Karesansui: suchy ogród Japoński

Karesansui jest w Polsce mało popularną formą ogrodnictwa. Nacisk w tej stylizacji kładziony jest na materiały, z jakich jest wykonany ogród. Przede wszystkim są to kamienie, piasek i żwirek. Kompozycja zen nie jest przypadkową formą, lecz zamierzoną estetyką, do której celowo się dąży. Jaka jest idea ogrodu kamiennego?

Karesansui: ogród zen dla Ciebie.

Klasyczną interpretacją karesansui jest medytacja, która ściśle jest związana z filozofią buddyzmu. Swego rodzaju najwyższe oświecenie, rodzaj wyznania ma różne punkty odniesienia. Można znaleźć literaturę zen, a także można podziwiać w świątyniach ogród zen. Inspirowanie się i czerpanie z tego harmonijnego źródła ma dla społeczeństwa zrozumiane podłoże. Estetyka, harmonia między duszą i ciałem, ład mają ogromne znaczenie nie tylko dla filozofii buddyjskiej lecz także dla każdego człowieka. Takie ogrody zakładają ludzie oczarowani Japonią, Indiami, Chinami, którzy chcą zniwelować odległość, jaka dzieli ich od wspomnień czy od tych niesamowitych państw. Ogród karesansui konstruują także ludzie uwielbiający elegancję, minimalizm, spokój. Taki właśnie jest ten typ stylizacji ogrodu.

karesansui ogród w stylu zen
Pixabay – ogrody karesansui są lekkie i minimalistyczne

Ogród minimalistyczny.

Pomimo wielu lat ogrody karesansui cieszą się niezwykłą trwałością. Balansujące paradoksy wywodzące się ze szkoły buddyjskiej idealnie współgrają z modną nowoczesnością. Symbolizm oraz unikanie przesadnych dekoracji ma swoje głęboko uwarunkowane podłoże. Poszanowanie przedmiotów w ich naturze oraz uwielbienie ich piękna jest najważniejsze, stąd nie potrzebne są dekoracje, które tak naprawdę wszystko psują. Liczy się czysta postać. Bardzo interesujące jest to, że ogród karesansui pod wpływem lat nie jest zmieniany. Zachodzą w nim pewne renowacje, lecz one są dostosowane do ogrodu, a nie na odwrót.

karesansui
Karesansui – ogród idealny do medytacji

Karesansui jako forma wyrażania siebie.

Fantastyczne jest to, że można posiadać we własnym domu krajobraz na tacy. To nic innego jak miniatura ogrodu suchego krajobrazu. Tworzenie takiej kompozycji jest czysto intuicyjne, gdyż trzeba w nim wyrazić siebie, swój świat. Mnogość interpretacji tak wspaniałych dzieł często nie pozwala na jednoznaczne określenie zaaranżowanej przestrzeni. Każdy inaczej odbiera to, co widzi i to jest niezwykłe. Osiągniecie spokoju jest możliwe podczas kontemplacji takiego ogrodu. Medytacja w buddyzmie jest niezmiernie ważna, a ten rodzaj ogrodu sprzyja takim praktykom. Znajomość filozofii zen pozwoli czerpać o wiele więcej z licznych podróży po Japonii czy Chinach. Posiadając taką aranżację ogrodu na tacy w domu można liczyć się z tym, że nikt go nie zapomni. Tak efektywnego estetycznie ogrodu nie da się nie zauważyć. Jedni widzą w nim większe przesłanie, natomiast są ludzie, dla których ważna jest prezencja we wnętrzu.

Zostaw nam swój komentarz