Ogród modernistyczny

Jaki jest ogród modernistyczny? Tak naprawdę nie da się tego tak łatwo określić, ponieważ pewne jest jedynie to, że posiada nowoczesne rozwiązania technologiczne. W to pojęcie w kontekście aranżacji wchodzi praktycznie wszystko, gdyż nie stosuje się w tym typie żadnych ograniczeń. Co się zaplanuje to się osiąga, nie ma specjalnych, ścisłych dyrektyw czy strzeżonych receptur. Nowoczesność rządzi się swoimi prawami, prawami swobody wyrazu.

ogród modernistyczny
Ogród – Pixabay

Kształty jakie przybiera ogród modernistyczny

Geometria nie jest aż tak istotna w tym typie aranżacji wolnej przestrzeni, pomimo tego, że wiele rzeczy kręci się koło niej. Tutaj najistotniejszy jest pomysł, idea, która przewodzi ogrodem. Im bardziej zaskakujący projekt tym lepiej. Ogród modernistyczny cechuje się niekiedy minimalizmem i prostotą. Potrafią niemało zaskoczyć nieokiełznanym pomysłem. Drzewa nie są roztargnione, ponieważ mają na przykład kształt kwadratu. Schody nie są z betonu, lecz przybierają postać labiryntu. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń i projektanci wsłuchują się w to, co chciałby indywidualny człowiek uzyskać. Masowe projekty nie grają pierwszorzędnej roli, lecz te awangardowe, nietypowe. Nieodzownym składnikiem jest architektura w swojej niewielkiej postaci. Tradycja nie mieści się w ramach tych aranżacji, gdyż często dominują nieożywione formy. Surowce, z jakich tworzony jest modernistyczny ogród bliskie są współczesnemu wizerunkowi miasta – kamień, szkło, granit, marmur.

Bzy – Pixabay

Ogród modernistyczny: pokój poza twoim domem

Ogród modernistyczny przypomina odrębne wnętrze. Symetria linii roślinności łączy się z asymetrią podłoża które często może mieć formę szachownicy. Nawierzchnia nie jest w całości wykonana z jednego surowca, a ponadto jest ona piętrowa. Liczne uniesienia, stopnie mają za zadanie stworzyć piętrowość, aby jak najmocniej wyeksponować to, co się dzieje. Oświetlenie służy do podkreślenia tej piętrowej kompozycji roślinno – surowcowej. Nie ma podziału na strefy, które są ważne i nie ważne. W tym ogrodzie wszystko jest tak samo ważne i nie ma się wrażenia, że jakaś przestrzeń jest nie zagospodarowana i wolna. Precyzja jest silna, a dbałość o niuanse identyczna jak dbałość o całościowy wygląd.

Wygodny i niezajmujący czasu

Pielęgnowanie modernistycznego ogrodu nie jest czasochłonne. Większość elementów składa się z surowców, które przetrwają wszelkie warunki atmosferyczne. Roślinności nie ma w zbyt dużej ilości, toteż z czasu trzeba coś przyciąć, aby została zachowana idealna geometria oraz podlać. Ot cały zakres czynności, jakie trzeba wykonywać w takiej aranżacji. Ludzie uwielbiający szybkie tempo życia wiedzą, że taki ogród jest idealny dla nich.

Zostaw nam swój komentarz