TOP 10 Jesiennych i Zimowych Cebul Kwiatowych

Dni są krótsze, po ogrodzie zaczyna hulać wiatr i możemy śmiało powiedzieć, że powoli następuje smutne pożegnanie lata. Jesienią można ożywić swój ogród sadząc cebule kwiatowe, aby wypełnić lukę po wyblakniętych już bylinach. Jeśli chcielibyśmy rozjaśnić zimowe dni znajdziemy kilka cebul, które stawią czoło zimnym kaprysom pogody, dodadzą koloru i rozjaśnią nawet najciemniejsze dni w roku.

Istnieje wiele jesiennych i zimowych cebul kwiatowych do wyboru, ale jeśli potrzebujesz inspiracji koniecznie zobacz poniższe TOP10.

Krokusy

Krokusy są najczęściej widywane w jesiennych i zimowych ogrodach. Te skarby jesieni stworzą niesamowity klimat i będziesz mógł podziwiać prawdziwy festiwal kolorów w ogrodzie. Spróbuj niezwykłych tureckich gatunków, np. Crocus cancellatus mających piękne niebieskie kwiaty nazywany czasem marmurem wśród roślin. Krokusy jesienne powinniśmy uchronić przed deszczem – więc zalecam sadzenie ich pod drzewami, które zniwelują skutki opadów.

Dalie

Kwiaty dalii to niezwykła gama kolorów, dzięki czemu są przydatne do tworzenia egzotycznych efektów w ogrodzie. Ich wielką zaletą, oprócz całej masy kolorów jest też różnorodność kształtu i wielkości – znajdziemy w sklepach ogrodniczych zarówno takie o małych kwiatach, jak i pnące  oraz rozłożyste do aż 30cm szerokości. Idealnie zastąpią byliny, które straciły blask i świetnie prezentują się np. wzdłuż drogi prowadzącej do domu lub garażu.

 Nerina

Idealna na zbliżający się dramatycznie koniec sezonu! Ciemne obrzeża kwiatów w różowym kolorze wspaniale będą się prezentować o poranku, niektórzy twierdzą, że ten wspaniały widok zapiera dech w piersiach. Te kolorowe cebulki można sadzić od września, możemy znaleźć wiele odmian przystosowanych do naszego klimatu i mrozoodpornych.

 Sternbergia

Bardzo przypominająca Krokusa cebulka, Sternbergia, posadzona jesienią rozkwitnie wspaniale pod koniec roku. Sternbergia nie ma dużych wymagań – nawet jeżeli masz ubogą glebę lub mocno odwodnioną, spokojnie sobie poradzi. Pamiętaj tylko, aby posadzić ją w bardzo nasłonecznionym miejscu.

  Cyklamen

Dywan z tych kwiatów to sposób na odkrycie ile kolorów kryje nasz piękny świat. Warto posadzić go przy tarasie lub wejściu do domu, zachwyci każdego… nawet alergika. Idealne na suche miejsca pod drzewami, nie są wymagającymi cebulkami. Mogą poradzić sobie wszędzie tam, gdzie inne z różnych skutkiem walczą o przetrwanie. Cyclamen hederifolium jest niezwykłą cebulką – przezimuje i rozkwitnie ponownie, aby jeszcze latem cieszyć nas i gości.

Mieczyk

Niewątpliwie najbardziej elegancka cebulka jaką możesz posadzić! Cudownie pachnące kwiaty zaczynają się pojawiać pod koniec lata na wysokich, cienkich łodygach. Duże białe kwiaty pochylają się delikatnie ku ziemi, a u podstawy każdego płatka znajduje się ciemna plamka. Ciesz się z jego kwiatów przez całą jesień. Te wyrafinowane cebulki mają delikatną naturę i wolą spędzić zimę w suchym, chłodnym miejscu, niż na mrozie.

Begonia

Bulwiaste begonie są najbardziej efektownymi cebulkami do obsadzenia w zacienionych miejscach ogrodu. Begonie kwitną przez okres niezwykle długi, od lata do pierwszych przymrozków w listopadzie. Są idealne na okno lub jako wiszące kwiaty na balkon – oprócz niezwykłej kolorystyki mają też wspaniały zapach np. Begonia ‚Fragrant Falls’ polecana jest do powieszenia w pobliżu drzwi, gdzie można docenić jej piękny zapach oraz podziwiać ich kolor za każdym razem, kiedy tylko będziesz chciał się zderzyć z szarą jesienno-zimową rzeczywistością.

Zimowe Cebulki Kwiatowe

Cyklamen Coum

Intensywnie różowe kwiaty pojawiają się przed liśćmi, które później tworzą dywan koloru srebrno-marmurkowego. Chociaż Cyklamen hederifolium preferuje miejsca zacienione i suche, Cyklamen coum najlepiej kwitnie na stanowiskach wilgotnych i cienistych. Pod drzewami, pięknie komponuje się z przebiśniegami.

 Przebiśnieg

Przy tak wielkiej różnorodności gatunków i odmian do wyboru, przebiśnieg zyskał popularność i są osoby gotowe zapłacić każdą cenę za cebulkę tego wspaniałego kwiatu. Nie trzeba jednak rozbijać banku, aby skorzystać z uroków tych zimowych kwiatów. Dla dobrego efektu delikatnie rozrzuć cebulki po rabacie i pozwól im rosnąć w sposób nieuporządkowany.

  Rannik

Piękny kolor kwiatów otoczony zielonymi liśćmi w środku zimy to niesamowity widok. Zaletą Rannika jest to, że jest w stanie przetrwać nawet przysypany śniegiem. Rannik lubi wilgotne gleby i zacienione stanowiska. Jest idealny do sadzenia między drzewami iglastymi.

Zostaw nam swój komentarz