Jak zagospodarować taras?

Wiosną i latem, kiedy dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, większość czasu chętnie spędzamy na świeżym powietrzu. Poranna kawa na tarasie, czy też popołudniowy relaks z dobrą książką może stać się naszą tradycją. Dlatego aranżacja tarasu absolutnie nie powinna być przypadkowa. Każdy szczegół koniecznie trzeba przemyśleć i odpowiednio zaplanować. Mając to wszystko na uwadze to w tym artykule postanowiłam napisać, jak zagospodarować taki taras?

Otóż wielokrotne posiadanie tarasu okazuje się wspaniałym dobrodziejstwem. Dlatego też w tym artykule podpowiem, na co zwrócić uwagę podczas jego urządzania, tak by stał się on miejscem szczególnym, w którym z przyjemnością będziemy spędzać ciepłe wieczory, beztrosko się relaksować, czy przyjmować gości.

Północ, czy południe?

Kluczowe znaczenie ma ułożenie naszego tarasu. Te tarasy, które skierowane są na południe będą się szybko nagrzewać i osuszać. Niestety nie wszystkie rośliny znoszą takie warunki. Na tarasie skierowanym na południe sprawdzi się większość odmian pelargonii, werbeny, osteospermum, starzec popielaty, trawy z rodziny turzycowatych czy zielistki. Także nie wszystkie meble będą mogły stać na wystawce południowej. Takie meble z naturalnego rattanu czy też plastykowe na pewno stracą na kolorze i mogą się nieco zdeformować. Natomiast drewno może z czasem zbytnio wyschnąć i popękać. Inaczej sprawa ma się, gdy taras mamy zlokalizowany od strony północnej. Wtedy to musimy liczyć się z tym, że będzie to miejsce nieco chłodniejsze i bardziej wilgotne. W tym właśnie miejscu dobrze będą czuły się bluszcze, paprocie, begonie, fuksje, czy niecierpki. Co do mebli, to te wykonane z naturalnego drewna mogą szybko ulegać deformacji i zawilgoceniu, co w konsekwencji może wiązać się z pojawieniem pleśni. Warto więc pomyśleć o meblach z technotrattanu, metalu lub tworzyw sztucznych.

Następną kwestią, nad którą powinniśmy się zastanowić urządzając taras jest to, czy taras ma być z zadaszeniem, czy bez? Oczywiście w ostatnich czasach bardzo modne zrobiły się tarasy otwarte, bez zadaszenia. To rozwiązanie ma jednak sporo wad. Na przykład,  kiedy zaczyna padać deszcz będziemy zmuszeni w pośpiechu chować poduszki, książki i inne nietrwałe elementy. Owa sytuacja na pewno nie sprzyja relaksowi. Ponadto zadaszenie lub chociaż duże parasole, czy też markizy, pozwalają na odpoczynek na świeżym powietrzu bez ryzyka wystawienia się na prażące słońce. Będziemy mogli również bez obaw o pogodę, zasiąść na tarasie do śniadania bądź innego posiłku. Jeżeli mamy taką możliwość, aby osłonić taras od wiatru, to z tego absolutnie skorzystajmy. Zacinający deszcz, czy też dokuczliwy wiatr, nie zakłócą wtedy naszego wypoczynku. Warto np. skorzystać z kratek ogrodowych, na których posadzimy gęsto bluszcz, wiciokrzew, winorośl. Dobrym rozwiązaniem są także specjalne ogrodowe parawany wykonane z wikliny, pleksi lub trawy morskiej.

I przyszedł czas, by zastanowić się, jakie meble na taras?

Meble na taras są bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów tarasu. Jest tak, gdyż pozwalają na wspaniały odpoczynek. Gdy jednak dysponujemy większą ilością przestrzeni, możemy również znaleźć miejsce na hamak lub ustawić leżankę, na której będziemy mogli wygodnie się położyć, poczytać książkę lub po prostu zapaść w relaksacyjną drzemkę. Plastykowe komplety są oczywiście najtańsze, jednak ich trwałość nie jest zbyt długa. Nie są też jakoś szczególnie estetyczne. Natomiast bardzo lubianymi przez użytkowników są meble ogrodowe wykonane z rattanu lub wikliny. Musimy jednak koniecznie pamiętać, że są to materiały pochodzenia naturalnego. Dlatego są mniej trwałe, a ich kolorystyka nie pozostawia dużego pola manewru. Nasz polski rynek oferuje jednak wspaniałą alternatywę dla miłośników piękna, jest to technorattan. Są to włókna polietylenowe lub po prostu żywica syntetyczna. Dzięki odpowiedniemu składowi jest odporny na wilgoć, promienie UV oraz mróz. Co więcej jest to materiał, który jest w pełni ekologiczny. Meble z technorattanu wyglądają równie stylowo, co ratanowe, a do ich czyszczenia wystarczy jedynie trochę wody i ściereczka.

Gdy wybierzemy już odpowiednie meble, to warto zaplanować roślinność na tarasie. Oczywiście rośliny tarasowe rosną w pojemnikach, dlatego też musimy pamiętać o tym, żeby pasowały kolorystycznie do mebli i reszty dodatków. Posługujmy się raczej jednym lub dwoma kolorami, niż całkowicie różnymi barwami. Pojemniki mogą być zarówno ceramiczne, metalowe, jak i plastykowe.

Oświetlenie i dodatki.

To właśnie oświetlenie nadaje najwspanialszy klimat, szczególnie w godzinach wieczornych. Można oczywiście zamontować klasyczne oświetlenie, jednak w obecnych czasach rynek oferuje nam tak rozmaite możliwości, że szkoda by było z tego nie skorzystać. Zwykłe światło warto jest wzbogacić światłem pochodzącym od świec, zwłaszcza tych umieszczonych w pięknych, dekoracyjnych lampionach. Warto zawiesić również lampiony, gdyż ich ciepłe, żółte światło nada naszemu wieczornemu odpoczynkowi na świeżym powietrzu, zupełnie nowego klimatu. Całość warto uzupełnić także, takimi dodatkami, jak np.: misy z owocami z ogrodu, kolorowe poduszki, a w chłodniejsze wieczory przyda się również ciepły koc.

Reasumując powyższy artykuł to tak urządzony taras, na pewno da nam bardzo wiele satysfakcji i pozwoli na niezwykle miły wypoczynek w nowoczesnym i przyjaznym otoczeniu.

Zostaw nam swój komentarz