Ogród na dachu

Ogród na dachu to bardzo nowoczesna forma, która nie znalazła jeszcze pełnej akceptacji wśród społeczeństwa, ale wyraźnie widać, że coraz więcej osób przekonuje się do niej. Zastosowanie ogrodu na dachu domu czy też garażu to przede wszystkim oszczędność miejsca. I właśnie do takich osób głównie skierowana jest ta forma ogrodnictwa.

Ogród na dachu: moda z wielkich miast.

Zapoczątkowana została w dużych miastach, gdzie każdy zapragną mieć kawałek zielonego poletka pośród betonowych kolosów. Tak narodziło się ogrodnictwo dachowe, które rozprzestrzenia się jak burza. Ludzie prócz wygody zaczęli zauważać również walory estetyczne takiego rozwiązania. Brzydkie dachy zamienili na zielone, pełne interesującej roślinności. Co więcej tak zwany zielony dach ma również bardzo dobre działanie na kondycję techniczną naszego domu. Stanowi idealne zabezpieczanie dla naszego dachu, dzięki czemu uszkodzenie go jest ograniczone niemal do minimum.

ogród na dachu
Pixabay – Dach, choć nietypowy, jest również doskonałym miejscem na twój ogród!

Wymagania niezbędne dla ogrodu na dachu.


Aby zacząć uprawę roślin na dachu najważniejsze jest, aby stworzyć im właściwe warunki, które sprawią, że będą dobrze się rozwijać. W tym celu musimy stworzyć specjalne wodoodporne podłoże, które będzie posiadało kanaliki odprowadzające nadmierną ilość wody. Grubość dobrze przygotowanego podłoża wynosi około 20 centymetrów, dlatego sadzone tam rośliny to głównie niskie krzewinki i byliny.

Ogród na dachu: jaką ziemię wybrać?

Najistotniejszym elementem gwarantującym prawdziwy rozkwit naszego dachowego ogrodu jest ziemia. To od niej zależy na ile ten nasz eksperyment się powiedzie. Przygotowując ziemię należy pamiętać, aby wybrać taką, która w bardzo dobry sposób zatrzymywała będzie wodę oraz składniki mineralne, które niezbędne są do życia roślinom. Ziemia musi również bez problemu odprowadzać nadmiar zgromadzonej wody i zawierać niemal jedną piątą próchnicy. Tak przygotowane podłoże zapewni naszym roślinom swobodny wzrost.

ogród na dachu to wbrew pozorom doskonały pomysł!
Pixabay – Ogród wystawiony na dachu jest dużo łatwiej nasłoneczniany i nawadniany.

Na co powinniśmy uważać?

Z czysto technicznych rzeczy należy pamiętać, że podłoże dachu oraz ziemia również stanową pewne obciążenie dla konstrukcji budynku. Jeżeli dodatkowo będziemy chcieli, w którymś miejscu ulokować obszerne ozdobne donice, powinniśmy ten fakt skonsultować z architektem, który wyrazi opinie czy nie zagrozi to konstrukcji budynku. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Ogród na dachu to ciekawa alternatywa zwłaszcza dla tych, którzy mieszkają w miastach. Jak wiadomo gęstość zaludnienia znacząco ograniczyły przestrzeń zieloną, dlatego każdy próbuje zaadoptować ją w nowych dla niej warunkach. Dach dotychczas uważany był za miejsce dosyć absurdalne, ale jak widać znaleźli się miłośnicy tej koncepcji.

Zostaw nam swój komentarz