Gleba przygotowana czas zasiać trawę. Kluczowym elementem jest tutaj wybór odpowiedniej mieszanki traw. Nie oszczędzaj na tym, a będziesz mieć pewność, że trawa na pewno wzejdzie i będzie cieszyć oko przez długie lata. Ale po kolei:
Kiedy wysiewamy trawę?
Ponieważ nasiona kiełkują szczególnie dobrze w temperaturze od 10 stopni Celsjusza, zaleca się wysiewać trawę z początkiem maja lub na przełomie września i października. Tak, aby w nocy zawsze była dodatnia temperatura. Gleba wtedy jest odpowiednio rozgrzana słońcem, a regularne opady zdejmą z Twoich barków konieczność codziennego podlewania. Nasiona najlepiej wysiewać po opadach deszczu, jeżeli od kilku dni nie padało podłoże należy dość mocno zlać wężem.
Wybór odpowiedniej mieszanki traw – Jak wybrać odpowiednią mieszankę?
W zależności od przeznaczenia trawnika występuje kilka rodzajów mieszanek. Na 100m² należy liczyć 3-4kg mieszanki trawnikowej. W celu jej zakupu najlepiej udać się to branżowego sklepu i poradzić wykwalifikowanego sprzedawcy. Jeśli jednak nie mamy na to ochoty to możemy sami zdecydować. Na rynku najbardziej popularne są ze względu na zastosowanie:
– mieszanki które będą stanowiły jedynie ozdobę ogrodu, mało deptane Skład: kostrzewa czerwona kępowa i rozłogowa, mietlica pospolita, kostrzewa owcza
– trawnik który będzie terenem intensywnie użytkowanym, na przykład przeznaczonym na uprawianie sportów. Skład: rajgras angielski, kostrzewa czerwona rozłogowa, wiechlina łąkowa, mietlica psia
– mieszanki traw uniwersalne, które są znacznie łatwiejsze w pielęgnacji i bardziej odporne na deptanie niż ozdobne. Idealnie nadają się na trawniki przydomowe, stąd najczęściej stosowane w warunkach ogrodów „amatorskich”. Skład: kostrzewa czerwona kępowa i rozłogowa, kostrzewa owcza, rajgras angielski, wiechlina łąkowa.
Zwróć też uwagę zawsze na skład mieszanki którą kupujesz. niestety zdarzają się takie, które w swoim składzie zawiera trawę pastewną, która nadaje się tylko i wyłącznie na… pastwiska:). Pamiętaj też sprawdzić jak u Ciebie wygląda sytuacja z zacienieniem trawnika. Jeśli jest dość duże wybierzcie mieszanki traw „słońce-cień”. Do trawników kwietnych, wraz z nasionami traw dodawane są nasiona kwiatów polnych i łąkowych, takich jak mlecze, chabry, maki, pierwiosnki, dzwonki, rumianki.
Występują też odpowiednie mieszanki traw przeznaczone do renowacji trawników.
Wysiewanie trawy
Mamy dwie możliwości. Pierwsza tradycyjna to wysiew trawy ręczny. Nasiona dzielimy na dwie równe porcje i wykonujemy tzw. szachownicę, dwukrotnie pokrywając teren nasionami pionowo i poziomo, powinno to zapobiec nierównomiernemu rozmieszczenia nasion. Druga opcja to wysiew siewnikiem do trawy. Jeśli go nie posiadamy można wypożyczyć rozsiewacz na dobę za cenę około 15-20zł. Ustawiamy szerokość siewu zgodnie z zaleceniami producenta i ruszamy:).
Po wysiewie
nasiona należy lekko zagrabić, aby przykryć większość z nich ok. 1cm warstwą gleby. Nie trzeba się martwić jeśli niektóre z nich zostały na powierzchni, dawka siewu uwzględnia to. Następnie podlej dobrze zraszaczem lub konewką, aby powierzchnia gleby osiadła. Kiełkowanie trwa 10-14 dni, dbaj aby w tym okresie gleba zawsze była wilgotna. Nie zaleca się stosowania wałowania. Pierwsze koszenie: Gdy źdźbła młodej trawy osiągną wysokość ok. 8-10cm, przychodzi czas na pierwsze koszenie. Nie należy kosić trawnika zbyt krótko. Przy pierwszym koszeniu najlepiej jest kosić na najwyższej wysokości naszej kosiarki. Wzmocni to nasze nasiona i jeszcze bardziej pobudzi je do rozwoju.
Dalsza część: Czy damy radę sami położyć trawę z rolki >>>