Jak urządzić wodny ogród?

Wszyscy na ogół przyzwyczajeni są do tego, że ogród to przede wszystkim roślinność, alejki, altanki. A co jeżeli obiektem dominującym w ogrodzie byłaby… woda? Co jeśli chcemy stworzyć wodny ogród?

Czym jest wodny ogród?

Istnieje wiele form zaaranżowania wody w naszym ogrodzie. Począwszy od najbardziej popularnych, czyli oczek wodnych, przez niewielkie stawy, źródełka, fontanny i wodospady. Wodny ogród, jest wyposażony w wszelkiego rodzaju zbiorniki, wymagają znacznie więcej pracy niż te, które zbudowane są wyłącznie, bądź w większości z roślin. Praca ta polega głównie na pielęgnacji zbiorników, jest to niezwykle czasochłonne i pochłania dużo pieniędzy. Czego jednak nie robi się dla codziennego pięknego widoku?

wodny ogród
Sadzawka, Pixabay

Gdzie można założyć wodny ogród?

Ogród wodny można zrobić niemal na każdej przestrzeni. Jeżeli dysponujemy niewielką ilością wolnego miejsce jesteśmy zmuszeni zrobić oczko wodne, które najczęściej robi się poprzez wkopanie basenu wykonanego z tworzywa sztucznego. Należy pamiętać, aby nie usytuować takiego zbiornika w bliskiej odległości drzew, ponieważ ich korzenie mogą naruszyć jego dno.

O wiele większe pole manewru występuje w ogrodach o większej przestrzeni. Możliwość wybudowania prawdziwego stawu oraz zaaranżowania go tak, aby przypominał naturalny zbiornik wodny jest bardzo kuszącą propozycją. Zbiornik taki powinien mieć powyżej 25 metrów kwadratowych, dzięki czemu łatwiej zachować w nim równowagę biologiczną, a co za tym idzie wymaga mniej zabiegów pielęgnacyjnych. Nie ma co ukrywać, że podczas aranżacji takiego zbiornika, najlepszą inspiracją są naturalne akweny wodne. Warto wobec tego zobaczyć kilka na własne oczy i wyciągnąć określone wnioski. Najważniejsze jest to, aby brzeg naszego stawu nie posiadał regularnych kształtów i nie był jednocześnie figurą geometryczną.

woda w ogrodzie
Żaba, Pixabay

Jakie rośliny nadają się do wodnego ogrodu?

Projektując ogród wodny nie można zapomnieć o roślinach wodnych, które spełniają bardzo ważną rolę. Ich działanie nie ogranicza się jedynie do poprawy estetyki i nadania charakteru. Rośliny wodne w dużym stopniu ułatwiają życie osobie, która zajmuje się pielęgnacja zbiornika. Dbają one o odpowiednie napowietrzenie zbiornika, a nawet oczyszczają go. To właśnie dlatego, aby osiągnąć równowagę biologiczną w zbiorniku należy zasadzić rośliny z różnych stref wodnych (przybrzeżne, bagienne, podwodne itp.).

Zastosowanie zbiornika wodnego w ogrodzie to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań. Patrzenie w poruszającą się wodę i mieniące się w niej słońce ma zawsze działanie uspokajające i pozwala zrelaksować się. Jedynym minusem jest potrzeba ciągłej dbałości nad zbiornikiem, co pochłania bardzo wiele czasu i jest niezwykle kosztowne.

Zostaw nam swój komentarz