Nowoczesny ogród

Coraz więcej osób decyduje się na domy, których konstrukcja w głównej mierze opiera się na dużej ilości szkła i niekiedy drewna. Ich konstrukcja opiera się na geometrycznych bryłach. Najczęściej są to prostokąty oraz kwadraty. Już z tego opisu można wywnioskować, że średnio do takiego domu będzie pasował ogród w stylu wiejskim. Tutaj wyraźnie potrzeba czegoś z nowoczesnym akcentem.

Jak wygląda nowoczesny ogród?

Jak taki nowoczesny akcent wygląda? Łatwo się domyślić. Myślą przewodnią będzie stylizacja budynku, ponieważ ogród musi być integralną częścią naszego otoczenia. Geometryczne kształty, proste proporcje i wszechobecna symetria, czyli wszystko to co naturaliści uznaliby za bluźnierstwo na rzecz przyrody. Niemal w każdym najdrobniejszym elemencie zauważyć można odcisk ręki człowieka w kształt ogrodu. W nowoczesnym ogrodzie bardzo duże znaczenie ma zastosowanie linii prostych, które tworzą pełną harmonii przestrzeń. Zasada ta nie tyczy się tylko aranżacji krajobrazu roślinnego, ale również pozostałych elementów architektonicznych ogrodu. Jeżeli tworzymy wyspę, na której usytuujemy meble ogrodowe i inne elementy wspomagające relaks w ogrodzie, musimy wówczas zadbać o to, aby ich styl również do niego pasował. Proste meble bez żadnych wydumanych kształtów z pewnością znajdą tu odpowiednie zastosowanie.

nowoczesny ogród
Pixabay: Nowoczesny ogród zachwyci twoich sąsiadów

Roślinność w nowoczesnych ogrodach

Roślinność w nowoczesnym ogrodzie może wydawać się nieco monotematyczna. Raczej próżno szukać w nim różnobarwnego kwiatostanu. Oczywiście znaleźć można różnego rodzaju kwiaty, ale raczej nie są one elementem przewodnim. Nim są natomiast rośliny, które doskonale nadają się do formowania. Wśród nich z pewnością prym wiodą grab pospolity czy też bukszpan wiecznie zielony. Pozwala to na odpowiednie stylizowanie ogrodu poprzez przycinanie roślin w określony kształt figur geometrycznych. W nowoczesnych ogrodach bardzo popularne jest stosowanie roślin bądź też elementów małej architektury, które mają zostać wyróżnione na tle pozostałych. W tym celu stosuje się na przykład oświetlenie ich. Do nowoczesnego ogrodu doskonale nadawać się będzie fontanna, która prócz zróżnicowanych natrysków będzie posiadała również wielobarwne oświetlenie. Znacznie poprawi to atrakcyjność ogrodu i wyrwie go z tej geometrycznej monotonni.

nowoczesne ogrody zachwycają sąsiadów
Pixabay – nowoczesne ogrody zachwycają swoją pomysłowością

Nowoczesne ogrody choć na pozór wydają się nudne mogą stanowić doskonałą otoczkę naszego wspaniałego domu. Wszystko zależy od naszego pomysłu i kreatywności. Nawet z pozoru najprostsze rozwiązania i kształty stworzyć mogą coś o niepowtarzalnym uroku i ekskluzywnym, niecodziennym charakterze.

Zostaw nam swój komentarz