Farma paneli fotowoltaicznych – czy to się opłaca?

Co to jest farma paneli fotowoltaicznych? Czy taka farma się opłaca? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na oba te pytania.

Tak więc farma fotowoltaiczna jest zupełnie nowym rozwiązaniem inwestycyjnym w Polsce. Jest to bowiem instalacja o mocy od kilkudziesięciu kilowatów do kilku megawatów. Najczęściej przeznaczona jest do odbiorców instytucjonalnych, którzy mają w planach budowę elektrowni fotowoltaicznej w celu produkcji i dystrybucji energii elektrycznej do sieci elektroenergetycznej. Taka farma fotowoltaiczna jest to instalacja naziemna, która jest idealnym sposobem na zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego. Czas owej inwestycji zajmuje kilka tygodni i jest to naprawdę ekspresowe tempo w porównaniu z innymi źródłami energii.

Na początek proces inwestycyjny zaczyna się od oceny struktury geologicznej i analizy ekonomicznej w celu ustalenia oczekiwanego zwrotu z inwestycji. Po takiej wstępnej ocenie terenu śmiało możemy przystąpić do zaprojektowania instalacji z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb inwestora. Natomiast dobór komponentów najwyższej jakości, a także dostosowanie się do ukształtowania terenu maksymalizuje uzysk energii, jak również i obniżenie kosztów inwestycji.

Czy taka inwestycja opłaca się?

Opłacalność paneli fotowoltaicznych stale rośnie. Panele fotowoltaiczne zapewniają ponad 25 lat bezobsługowej pracy, wytwarzając każdego dnia darmowy prąd. Dodatkowo rozwój technologiczny i wzrost zainteresowania energią odnawialną sprawił, że od 1973 roku panele fotowoltaiczne staniały o 99%. Mikroelektrownie PV do 40 kW nie wymagają specjalnego pozwolenia. Ponadto operator ma obowiązek podłączyć je do sieci, jeśli moc zamontowanego zestawu nie przekracza mocy naszego przyłącza elektrycznego. Do 2020 roku Polska, ma obowiązek, przejść częściowo na Odnawialne Źródła Energii ograniczając tym samym spalanie paliw kopalnych, które zanieczyszczają nasze środowisko.

Zostaw nam swój komentarz