Rozpoczęliśmy sezon, podczas którego szczególnie przyjemnie jest spędzać czas w naszych zadbanych ogrodach. Bez względu jednak na to, czy mamy ochotę beztrosko poleżeć na leżaku pod drzewem, czy urządzić przyjęcie dla przyjaciół, ważną rolę odgrywają dobre meble. Jeśli właściwie dobierzemy je do naszego charakteru, sposobu wypoczynku, a także możliwości poświęcenia czasu na zabiegi konserwacyjne, będziemy naprawdę zadowoleni. Cena, choć również ważna, jest drugorzędna, gdyż – jak wiemy – oszczędny często płaci dwa razy.Rynek oferuje nam meble wykonane z rozmaitych materiałów i w różnorodnych stylach. Przyjrzyjmy się dominującym w tym sezonie trendom.
MEBLE PLASTIKOWE
Najtańsze wydają się meble plastikowe. Jednak są one również najmniej stabilne i trwałe. Jak łatwo je uszkodzić, wiedzą ci, którzy zbyt gwałtownie usiedli na plastikowym krzesełku lub na nim stanęli. Ceni się jednak ich poręczność i to, że można złożyć jedno w drugie, oszczędzając przy tym miejsce. Ze względu na małą odporność mebli plastikowych najlepiej je chować po każdym użyciu. Solidniejsze są sprzęty plastikowe z dodatkiem żywic utwardzających.
MEBLE DREWNIANE
Niezmiennie modne są meble drewniane. Najlepsze do ogrodu są te wykonane z drewna tekowego. Drzewo to, pochodzące z azjatyckich lasów monsunowych, należy do najtwardszych i wyjątkowo odpornych na wodę. Kiedyś stosowano je przy budowie statków. Meble z drewna tekowego w zasadzie nie potrzebują szczególnej konserwacji, jednak ich cena jest wyższa od przeciętnej.Najczęściej zetkniemy się z meblami z tak zwanego drewna twardego oraz z sosny. Drewno twarde uzyskuje się zazwyczaj z drzew liściastych, takich jak dąb, buk, jesion, wiśnia i orzech. W sklepach możemy zobaczyć także meble z drzew twardych określanych jako egzotyczne. Są one przeważnie atrakcyjniejsze cenowo.Drewno, choć piękne, pod wpływem promieniowania UV, deszczu i wiatru dość szybko traci swój blask, szarzeje. Żeby zachować jego urodę dłużej niż jeden sezon, trzeba pamiętać o systematycznej pielęgnacji. Część z oferowanych mebli jest już fabrycznie olejowana. Jeśli nie, to pierwszy taki zabieg najlepiej wykonać jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania. Później trzeba go powtórzyć przed schowaniem mebli na zimę. Służą do tego specjalne oleje impregnujące. Drewno przed każdym takim zabiegiem musi być suche.Jeśli drewno w naszych meblach uległo zabrudzeniu, najpierw należy je przetrzeć bardzo drobnym papierem ściernym (o oznaczeniu powyżej 100, grubszy papier może porysować powierzchnię), przemyć, wysuszyć i dopiero wtedy impregnować. Zwykle wystarczy zrobić to przy pomocy pędzla.Część z nas posiada meble w stylu rustykalnym, z bali, zachwycające naturalnym i nieregularnym kształtem drzewa. Ze względu na duży ciężar najczęściej pozostawiamy je na zewnątrz przez cały rok. Nie zapominajmy o ich częstej konserwacji. W ich przypadku należy szczególnie uważać na to, czy nie zostały zaatakowane przez pleśń i grzyby. Najlepiej, żeby impregnat, który do nich zastosujemy, posiadał również właściwości grzybobójcze i owadobójcze.
MEBLE METALOWE
W ogrodach spotykamy meble wykonane z użyciem metalu. Żeliwne i stalowe, choć bardzo solidne wymagają również naszej uwagi. Pozostawianie ciężkich mebli w ogrodzie sprzyja korodowaniu. Szczególnie jeśli trzymamy je na zewnątrz w sezonie zimowym, powinniśmy regularnie sprawdzać ich stan i w razie uszkodzenia, uzupełnić powłokę ochronną odpowiednim środkiem antykorozyjnym.wytrzymałość:
MEBLE WIKLINOWE
Sympatią wciąż cieszy się wiklina, która jest materiałem szczególnie kruchym. Przemoczenie powoduje matowienie surowca, a ostre światło wysusza i zwiększa łamliwość plecionki. Dlatego meble wiklinowe najlepiej trzymać w zadaszonej części ogrodu. Odporniejsze są meble z bambusa lub rattanu.
MEBLE RATTANOWE
Rattan obejmuje swoją nazwą kilkaset gatunków palm pnących, rosnących przede wszystkim w Azji Południowo-Wschodniej. Głównym producentem produktów z plecionek rattanowych jest Indonezja. Popularność, jaką zaczęły się cieszyć tego rodzaju sprzęty na całym świecie, oraz niski koszt surowca i robocizny przyczyniły się do rabunkowej eksploatacji lasów tropikalnych, a w wielu regionach do zachwiania równowagi ekosystemów.
MEBLE TECHNORATTANOWE
Na modę i zapotrzebowanie rynku zareagowała współczesna technologia. Dzisiaj możemy już kupić meble, w których wykorzystano tak zwany technorattan. Meble z tego tworzywa podbijają serca zarówno osób lubiących wygodę, wrażliwych na ochronę środowiska naturalnego, jak i tych szczególnie dbających o elegancki wygląd swojego ogrodu.Technorattan jest syntetycznym włóknem doskonale sprawdzającym się jako materiał do wyplatania mebli. Poliuretanowa plecionka jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne, promienie słoneczne, wodę i mróz. Meble z niej wykonane są przy tym wyjątkowo lekkie. Firmy specjalizujące się w ich produkcji, jak na przykład OLTRE, łączą technorattan z aluminiowym stelażem odpornym na rdzę. Dzięki temu spokojnie możemy ustawić nasz leżak czy sofę z fotelami zarówno nad morzem na piasku, jak i w ogrodzie, nie martwiąc się, że zaszkodzi im wiatr lub deszcz.Technorattan jest również tworzywem dającym duże możliwości dizajnerom. Największym powodzeniem cieszą się w formy harmonijne, geometryczne. Projektanci przygotowali tym sezonie meble o kontach prostych, bez szczególnych ozdób. Jeśli pojawiają się łuki, są one zazwyczaj elementem konstrukcyjnym. Głównym motywem dekoracyjnym jest sama plecionka, barwiona najczęściej na klasyczny ciemny brąz lub czerń.Z drugiej strony giętki technorattan pozwala formować się w najbardziej fantastyczne kształty. Na rynku znajdziemy również meble ogrodowe o obłościach godnych filmów science fiction.Kupując meble z technorattanu, trzeba także zwrócić uwagę na elementy tapicerowane. O ile już sama plecionka jest miękka i wygodna, o tyle w przypadku eleganckich kompletów ogrodowych, w skład których wchodzą sofa, stół, fotele lub krzesła, istotne znaczenie mają zastosowane pokrycia. Pamiętając o wygodzie klienta i elegancji mebli, firma OLTRE wykonała wszystkie obicia i poduszki z tkaniny poliestrowej, impregnowanej teflonem, która nie wchłania brudu i wody. Zastosowano również specjalną piankę tapicerską sprawiającą, że materiał jest bardzo odporny na odkształcenia. Dzięki tym wszystkim zabiegom nie trzeba się martwić, że gdy złapie nas letnia burza, będziemy musieli szybko wstawiać sofę do domu. Jednak dzięki swojej elegancji, jeśli zapragniemy korzystać z niej zimą, stanie się ona godnym meblem w naszym wnętrzu.