W sytuacji w której rzeczywiście nie mamy już wyboru innego niż zastosowanie środków ochrony chemicznej w ogrodzie, zastanawiamy się jakie kupić oraz co ważniejsze kiedy i jak je zastosować by uzyskać odpowiedni efekt.
Rzecz jasna nie musimy dodatkowo się dokształcać ani być też specjalistami by się zorientować co jak zadziała. Wystarczy iż wdrożymy kilka istotnych zasad i z pewnością nie popełnimy jakiegoś błędu.
Informacje – etykiety
Z pewnością jedną z podstawowych zasad którymi będziemy się kierować jest samo zdobywanie informacji oraz korzystanie z nich. Innymi słowy zwracajmy uwagę na to co kupujemy, czyli czytajmy wszystkie informacje zawarte właśnie na etykietach produktów. To właśnie tam opisane są kwestie takie jak czas karencji po zastosowaniu konkretnego środka. Ujmując prościej kiedy będzie można znów zbierać owoce czy wejść w kontakt z daną rośliną po zastosowaniu konkretnego środka chemicznego.
Czyli samo zadowolenie z faktu że udało nam się kwiaty czy owoce uratować nie powinno przyczynić się do tego iż pośpieszymy się ze zbieraniem i skończy się to dla nas przykrymi konsekwencjami.
Zasady wybierania środków chemicznych
Samo czytanie etykiet to nie wszystko na czym powinniśmy się skupiać podczas dobierania środków. Również istotne jest to jakie będziemy wybierać. Czyli lepiej jest sięgać po te które mają najszersze możliwe spektrum działania na wszystkie czynniki chorobotwórcze. Bezwzględnie powinniśmy też sprawdzić jaki jest czas rozkładu na czynniki neutralne nie mające wpływu na zdrowie osób wchodzących w kontakt z roślinami. Krótko mówiąc bardzo istotne jest stosowanie się do zalecanych środków BHP, te znajdziemy w ulotkach dołączonych do produktu. Także zamiast te ulotki wyrzucić lepiej zapoznajmy się dokładnie z ich treścią. Jest to istotne dla nas samych jak i innych osób korzystających z ogrodu.