żerowaniu kwieciaków. Należy także pamiętać, że deszczowa pogoda ogranicza występowanie przędziorków.
Jak walczyć z tymi chorobami?
Najpierw przed zastosowaniem środków chemicznych do ochrony, warto jest sięgnąć po ekologiczne sposoby ochrony. Takim sposobem jest na przykład przygotowanie gnojowicy z czosnku. W rozcieńczeniu 1 : 10 podlewamy glebę wokół drzew i krzewów owocowych. Owy zabieg działa wzmacniająco na rośliny i zapobiega chorobom grzybowym. Przy deszczowej aurze zabieg ten należy, a nawet trzeba powtarzać. Wyciąg z czosnku bez rozcieńczenia skutecznie ograniczy występowanie wielkopędowca porzeczkowego, pod warunkiem, że zabieg ten wykonamy podczas pękania pąków i tuż po kwitnieniu. Taki wyciąg można zastosować też profilaktycznie na rośliny przeciwko chorobom bakteryjnym i grzybowym. Taki wyciąg z czosnku może również ograniczyć występowanie mszyc i pchełek oraz połyśnicy, marchwianki i śmietek podczas ich lotu. Drugim ekologicznym sposobem na walkę z chorobami są liście chrzanu. Wykorzystujemy je robiąc z nich gnojowice. Bez rozcieńczania pryskamy wiśnie i czereśnie przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew. Oprysk stosujemy profilaktycznie w okresie kwitnienia. Wczesnym latem zbieramy kwiatostany, a pod koniec października wykopujemy korzenie chrzanu. Przydadzą się one wczesną wiosną do zrobienia wywaru i wyciągu na brunatną zgniliznę drzew pestkowych, także bez rozcieńczania. Trzecim naturalnym sposobem na choroby roślin spowodowane ciągłymi opadami deszczu jest gnojowica z pokrzywy zwyczajnej w rozcieńczeniu 1 : 10 przy młodych roślinach bądź 1 : 20 przy roślinach o małym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe. Podlewamy rośliny przez cały okres wegetacji, co korzystnie wpływa na ich wzrost i odporność. Tak rozcieńczoną gnojowicą można również podlewać glebę. Ograniczymy w ten sposób występowanie chorób grzybowych i mszyc oraz przędziorków.