Trawnik w ogrodzie – projektowanie Trawnika

Wydawało by się, że projektowanie trawnika to zbędna czynność. Po co w ogóle to robić? Nie lepiej iść do sklepu ogrodniczego kupić trawę rzucić na przekopaną ziemię i po sprawie?

Okazuje się, że nie. Warto przed fizycznym zabraniem się do tematu zastanowić się czy miejsce w którym chcemy mieć piękny zielony dywan się do tego nadaje. Warto poświęcić na to trochę czasu, bo potem już nie będzie odwrotu. Dlatego zastanów się w którym miejscu najczęściej przebiega pies, gdzie będziecie robić grilla dla znajomych, a gdzie będziecie bawić się ze swoim pociechami w piłkę.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu trawnika?

Kąt nachylenia terenu: Oczywiście najłatwiejszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie trawnika jak najbardziej płaskiego, gdzie różnice w wysokości powierzchni nie przekraczają 3%. Jednak delikatne zmiany wysokości terenu wprowadzają do ogrodu więcej atrakcyjności. Warto więc rozważyć czy nie nadać naszemu trawnikowi lekkiego pochyłu. Z zaznaczeniem, aby nie przekroczyć 20% spadku terenu. Może to  skutkować poważnymi utrudnieniami przy późniejszym koszeniu i dalszej pielęgnacji.

Delikatne nachylenie ułatwi poruszanie się kosiarką, a wysianie nasion trawy umocni powstałą skarpę. Jednak, gdy spadek przekroczy 20%, lepiej zdecydować się na posadzenie roślin okrywowych, które jednolicie pokryją całą powierzchnię, a jednocześnie nie będą wymagały tak częstej pielęgnacji jak trawnik.

Warunki atmosferyczno-przyrodniczy: Pamiętajcie, że jest bardzo mało rodzajów traw, która rośnie i wegetuje w ciągłym cieniu. A jeśli już takie znajdziecie to okażą się one bardzo drogie. Bardzo ważne dla prawidłowego wzrostu trawy jest jej nasłonecznienie! Co najmniej kilka godzin wciągu doby powinna mięć możliwość kontaktu ze słońcem. Gleba na której zostanie wysiana trawa powinna być o jak najniższym stopniu zakwaszenia.

Miejsca wysiewu trawy

Należy zastanowić się czy trawę warto wysiać wszędzie. Mogą zdarzyć się miejsca trudno dostępne dla kosiarki. Dlatego pod drzewami, między kwietnikami, przy krawężnikach, w miejscach ścieżek,  grilla i wszędzie tam gdzie trawa będzie mocno eksploatowana warto pomyśleć nad jakimś innym podłożem lub małym tarasem.

To tyle z takich pierwszych teoretycznych przymiarek. Teraz zakładamy buty bierzemy w rękę łopatę i przechodzimy do następnego działu: Jak przygotować podłoże pod trawnik >>>

Zostaw nam swój komentarz