Żywopłoty istnieją od wieków i mają wiele zastosowań. Mogą być używane jako granica między dwiema nieruchomościami lub jako akcent w projekcie krajobrazu. Zwykle są wykonane z wiecznie zielonych lub liściastych krzewów i drzew, takich jak ligustr, cis, bukszpan lub ostrokrzew.
W tym artykule dowiemy się, jak powinien wyglądać nowoczesny żywopłot i jaki rodzaj żywopłotu możesz posadzić w swoim ogrodzie i jakie rośliny najlepiej sprawdzą w tej roli.
Żywopłoty – nieodzowny element każdego ogrodu.
Żywopłoty mogą spełniać w Twoim ogrodzie różne funkcje. Nie są także dedykowane konkretnemu stylowi. Sprawdzają się zarówno w formalnych barokowych ogrodach, jak i w prostych , nowoczesnych. W zależności od wysokości i doboru roślin żywopłoty dzielimy na niskie, średnie, wysokie i obronne. Formowane i naturalne. Opiszemy każdy rodzaj, aby nieco przybliżyć Ci ich wygląd i funkcje. Myślę, że dzięki temu będziesz w stanie dokonać właściwego wyboru i ozdobić swój ogród jednym z nich.
Żywopłot niski – urok i harmonia.
Żywopłoty niskie pełnią przede wszystkim funkcję ozdobną i porządkującą poszczególne elementy ogrodu. Tego typu żywopłoty bowiem, nie przekraczają z reguły 1 m wysokości. Mogą stanowić naturalne obwódki rabat i oddzielać je zarówno między sobą, jak i od trawnika. Tego typu żywopłotem możemy także podzielić nasz ogród na określone części według własnych upodobań, co nadaje naszemu ogrodowi pewne uporządkowanie. Żywopłoty niskie sprawdzają się w każdym stylu ogrodu, począwszy od formalnych, barokowych, takich jak na przykład ogród w Wersalu, poprzez ogrody wiejskie i naturalistyczne, a skończywszy na prostych i minimalistycznych. Wszystko zależy od sposobu formowania, doborze roślin oraz naszej inwencji twórczej.
Nie możesz również zapominać o jakości gleby w Twoim ogrodzie, nasłonecznieniu i wreszcie kompozycji z innymi roślinami. Decydując się na naturalny żywopłot musisz pamiętać, że zajmuje on więcej miejsca, niż formowany. Cechą charakterystyczną żywopłotów niskich jest to, że można je sadzić nie tylko z niskich krzewów, ale także z bylin i krzewinek.
Rośliny na żywopłot niski – roślinny zawrót głowy.
Bukszpany – stworzony do formowania.
Ilość roślin, które możemy wykorzystać do posadzenia żywopłotu niskiego jest bardzo duża. Najczęściej jednak wykorzystujemy do tego celu zimozielone bukszpany. Zaletą tych krzewów są dość małe wymagania glebowe oraz to, że dobrze sobie radzą zarówno w miejscach cienistych, jak i nasłonecznionych. Z bukszpanów możemy formować nawet najbardziej fantazyjne kształty. Sposób sadzenia, cięcia formującego oraz odmiany najlepiej nadające się żywopłoty niskie przybliżymy Ci w osobnym artykule.
Berberysy – jego urok tkwi w kolorze.
Kolejną rośliną, tuż po bukszpanach, są berberysy. Dobrze sobie radzą na suchych, piaszczystych terenach. Do formowania są nieco mniej wdzięczne, niż bukszpany z uwagi na kolce. Jednak różnorodność odmian i kolorystyka liści od jasnozielonych, poprzez pomarańczowe, aż do bordowych sprawia, że rośliny te znajdują się na podium najczęściej wykorzystywanych do tworzenia żywopłotów. O ich innych cechach, a także poszczególnych odmianach będziesz mógł przeczytać w kolejnych artykułach poświęconym żywopłotom.
Tawuły japońskie – klimatyczne i wdzięczne.
Medalowe pozycje zamyka coraz popularniejsza tawuła japońska. Jest to niezwykle dekoracyjny krzew w różnorodnej gamie kolorystycznej, odporny na mróz i mało wymagający. Te, które najbardziej podbiły serca posiadaczy ogrodów należą tawuła japońska Golden Princess oraz Little Princess.
Inni przedstawiciele roślin na żywopłot niski.
Do posadzenia żywopłotów niskich możemy wykorzystać także inne rośliny. Należą do nich pięciorniki krzewiaste o różnorodnym kolorze kwiatów, np. Goldfinger kwitnie na żółto, a Abbotswood na biało, a Pink Beauty na różowo.
Obwódki możemy także tworzyć z przywrotników ostroklapowych, dzwonków karpackich, ubiorków, barwinka pospolitego czy nawet lawendy.
Żywopłoty niskie są niewątpliwie warte uwagi i wykorzystania w Twoim ogrodzie – kilka pomysłów:
Żywopłot niski – obwódki z bukszpanu
Żywopłot niski – bukszpan formowany jako elemnt ogrodu barokowego
Żywopłot niski formowany z berberysu
Żywopłot niski, naturalny z lawendy.
Żywopłot z tawuły japońskiej
Żywopłot niski – pięciornik krzewiasty
Żywoplot niski – ubiorek
Żywopłot niski w ogrodzie nowoczesnym