Przycinanie gałęzi drzew
O drzewa owocowe należy dbać przez cały rok. Jesienią lub wczesną wiosną nawozimy, a zimą przerzedzamy korony drzew. Podczas tych prac wycinamy gałęzie suche i uszkodzone oraz wycinamy te zbędne formując koronę drzewa. Najlepszym okresem do tego typu prac jest druga połowa lutego i początek marca.
Przycinkę gałęzi należy konieczne robić gdy drzewa nie rozpoczęły jeszcze wegetacji. Gałęzie najlepiej przycinać corocznie lub najrzadziej raz na trzy lata. Przeprowadzamy ją nie tylko u starych drzew ale też młodych by, nie dopuścić do zbytniego zagęszczenia ich koron. Gdy drzewa są zbyt gęste światło słoneczne nie przenika do wszystkich gałęzi i zalążków owoców. Owoce słabo się rozwijają i przez to są małe i słabo rozwinięte.
Jak zacząć?
Rozpoczynamy od wycinania gałęzi suchych, nadłamanych i uszkodzonych. Następnie wycinamy tzw. „wilczki” czyli młode, pojedyncze gałązki, które jeszcze nie owocują. Często wyrastają u samego pnia drzewa. Później zajmujemy się przerzedzaniem korony. Spoglądamy na koronę drzewa wybierając gałęzie zdrowe ale zacieniające inne, lub przeszkadzające w jakiś sposób rozrostowi innych gałęzi, np.:
- jeśli krzyżują się między sobą dwie gałęzie należy usunąć tą mniej rozwiniętą
- gdy dwie gałęzie leżą bardzo blisko siebie, tak że wzajemnie sobie przeszkadzają, należy wyciąć jedną z nich
- wycinamy gałęzie rosnące ku środkowi korony bo zagęszczą nam drzewo.