Rozmnażanie i szczepienie róż

Wiele metod rozmnażania róż

Róże możemy rozmnażać na wiele sposobów: metodą in vitro, poprzez nasiona, odkłady, podział, szczepienie – oczkowanie, sadzonki zielone oraz sadzonki zdrętwiałe. W tym krótkim artykule przedstawię sposób na rozmnażanie róż poprzez sadzonki zielne. Metoda ta najlepiej sprawdza się przy rozmnażaniu róż pnących, krzaczastych i miniaturowych (karłowych). Jest na tyle prosta, że nawet najmniej doświadczony ogrodnik z pewnością sobie poradzi.

Róże najlepiej rozmnażać latem. Wybieramy do tego zdrowe, niezdrewniałe pędy. Najlepiej o grubości ołówka,  bez zagięć (całkowicie proste) i z tegorocznych pędów. Obcinamy je na odcinki o długości mniej więcej 10-15 centymetrów. Każdy powinien mieć co najmniej kilka węzłów (liści), np.: 4-6. Obcinając pędy staramy się zachować następujące odległości cięć: około 2 cm nad najwyższym liściem i taką samą poniżej najniższego liścia. Do rozmnażania nie nadają się górne części pędów, na których rosną gałązki z trzema liśćmi, należy więc ciąć pod nimi.

rozmnażanie róży
Najlepsze miejsca do cięcia róży (fragment z liśćmi dotyczy każdego z nich, dla czytelności obrazka został przedstawiony jednorazowo)

Przygotowywanie pędów róż do rozmnażania

Z pozyskanych pędów możemy oderwać wszystkie liście lub pozostawić 2-3 liście o najwyższym położeniu. Pozostawione liście przycinamy. Przycinając je zmniejszamy powierzchnię parowania, dzięki czemu zapobiegamy wysychaniu pędów.

Tak przygotowane pędy moczymy w ukorzeniaczu i sadzimy do doniczek. Podłoże powinno być wilgotne i tak też powinno być utrzymane, dlatego należy co kilka dni sprawdzać, czy ziemia nie przeschła i w razie potrzeby ją podlewać. Całość przykrywamy przezroczystą folią aby zachować odpowiednią wilgotność  i odkładamy do ciepłego pomieszczenia. Należy unikać pomieszczeń nasłonecznionych. Przykrywając folią możemy wbić do doniczki 3-4 patyczki, na których folia będzie się opierać. Ponadto co jakiś czas dobrze jest ściągnąć folie by przewietrzyć sadzonki i zapobiec rozwinięciu się na nich pleśni.

rozmnażanie róży
Rozmnażanie róż nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać

Sadzonki powinny się ukorzenić w ciągu miesiąca. Gdy sadzonki się ukorzenią należy przesadzić je do większych doniczek.

Po czym poznamy, że sadzonka się ukorzeniła? Nic trudnego. Zauważymy, że zaczynają rozwijać się na niej pączki, a gdy lekko pociągniemy taką sadzonkę to stawia opór i dość mocno tkwi w ziemi.

Zostaw nam swój komentarz