Szybko łatwo i przyjemnie. Trawa z rolki to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają cierpliwości do prac ogrodowych. Trawnik z rolki to najszybszy sposób na założenie pięknego zielonego dywanu. Rozłóżmy ja w jeden dzień!
Nie dopuść do przesuszenia
Najszybszy sposobem uzyskania gotowego trawnika jest bez wątpienia rozkładanie darni w rolkach. W istocie polega to na przenoszeniu darni do swojego ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, że ma się odczynienia z żywymi roślinami: jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy ,możesz mieć różne trudności. Oznacza to że od chwili gdy darń jest rozłożona nie możesz doprowadzić do jej przeschnięcia. Jeśli to nastąpi, pojedyncze fragmenty skurczą się, powstania między nimi przerwy i proces wysycania jeszcze bardziej przyspieszy. Kurczenie powoduje przesuwanie się darni, a to nie pozwala na zakorzenianie się traw i przerastanie podłoża.
Przygotowanie gleby i wybór trawy w rolkach
Jest takie same i tak samo ważne jak przy siewie nasion. Podobnie jak są mieszanki nasion traw, tak i dostępne są różne rodzaje darni w rolkach, stąd można uzyskać jakość trawnika, jakiej się wymaga. Jest to oczywiście powiązane z ceną darni, która to cena odzwierciedla jej jakość. Przy zakupie trawy z tzw. „rolki” nie należy kierować się żadną okazją! Tania darń jest z reguły złej jakości. Może być połamana, zbyt cienka, pełna chwastów lub po prostu z traw złej jakości. Trzeba więc być ostrożnym!
Rozkładanie trawy w rolkach: Trawę z rolki można rozkładać o dowolnej porze roku, a le zaleca się rozkładanie wiosną lub jesienią. Pogoda wtedy jest zwykle łagodna, a gleba wilgotna. W lecie świeżo rozłożona darń łatwo wysycha, jeśli nie jest stale podlewana. Pamiętaj, ze trawę trzeba rozłożyć najpóźniej dwa dni po oderwaniu jej od podłoża. Stąd termin przywiezienia darni trzeba dokładnie ustalić z dostawcą. Nie zamawiaj jej na początku tygodnia jeśli nie możesz rozłożyć jej przed weekendem.
Rozkładanie trawy z rolki krok po kroku:
Krok 1
Aby uniknąć przerw między fragmentami darń, należy zostawić zakładkę na końcu każdego pasa, gdy kładziesz go za poprzednim. Później będzie dociśnięty. Nie rozkładaj „kwadratowego trawnika” umieszczając na jednym poziomie końce łączących się fragmentów darni. Należy je układać nieco naprzemiennie.
Krok 2
To jest pierwszy pas darni, więc deska na której powinieneś pracować, jest położona na ziemi. Przy układaniu kolejnych pasów deskę należy umieszczać na ostatnim rozłożonym pasie darni. Pomoże to w równym sadzeniu.
Krok 3
Po rozłożeniu każdego fragmentu darni dociska się zakładkę, która pozostawia się na końcu, aby poszczególne fragmenty darni ściśle przylegały do siebie. Zapobiegnie to przesychaniu darni i sprawi, że poszczególne części połączą się.
Krok 4
Aby się upewnić czy darń dobrze przylega na całej długości sąsiedniego pasa, nakłuj ją widłami. Nie potrzebujesz do tego dużej siły.
Krok 5
Dociśnij każdy kawałek darni, aby dobrze przylegał do podłoża. Usuwa się przez to nagromadzone powietrze i ułatwia zetknięcie korzeni z glebą.
Krok 6
Oto jak powinna wyglądać właściwie ułożona darń. Gdy zakończysz układanie każdego pasa lub układanie całego trawnika, należy wypełnić wszystkie przerwy, aby nie dopuścić do wysychania krawędzi darni. W końcu należy rozrzucić zużytą mieszankę doniczkową lub przesianą ziemię wzdłuż wszystkich połączeń, niezależnie czy są tam przerwy, czy ich nie ma.
Krok 7
Gdy rozrzuciliście już mieszankę doniczkową lub przesianą ziemię wzdłuż wszystkich połączeń darni, wtedy trzeba zamieść trawnik zarówno po to, aby ziemię tę umieścić w szczelinach, jak i uprzątnąć teren. Jeśli wystąpią szersze szpary, można obsiać je nasionami mieszanki traw.
Krok 8
Podobnie jak przy zakładaniu nowego trawnika przez siew, tak i trawnik z darni musi być po rozłożeniu dokładnie podlany. Woda nie tylko zmywa pozostałą ziemię do szczelin, ale także nadaje darni odpowiedniej wilgotności.
Trawa z rolki to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy oczekują szybkich i co najważniejsze zadowalających efektów.