Lista Top 10 – Kwiaty odporne na suszę

Klimat wciąż się ociepla. Jakoś już tak jest, że z roku na rok coraz częściej brakuje w naszych ogrodach wody. Dlatego przedstawiamy wam listę 10 najpiękniejszych roślin w ogrodzie, które są dosyć odporne na suszę.

Na zupełny brak wody nie jest odporna żadna roślina, no może poza różą pustynną, ale ona jeszcze nie występuje w naszym klimacie. Chociaż latem, aura przypomina niemal Afrykę. Kiedy tylko spadnie deszcz, warto magazynować wodę, do tego przydadzą nam się pojemniki na deszczówkę, które znajdziemy w sklepie lub internecie.

Oto rośliny najbardziej odporne na suszę:

  1. Berberysy

Krzewy kwitnące, które  dorastają nawer do 2,5 metra wysokości, (tylko wtedy gdy ich nie przycinamy). Na rynku mamy wiele odmian, różniących się maksymalnym wzrostem oraz ubarwieniu liści. Możemy je uprawiać pojedynczo, jako ozdobne elementy w ogrodzie, a także w szpalerach. Bardzo dobrze znoszą przycinania. Nadają się na żywopłoty.

Najbardziej popularne są następujące odmiany

  • Berberys Thunberga ‚Atropurpurea’ – o czerownych liściach
  • Berberys Thunberga ‚Aurea’ – liście mają złocistą barwę
  • Berberys Thunberga ‚Green Carpet’ – tradycyjne, zielone ubarwienie liści
  • Berberys Thunberga ‚Rose Glow’ – liście są czerwone, mają białe nakropienia
  1. Gipsówka wiechowata

Potrafi urosnąć do 100 centymetrów wysokości. Jest odporna na suszę, bogata w drobne białe kwiatuszki. Kwitnie od czerwca do września. Na jednej roślinie mamy nawet 1000 kwiatów. Lubi słoneczne stanowiska, lekkie oraz piaszczyste podłoże. Co ważne, nie lubi nadmiaru wody. Uwielbia suche gleby.

Najbardziej popularne odmiany to:

  • ‚Bristol Fairy’
  • ‚Compact Plena’ – kwiaty w odcieniu różu
  1. Goździk kropkowany

Jest to roślina wieloletnia, jej kwiaty mają odcień różowo-foletowy. Spotkamy go nie tylko w ogrodzie, ale także na łąkach. Preferuje miejsca suche. Wysiewamy go do gruntu od maja do czerwca.

  1. Pięciornik krzewiasty

Jest to kwiecisty krzew, który jest bardzo prosty w uprawie. Jednak wymaga regularnego cięcia. Jest odporny na suszę. Możemy spotkać odmiany z kwiatami o barwie żółtej, złotej, białej, pomarańczowej lub różowej.

  1. Ubiorek wiecznie zielony

Jest to kwitnąca bylina, dorastająca do wysokości 35 centymetrów. Nadaje się na skalniaki. Jej kwiaty mają białe płatki, kwitnie od kwietnia do maja. Lubi stanowiska słoneczne. Jednak podczas zbyt dużej suszy wymaga podlewania.

  1. Bodziszek

To trwała bylina, bardzo prosta w pielęgnacji. Dobrze rosną na niezbyt ciężkich glebach, preferują miejsca nasłonecznione oraz półcieniste. Bardzo dobrze znoszą suszę. Pięknie prezentują się na dużych na rabatach.  Co ciekawe, niższe gatunki coraz częściej wykorzystuje się jako rośliny okrywowe, zastępując nimi trawniki. Dobrze rosną pod koronami krzewów czy drzew

Odmiany najczęściej spotykane w Polsce

  • łąkowy ‘Geranium pratense)’
  • żałobny ‘Geranium phaeum’
  • leśny ‘Geranium sylvaticum’
  • czerwony ‘Geranium sanguineum’
  1. Smagliczka nadmorska

Dorasta do 10–30 cm wysokości. Pędy oraz liście są lekko owłosione. Roślina tworzy zwarte kępy. Co ważne kwitnie od czerwca aż do jesieni. Bardzo dobrze rośnie na glebach średnio-żyznych i średnio-wilgotnych. Preferuje stanowisko słoneczne. Sprawdza się jako roślina na kwietniki i skalniaki. Nasiona wysiewamy w kwietniu. Prosto do gruntu.

  1. Ukwap dwupienny

Roślina osiąga wysokość do 15 cm, wypuszcza pędy kwiatowe. Ma drobne liście. Kwiaty przypominają swoim wyglądem małe łapki kotka. Lubi stanowiska ciepłe i dobrze nasłonecznione. Rośnie na glebie piaszczystej i ubogiej. Sprawdza się na stanowiskach piaszczystych. Kwitnie od maja do lipca.

  1. Miłek wiosenny

Pięknie prezentuje się w naszych ogrodach. Spotkamy ją również w środowisku naturalnym, jednak jest pod ścisłą ochroną. Roślina ta kwitnie od marca do kwietnia. Kwiaty ma w kolorze kanarkowym. Lubi lekkie, kamieniste gleby o zasadowym odczynie i pełne nasłonecznienie. Dobrze znoszą suszę.

  1. Jukka nitkowata

Jej średnica liści może wynieść nawet 1 metr. Kwitnie późnym latem. Lubi słoneczne i półcieniste miejsca. Ma sztywne, szarozielone liście, tworzące gęste kępy. Kwiatostany dorastają nawet do 2 metrów wysokości i składają się z wielkiej ilości dzwonkowatych kwiatów.

Zostaw nam swój komentarz